Zbudowali platformę lęgową dla pary sokołów. Odwdzięczyły się trojaczkami

Polska
Zbudowali platformę lęgową dla pary sokołów. Odwdzięczyły się trojaczkami
Nadleśnictwo Kłodawa
W Polsce obecnie odnotowanych jest około 40 par lęgowych sokoła wędrownego, w tym jedynie 12 stanowisk leśnych

Na terenie Nadleśnictwa Kłodawa przyszły na świat dorodne trojaczki sokołów wędrownych - jedna samica i dwa samce. Maluchy urodziły się w specjalnie posadowionej platformie lęgowej, ponieważ naturalne gniazdo ich rodziców zostało zniszczone.

Pod koniec maja ubiegłego roku naturalne gniazdo użytkowane przez parę sokołów zostało zniszczone w wyniku silnych zjawisk atmosferycznych. Z uwagi na rzadkość występowania tego gatunku w Polsce i w celu zatrzymania ptaków w rewirze, wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół", posadowiona została w okolicy platforma lęgowa. 

 

- Ptaki ją zaakceptowały i w ramach podziękowania dały nam i przyrodzie nowe pokolenie. Niedawno młode zostały zaobrączkowane przez Pana Sławomira Sielickiego ze Stowarzyszenia "Sokół" - przekazała Agnieszka Trawińska z Nadleśnictwa w Kłodawie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. 

 

 

Sokołom urodzonym na wolności zakłada się na nogę niebieskie obrączki obserwacyjne, oraz na drugą nogę obrączki ornitologiczne w kolorze oznaczającym miejsce wypuszczenia bądź urodzenia. W przypadku młodych z Nadleśnictwa w Kłodawie jest to kolor zielony oznaczający "lasy".

W Polsce obecnie odnotowanych jest około 40 par lęgowych sokoła wędrownego, w tym jedynie 12 stanowisk leśnych. Narodziny trojaczków są więc tym bardziej wyjątkowym wydarzeniem.

bia/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie