Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Red
Szpitalny oddział ratunkowy w Codogno w Lombardii ponownie otworzył się 4 czerwca. Od razu pojawiło się podejrzenie nowego zakażenia

Koronawirus zmienia życie społeczeństw. Jedna trzecia pijących alkohol znacznie ograniczyła spożycie lub całkowicie z zrezygnowała ze spożycia podczas epidemii. Są nowe ogniska Covid-19 w Polsce, m.in. w zamkniętym szpitalu w Zawierciu (32 chorych) i zakładach mrożonek w Działoszynie (56 zakażeń). Ministerstwo zdrowia poinformowało we piątek o 129 nowych przypadkach choroby. Zmarło 10 osób.

prz/dk/hlk/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Tylko pięć osób jednocześnie będzie mogło wejść do refektarza przy bazylice Santa Maria delle Grazie w Mediolanie, by zobaczyć "Ostatnią wieczerzę" Leonarda da Vinci. W związku z wymogami dystansu społecznego limit zwiedzających zmniejszono siedmiokrotnie.

Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty testów w kierunku COVID-19, wykonywanych u pacjentów w szpitalu, zarówno tych pilnych, jak i planowych – zapewnił w piątek prezes NFZ Adam Niedzielski na Twitterze.

Zakażenie koronawirusem w Polsce potwierdzono od początku epidemii u 1122 pielęgniarek, a 6346 pielęgniarek objęto kwarantanną – wynika z zestawiania zamieszonego na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Blisko 800 pracowników żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych przebadano w Gliwicach na zlecenie władz miasta. Nikt nie okazał się zakażony koronawirusem.

Położone na Półwyspie Iberyjskim Hiszpania i Portugalia są krajami UE, w których zagraniczni turyści najchętniej rezerwują miejsca hotelowe na urlop po okresie epidemii koronawirusa - wynika z badania turystycznej platformy internetowej Travelgate.

Wierzę w to, że pokonamy koronawirusa w najbliższym czasie – mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Katowic. Podkreślił, że na Śląsku udało się opanować epidemię dzięki "mądrej polityce zdrowotnej" i pracy służb medycznych.

fot. PAP/Igor Smirnow/KPRP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział w piątek, że jego kraj "w znacznym stopniu przezwyciężył" pandemię koronawirusa, chociaż Covid-19 wciąż zabija codziennie w USA około 1000 osób.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

Na wysokim poziomie utrzymuje się liczba diagnozowanych zakażeń koronawirusem w Indonezji - w ciągu ostatniej doby wykryto ich 703, a 49 chorych zmarło. Na Filipinach stwierdzono 244 nowych infekcji - najmniej od dwóch tygodni.

Od początku epidemii w Indonezji potwierdzono 29 521 zakażeń, a na Covid-19 zmarło 1770 ludzi. 9443 pacjentów uznano za wyleczonych - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia.

W czasie epidemii liczba osób bez pracy wzrosła do ok. 1,5 mln, czyli o 60 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku - wynika z badania "Diagnoza plus " przeprowadzonego przez ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, ośrodka GRAPE oraz Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Jak twierdzą autorzy badania, dane przekazywane z urzędów pracy nie obrazują w pełni sytuacji na rynku. Przypominają, że zgodnie z oficjalnymi statystykami UP liczba zarejestrowanych bezrobotnych w kwietniu 2020 r. wzrosła o 14,9 proc. w porównaniu do IV kwartału 2019 r., a w rejestrach jest zgłoszonych obecnie 966 tys. osób.

W pierwszej szkole we Włoszech, w Bergamo w Lombardii zainstalowano w klasach przegrody z pleksiglasu wokół każdej ławki. Takie rozwiązanie na następny rok szkolny rekomenduje ministerstwo oświaty, o czym jego szefowa Lucia Azzolina poinformowała w czwartek.

9-letni Stephen Wamukota z Kenii zainspirowany komunikatami, by "zostać w domu" i dokładnie myć ręce w dobie pandemii postanowił pomóc lokalnej społeczności. Chłopiec wymyślił i - z niewielką pomocą swojego ojca - zbudował drewnianą maszynę do mycia rąk. Zamiast dotykania rękami kurków... wystarczy użyć nóg.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat.

fot. Youtube/Mobile Journalism Africa; Screen

To urządzenie może wkrótce pojawić się w galeriach handlowych, hotelach, urzędach czy szpitalach. Polscy konstruktorzy zaprezentowali w piątek kabinę dezynfekującą. Urządzenie w kilka sekund zabija m.in. wirusy i grzyby znajdujące się na ubraniu osoby, która wejdzie do środka. Wykorzystuje przy tym ultradźwięki oraz "suchą parę". Pierwsze takie urządzenie stanęło w jednym z hoteli w kraju.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. Polsat News

94-letnia kobieta została wyleczona z COVID-19 w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Gliwicach i w piątek opuściła go w dobrym stanie – podał w piątek ten szpital.

To najstarsza pacjentka, która wygrała w naszej placówce batalię z niebezpiecznym patogenem i radość w tym przypadku jest podwójna – podkreślają gliwiccy lekarze.

Epidemia koronawirusa nie słabnie. Są nowe ogniska Covid-19 w Polsce, m.in. w szpitalu w Zawierciu (32 chorych) i zakładach mrożonek w Działoszynie (56 zakażeń). Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek po południu o 233 nowych przypadkach choroby. Zmarło 10 osób. W sumie zachorowało już 25 tys. 410 osób. Liczba zgonów sięgnęła 1137. Wyzdrowiało 12 tys. 410 zakażonych.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Od 15 czerwca niemieccy turyści będą mogli przyjeżdżać do Włoch - to wynik rozmów, jakie przeprowadził w piątek w Berlinie szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio ze swym niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem. Di Maio zabiega o to, by turyści przyjeżdżali do Italii.

fot. PAP/EPA/Michael Kappeler / POOL

Liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii przekroczyła 40 tysięcy. Brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 357 zgonach w ciągu ostatniej doby, co oznacza, że w kraju tym na Covid-19 zmarło w sumie 40 261 osób.

fot. PAP/EPA/SIMON DAWSON / POOL

Premier Portugalii Antonio Costa podczas zorganizowanej w piątek na lotnisku w Lizbonie konferencji prasowej ogłosił, że jego kraj przywróci 15 czerwca swobodny ruch lotniczy, a także otworzy granice z Hiszpanią.

- Nasze służby sanitarne oraz odpowiednie międzynarodowe instytucje lotnictwa pasażerskiego już potwierdziły, iż lotniska w Portugalii spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i będą gotowe do pełnego wznowienia ruchu lotniczego - dodał Costa.

Powszechne stosowane leki na nadciśnienie tętnicze krwi wbrew wcześniejszym obawom nie zwiększają ryzyka zakażenia koronawirusem. Z najnowszych badań chińskich wynika nawet, że mogą być one przydatne w leczeniu ciężkiej postaci Covid-19.

Specjaliści szpitala Huo Shen Shan w Wuhan twierdzą na łamach „European Heart Journal”, że przebadali prawie 2,9 tys. pacjentów hospitalizowanych w lutym i marcu 2020 r. Przyznają, że początkowo obawiano się, że leki na nadciśnienie tętnicze krwi mogą zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

W czasie pandemii koronawirusa niemal co trzecia osoba (30 proc.) pijąca alkohol ograniczyła jego spożycie, w tym całkowicie z niego zrezygnowała - wynika z badania przeprowadzonego w dziewięciu krajach dla organizacji zrzeszającej firmy produkujące piwa, wina i inne alkohole.

fot. piqsels

23 pacjentów oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Zawierciu jest zarażonych koronawirusem – potwierdziła w piątek placówka. Szpital czasowo wstrzymał przyjęcia na oddziały chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej.

Przedstawiciele zawierciańskiego szpitala poinformowali, że żaden z zakażonych pacjentów nie wykazuje objawów COVID-19 lub grypopodobnych.

fot. piqsels

Sytuacja jest pod kontrolą - ocenił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński po posiedzeniu sztabu kryzysowego w związku z wykryciem ogniska koronawirusa w fabryce mrożonek w Działoszynie. Zapewniono, że mrożony asortyment spożywczy z zakładów nie stanowi zagrożenia dla klientów.

GIS opublikował w piątek zaktualizowane wytyczne m.in. dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Zakładają one zwiększenie liczebności grupy z 12 do 16 dzieci i zmniejszenie z 4 do 3 mkw. minimalnej powierzchni przypadającej na jedno dziecko w salach zabaw i zajęć.

fot. piqsels

Po wznowieniu wydawania polskich wiz pracowniczych na Ukrainie wystąpiło o nie 16 tys. obywateli ukraińskich - powiedział agencji Interfax-Ukraina ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki. Okresowo nie było możliwości otrzymania wizy pracowniczej w związku z pandemią Covid-19.

W stołecznej straży miejskiej potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa – poinformował w piątek inspektor Jerzy Jabraszko z referatu prasowego SM.

Jak przekazał Jerzy Jabraszko, jeden z pracowników SM nagle źle się poczuł. - Z domu poszedł do lekarza. Wówczas okazało się, że jego wynik testu na koronawirusa jest pozytywny – powiedział Jabraszko.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 14 tys. 937 próbek pobranych od 924 tys. 896 osób - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 18,3 tys. testów - przekazał resort.

Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 25 tys. 177 osób, z których 1127 zmarło. 

W lipcu pasażerowie Lufthansa Group będą mogli udać się w podróż do Frankfurtu i Monachium z pięciu polskich lotnisk - poinformowała w piątek spółka. W sumie będzie to 59 cotygodniowych rejsów: m.in. z Warszawy i Krakowa 14 cotygodniowych połączeń do Frankfurtu oraz 5 rejsów w tygodniu do Monachium.

Ponadto, Lufthansa Group uruchomi także 7 cotygodniowych przelotów z Wrocławia i Poznania do Frankfurtu oraz 5 połączeń między Gdańskiem a Monachium. Pasażerowie z Krakowa będą mogli również udać się w podróż do Dusseldorfu dzięki 2 cotygodniowym przelotom oferowanym przez należącą do Lufthansa Group linię Eurowings. Jak dodano, oznacza to w sumie 59 cotygodniowych rejsów z Polski.

Wraz z luzowaniem izolacji społecznej największym wyzwaniem jest ograniczenie sytuacji, w których może dojść do zakażenia koronawirusem kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu osób. Prof. Adam Kucharski z Londynu ocenia, że 10-15 proc. osób jest odpowiedzialnych za 80 proc. zakażeń.

Specjalista jest autorem niedawno wydanej w Polsce książki "Prawa Epidemii. Skąd się biorą epidemie i czemu wygasają". Pracuje w London School of Higiene and Tropical Medicine. W wypowiedzi dla BBC News powiedział, że nie zawsze musi dojść do zakażenia - nawet wtedy, gdy stykamy się z zakażoną osobą. Jednak w niektórych sytuacjach jedna zakażona osoba może przenieść infekcję na 5, 10, a nawet 20 osób.

40 proc. hoteli czynnych jest we Włoszech po zniesieniu zakazu podróży między regionami i otwarciu granic kraju dla obywateli państw układu z Schengen - ogłosiła w piątek federacja przedstawicieli tej branży.

80 proc. hoteli planuje przyjmowanie gości w sierpniu, czyli w szczycie sezonu letniego, gdy oczekuje się już pełnego przywrócenia ruchu turystycznego.

Zatrudniająca ok. 2,2 tys. osób fabryka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Tychach, która od połowy marca nie produkuje samochodów z powodu pandemii koronawirusa, przedłużyła przerwę w produkcji o kolejny tydzień, do 14 czerwca.

Z wcześniejszych nieoficjalnych informacji, docierających m.in. do przedstawicieli działających w fabryce związków zawodowych wynikało, że tyski zakład szykował się do wznowienia produkcji samochodów już 1 czerwca. Ostateczna jednak - mimo uzgodnień ze związkami i wdrożeniu w zakładzie wielu procedur bezpieczeństwa - zapadła decyzja o przedłużeniu przestoju najpierw do 7 czerwca, a obecnie do 14 czerwca.

Organizatorzy przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio rozważają możliwości ich uproszczenia, które zapobiegną odwołaniu imprezy. Wśród propozycji jest m.in. zmniejszenie liczby kibiców na trybunach. Według premiera Japonii Shinzo Abe igrzyska powinny odbyć się w "pełnej formie".

Z powodu pandemii koronawirusa igrzyska zostały przełożone o rok. Zmagania sportowców mają się rozpocząć 23 lipca i potrwać do 8 sierpnia 2021 roku.

Więcej informacji tutaj.

Wracają sanatoria. Resort zdrowia zapowiada testy dla kuracjuszy

- W przyszłym tygodniu rozpoczynamy badania osób wyjeżdżających do sanatoriów - przekazał w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, jest około 18 tys. osób zapisanych do uzdrowisk do końca czerwca. Wszyscy będą przebadani na obecność Covid-19.

Więcej informacji tutaj.

Część zajęć na Uniwersytecie Warszawskim po wakacjach może być kontynuowana w trybie zdalnym z uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa warunków studiowania, pracy i prowadzenia badań - poinformował rektor uczelni prof. Marcin Pałys.

381 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w ostatnim czasie wśród pracowników należącej do JSW kopalni Zofiówka. Łącznie w kopalniach jastrzębskiej spółki jest ponad 2,5 tys. zakażonych górników, a w Polskiej Grupie Górniczej ponad 1,5 tys.

Ogółem - według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj - od początku epidemii do piątku rano potwierdzono zakażenie koronawirusem 4619 górników z kilkunastu kopalń. 

Po ponad tygodniu bez odnotowanych nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano w piątek jeden pozytywny wynik - poinformował wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

Osobą, u której stwierdzono zakażenie, jest ksiądz z Braniewa. Proboszcz parafii zapewnia, że chory kapłan nie miał kontaktu z wiernymi.

Więcej informacji tutaj.

 

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 8 726 przypadków koronawirusa, łączna liczba zakażeń wykrytych od początku epidemii sięgnęła 449 834 - poinformował w piątek sztab rządowy. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 5 528, gdyż od czwartku zmarły 144 osoby.

Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Do 9 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pracowników Białostockiego Centrum Onkologii - poinformował szpital w piątek rano. Zakażona jest też jedna z pacjentek tego szpitala.

Jak poinformowała w piątek w komunikacie rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii(BCO) Monika Mróz, zakażoną osobą jest pracownik administracji, który miał kontakt z personelem zakładu patomorfologii. Dodała, że od początku tygodnia przebywał on w izolacji domowej.

Mamy 129 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało ministerstwo zdrowia w piątek rano. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 25 177. Nie żyje też 10 kolejnych osób. Z powodu Covid-19 zmarło do tej pory 1 127 pacjentów.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 553 osób, 15 chorych na Covid-19 zmarło, a 330 wyzdrowiało - przekazał w piątek resort ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 25 964, zgonów do 762, a wyzdrowień do 11 372.

Dzień wcześniej informowano o 588 nowych zakażeniach - był to dotychczas najwyższy dobowy bilans wykrytych infekcji.

Trzy osoby chore na Covid-19 zmarły w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, stwierdzono 16 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowano w piątek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

W sumie 542 osoby chore na Covid-19 zmarły dotąd na Węgrzech, a liczba wszystkich wykrytych zakażeń osiągnęła 3 970. 2 245 osób uznano już za wyleczone.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2085 osób. Wyzdrowiało 12 tys. 410 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie - poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.

Grupa Wyszehradzka otwiera dla siebie granice. Oprócz Polski

Obywatele Austrii, Czech Słowacji i Węgier mogą od piątku jeździć bez ograniczeń między swoimi krajami – oświadczył szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto w nagraniu, zamieszczonym w piątek na swoim profilu na Facebooku. Premier Czech poinformował z kolei, że zdecydował się otworzyć granice z Austrią i Niemcami oraz zezwolić na nieograniczone podróże na Węgry.

Więcej informacji tutaj.

W Meksyku zdiagnozowano w czwartek kolejne 4 442 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, 816 osób zainfekowanych SARS-CoV-2 zmarło - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

W sumie do tej pory od wybuchu epidemii Covid-19 zakażonych zostało tam 105 680 osób, a 12 545 zmarło.

Fot. PAP/EPA/Jose Pazos

Zespoły hiszpańskich lekarzy pracujących z pacjentami zakażonymi koronawirusem wskazują, że bez symptomów SARS-CoV-2 jest on zdolny zniszczyć płuca zainfekowanych osób - informuje wydawany w Madrycie dziennik "El Mundo".

Zespoły medyczne pracujące z osobami zainfekowanymi koronawirusem zaobserwowały przypadki pacjentów trafiających w ciężkim stanie do tych placówek z poważnie uszkodzonymi płucami - potwierdziła Begona Barcelo, lekarz Uniwersyteckiego Szpitala La Paz w Madrycie, cytowana przez "El Mundo". Jak wskazała, osoby te nie miały wcześniej żadnych symptomów typowych ani dla Covid-19, ani dla zapalenia płuc.

Według prognoz Komisji Europejskiej PKB Polski skurczy się w 2020 roku o zaledwie 4,3 proc., przy danych dla całej Unii wynoszących 7,4 procent. Fenomen polskiej gospodarki opisuje niemiecki portal Focus Online podkreślając, że Polska może łagodnie przejść przez kryzys spowodowany koronawirusem.

Na łamach portalu czytamy, że Polska stała się fenomenem dla europejskich ekonomistów. "Kraj wyczuwa swoją szansę na awans do czołowej ligi europejskich gospodarek" - pisze Focus Online.

Ławki z przegrodami z pleksiglasu, uczniowie w maseczkach lub przyłbicach ochronnych - takie propozycje warunków nauczania w nowym roku szkolnym przedstawiło ministerstwo oświaty Włoch. Rozważane jest też skrócenie lekcji z godziny do 40 minut.

Minister edukacji powiedziała, że należy pomyśleć o możliwości prowadzenia lekcji w namiotach i kontenerach ustawionych na boiskach szkół, gdzie klasy są przepełnione. Wykluczyła też pracę szkół na dwie zmiany, co proponował komitet doradzający resortowi w związku z pandemią. Jej zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie skrócenie lekcji z obecnej godziny do 40 minut.

Z powodu koronawirusa zmarło w ciągu minionej doby w USA 1021 osób - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych wynosi 108 208.

W żadnym innym kraju bilans ten nie jest tak wysoki. Na Stany Zjednoczone przypada więcej niż co czwarty odnotowany na świecie zgon z powodu koronawirusa.

W ciągu ubiegłej doby w Niemczech liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa zwiększyła się o 507; 32 osoby zmarły - poinformował w piątek rano Instytut Roberta Kocha (RKI).

Na Covid-19 zmarło w Brazylii ponad 34 tysiące osób. Tym samym, jeśli chodzi o liczbę zgonów, Brazylia wyprzedziła Włochy i jest na trzecim miejscu za USA i Wielką Brytanią.

Według brazylijskiego resortu zdrowia w ostatnich 24 godzinach na Covid-19 zmarły kolejne 1 473 osoby. W tym czasie zarejestrowano blisko 31 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.

Według wielu ekspertów rzeczywista liczba infekcji w tym kraju jest znacznie wyższa.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie