6,5 mln zakażonych na całym świecie. Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
6,5 mln zakażonych na całym świecie. Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Mauricio Duenas Castaneda
W Brazylii do wielkich miast zaczynają masowo napływać w poszukiwaniu pomocy lekarskiej chorzy z prowincji

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore w USA liczba osób zakażonych koronawirusem na całym świecie przekroczyła w czwartek 6,5 mln. Do tej pory na Covid-19 spośród tych 6 mln 535 tys. 19 zakażonych zmarły 386 tys. 464 osoby. Najgorsza sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie zachorowało 1 mln 851 tys. 520 obywateli, a zmarło ponad 107 tys. Amerykanów.

prz/dk/hlk/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Galeria sztuki w Paryżu chce ułatwić zwiedzającym utrzymywanie dystansu społecznego, zapewniając im kapelusze ze "skrzydłami" - poinformowała w czwartek agencja Reutera.

Kolorowe kapelusze wykonane z masy papierowej są inspirowane nakryciami głowy z dynastii Song, która panowała w Chinach między 960 a 1279 rokiem. Wystające "skrzydła" są na tyle długie, żeby dwoje zwiedzających nie mogło się do siebie zbliżyć na mniej niż metr.

fot. Facebook/@59Rivoli

Rząd Francji zaproponuje ponowne otwarcie granic zewnętrznych Schengen od 1 lipca – poinformował w czwartek sekretarz stanu we francuskim MSZ Jean-Baptiste Lemoyne w wywiadzie dla stacji BFM TV.

Dodał, że swoje stanowisko w tej sprawie Paryż zaprezentuje podczas piątkowej wideokonferencji unijnych ministrów spraw wewnętrznych.

Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień GAVI poinformował w czwartek o zebraniu 8,8 mld dolarów od rządów, firm i fundacji na sfinansowanie szczepień w krajach potrzebujących. Zebrano też ponad 0,5 mld dolarów na poczet przyszłych szczepionek przeciwko Covid-19.

Na szczycie finansowym organizacji w Londynie przekazano, że deklaracje darczyńców przekroczyły założony cel 7,4 mld dolarów, co „pomoże w zaszczepieniu 300 mln dzieci w najbiedniejszych krajach świata na choroby takie jak odra, polio i błonica” do 2025 roku. Sfinansuje to również stworzenie zapasów szczepionek zapewniających ochronę na wypadek pojawienia się ognisk chorób zakaźnych.

44 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów od początku pandemii wynosi we Francji 29 065.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wezwał w czwartek uczestników protestów w USA, by poddali się testom na obecność koronawirusa. Wzywał także prokuratorów o stawianie w stan oskarżenia osobników wykorzystujących demonstracje do grabieży i niszczenia majątku.

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Dotychczas w Polsce potwierdzono 25 tys. 48 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło już 1 117 osób, a ponad 12 tys. chorych wyzdrowiało. Resort zdrowia w czwartek poinformował łącznie o 361 nowych zakażeniach i o śmierci dwóch osób.

Władze Wielkiej Brytanii poinformowały w czwartek, że w ciągu ostatniej doby odnotowano zgony 176 osób zakażonych koronawirusem i 1805 nowych przypadków infekcji. W całym kraju zmarło dotąd 39 904 spośród ponad 281 tys. chorych na Covid-19.

PAP/EPA/ANDY RAIN

Rozprzestrzenianie się Covid-19 w Kanadzie wyraźnie zwolniło, dane pokazują postępy w walce z koronawirusem, ale pandemia jest wciąż zagrożeniem - powiedział w czwartek premier Justin Trudeau.

Autonomiczny rząd Balearów ogłosił w czwartek, że przyjmie przed 1 lipca na terenie archipelagu pierwsze zagraniczne grupy turystów. Wznowienie ruchu turystycznego na tych hiszpańskich wyspach wymaga jeszcze zgody rządu Pedro Sancheza, "która ma nadejść w najbliższych godzinach".

Rząd Hiszpanii poinformował w czwartek, że w ciągu ostatniej doby w tym kraju zmarło pięć osób zakażonych koronawirusem. Z kolei w Portugalii krajowe władze medyczne zanotowały osiem nowych ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19.

We Włoszech minionej doby zmarło 88 osób zakażonych koronawirusem - podała w czwartek Obrona Cywilna, co oznacza wzrost w porównaniu ze środą, gdy było 71 zgonów. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 33 689. Spada liczba nowych zakażeń; jest ich 177.

Od 13 czerwca możliwe będzie swobodne podróżowanie po kraju dla osób nie mających objawów infekcji koronawirusa - ogłosił w czwartek premier Szwecji Stefan Loefven. Sytuacja epidemiczna w Szwecji wciąż jest jednak poważna.

U 56 pracowników producenta mrożonek w Działoszynie (woj. łódzkie) potwierdzono koronawirusa - poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W piątek w mieście ma zostać uruchomiony punkt typu drive thru do poboru próbek do badań na Covid-19.

Pięć osób na Białorusi zmarło w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa, a w całym kraju odnotowano 865 nowych przypadków infekcji - wynika z opublikowanego w czwartek komunikatu ministerstwa zdrowia.

PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

W czwartej już emisji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 Bank Gospodarstwa Krajowego zaoferował dwie serie obligacji: 7-letnie o wartości 3,635 mld zł oraz 10-letnie o wartości 4,87 mld zł - poinformował BGK w komunikacie.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore liczba osób zakażonych koronawirusem na całym świecie przekroczyła w czwartek 6,5 mln. Najwięcej infekcji jest w Stanach Zjednoczonych - ponad 1,8 mln. Zmarło ponad 380 tys. osób.

PAP/EPA/Red

W Codogno w Lombardii otwarte zostało w czwartek ponownie pogotowie ratunkowe, które zamknięto po tym, gdy 20 lutego stwierdzono tam pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terytorium Włoch. Zaraz po wznowieniu działalności wykryto tam nowe zakażenie.

Władze stolicy Indonezji Dżakarty ogłosiły w czwartek wstępne zniesienie niektórych ograniczeń wprowadzonych na czas epidemii koronawirusa, zastrzegając jednocześnie, że walka z wirusem w tym największym mieście Azji Płd.-Wsch. nie jest jeszcze wygrana - informuje Reuters.

Chiński handel zagraniczny wciąż mierzy się z wieloma niepewnymi i niestabilnymi czynnikami - oświadczył w czwartek rzecznik resortu handlu ChRL w odpowiedzi na pytanie, czy napięcia związane z pandemią koronawirusa zagrożą relacjom gospodarczym kraju.

W Iranie odnotowano w ciągu ostatniej doby rekordowa liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 3 574. Zmarło 59 osób - podał resort zdrowia. Państwowa telewizja przypomina o konieczności zachowania środków bezpieczeństwa oraz zaniechaniu podróży, które nie są konieczne.

PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

 

Starsi mężczyźni mogą być bardziej narażeni na COVID-19 z powodu tego, że najmniej ze wszystkich grup martwią się zakażeniem i śmiercią - wynika z badania psychologów z Georgia State University (USA). Jest to bardzo niepokojące, ponieważ to właśnie panowie w podeszłym wieku są najbardziej wrażliwi na ciężki lub zakończony zgonem przebieg infekcji.

Do końca roku prawie jedna trzecia Włochów będzie już przebadana na obecność koronawirusa - poinformował w czwartek rządowy komisarz do spraw epidemii Domenico Arcuri. Dodał, że we włoskich firmach zamówiono 2 miliardy maseczek, 5 milionów przygotowano dla szkół.

Kształcenie na odległość zostało przedłużone do 26 czerwca; wznawiamy też działalność domów wczasów dziecięcych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, przedszkoli oraz szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej - poinformowało MEN.

Policjanci w województwie kujawsko-pomorskim doskonale wywiązują się z zadań związanych z pandemią koronawirusa - powiedział w czwartek w Bydgoszczy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Podkreślił, że to m.in. dzięki postawie policjantów w regionie jest dobra sytuacja.

Policja zbada, czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie naruszył restrykcji obowiązujących w związku z pandemią Covid-19 - poinformował w czwartek wiceszef MSW Anton Heraszczenko. Dzień wcześniej media obiegło zdjęcie prezydenta pijącego kawę wewnątrz lokalu, co na razie nie jest dozwolone.

W piątek w Radomierzycach na granicy z Niemcami zostanie uruchomiony dodatkowy punkt odpraw - poinformowała w czwartek straż graniczna.

5 mln maseczek, 250 tys. litrów płynu dezynfekującego, 30 respiratorów i 21 tys. opakowań leków przekazała Białorusi Polska. Konwój z pomocą wyruszył w czwartek z Warszawy.

- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - powiedział, dziękując za wsparcie ambasador Białorusi w Polsce Władimir Czuszew. Z kolei Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów  ocenił, że to "prawdopodobnie największy transport humanitarny w dziejach III RP.

Celem 35 pojazdów, oznaczonych napisami, że wiozą pomoc z Polski, są Mińsk i Grodno. Konwój jest tak duży, że aby zapewnić sprawny przejazd został podzielony na pięć kolumn.

Wyjazd grupy ratowniczej został zorganizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy pandemii COVID-19, czyli marca i kwietnia, liczba cudzoziemców przebywających w Polsce zmniejszyła się o 223 tys. W porównaniu z końcem lutego jest to spadek o 10 proc. - wynika ze wstępnych szacunków GUS.

W opracowaniu Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że według stanu na koniec 2019 r. (na podstawie rejestrów PESEL, UdSC, ZUS, KEP, MRPIPS, MNISW, MEN, KRUS i NFZ) w Polsce przebywało 2,1 mln cudzoziemców, z czego ponad 64 proc. stanowili Ukraińcy (1,3 mln).

Na początku czerwca doszło do zakażenia koronawirusem w kilku domach zakonnych redemptorystów w Polsce - poinformował rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz.

W oficjalnym oświadczeniu napisał, że "w sobotę, 30 maja 2020 r. w Tuchowie k. Tarnowa odbyły się święcenia kapłańskie, które przebiegły przy zachowaniu obowiązujących przepisów władz sanitarnych i kościelnych. Niestety, na uroczystości były obecne osoby zakażone wirusem, wtedy tego zupełnie nieświadome. Wykazały to dopiero badania wykonane kilka dni później. W konsekwencji doszło do kolejnych zakażeń".

Do godzin południowych 4 czerwca 2020 r. zostały potwierdzone trzy przypadki zachorowań.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 996 tys. 604 próbki pobrane od 903 tys., 486 osób - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 29,4 tys. testów - przekazał resort.

Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie koronawirusem u 24 826 osób, z których 1117 zmarło.

Władze Francji poinformowały w czwartek, że zamiast tradycyjnej defilady wojskowej na Polach Elizejskich w Paryżu z okazji święta narodowego 14 lipca, odbędzie się mniejsza ceremonia z poszanowaniem zasad sanitarnych. Uczestnicy złożą hołd pracownikom służby zdrowia.

Uroczystości mają podkreślić wysiłki francuskiej armii "w walce przeciwko Covid-19" oraz "oddać cześć pracownikom służby zdrowia, których Francuzi oklaskiwali każdego dnia podczas kwarantanny".

U jednego z pracowników szkoły podstawowej nr 13 w Bełchatowie wykryto SARS-CoV-2. Zakażony jest w izolacji. Osoby, które miały z nim kontakt, poddano kwarantannie. Placówka została zamknięta - powiedziała inspektor sanitarna w Bełchatowie.

Z informacji przekazywanych przez dyrekcję podstawówki rodzicom wynika, że zakażony nie miał kontaktu z dwojgiem dzieci, które były w placówce na zajęciach opiekuńczo-wychowawczych.

Polska we współpracy z Komisją Europejską udzielą pomocy Białorusi w walce z Covid19. W czwartek z Polski ma wyruszyć konwój 44 ciężarówek, które dostarczą na Białoruś 300 ton sprzętu - poinformowało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Wsparcie będzie zawierało m.in. maseczki ochronne, przyłbice, płyny dezynfekujące, leki oraz kilkadziesiąt respiratorów. Wartość przekazanych środków przekroczy 11 mln euro.

Dwóch urzędników łódzkiego magistratu jest zakażonych SARS-CoV-2 – powiedział w czwartek przed południem dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi (WZ UMŁ) Szymon Kostrzewski.

- 27 innych urzędników poddano kwarantannie - dodał.

W związku ze znacznym wzrostem liczby nowych infekcji koronawirusowych Macedonia Północna wprowadziła na czas od godziny 21 w czwartek do godziny 5 rano w poniedziałek zakaz wychodzenia z domów w stołecznym Skopje i w dziewięciu innych miastach.

Poinformował o tym w środę późnym wieczorem minister zdrowia Wenko Filipcze. Dodał, że na pozostałych obszarach państwa obowiązuje zakaz przebywania w nocy na terenie otwartym.

Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Do 19 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem w łódzkim domu pomocy społecznej, w którym mieszka 600 pensjonariuszy, a pracuje ponad 370 osób - powiedział w czwartek przed południem Szymon Kostrzewski z Urzędu Miasta Łodzi.

W Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczym Domy Pomocy Społecznej (CRO DPS) przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi ognisko koronawirusa wykryto na początku tygodnia. W poniedziałek potwierdzono, że u 15 mieszkańców i 2 pracowników wykryto patogen SARS-CoV-2. Od 3 dni w CRO DPS trwają badania mieszkańców i personelu. W czwartek przed południem potwierdzono, że 2 kolejnych pracowników ma koronawirusa.

W pierwszym ognisku koronawirusa w regionie Wenecja Euganejska na północy Włoch szerzył się on już w pierwszej połowie stycznia, a więc na ponad miesiąc przed jego oficjalnym wykryciem w tym kraju - wynika z badań serologicznych przeprowadzonych wśród mieszkańców.

Badaniom poddano ludność miejscowości Vo, gdzie 21 lutego zmarł zakażony koronawirusem 78-letni mężczyzna. Był to pierwszy zgon na Covid-19 zanotowany we Włoszech.

Węgierska niskokosztowa linia lotnicza Wizz Air w związku z przedłużeniem restrykcji dot. lotów międzynarodowych zawiesza wszystkie loty w polskiej siatce połączeń do 14 czerwca br - podał w czwartek przewoźnik. Wcześniej linia informowała o wstrzymaniu połączeń do 6 czerwca.

Pasażerowie z rezerwacjami, których dotyczą zawieszone loty i którzy dokonali rezerwacji bezpośrednio na stronie wizzair.com lub poprzez aplikację mobilną, będą automatycznie informowani drogą elektroniczną.

Fot. Wikimedia Commons

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła w czwartek 441 108, po wykryciu w ciągu minionej doby 8 831 nowych przypadków - o 295 więcej niż dzień wcześniej. Zmarło od środy 169 osób i łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła do 5 384.

Liczba osób wyleczonych od początku pandemii sięgnęła w Rosji w czwartek 204 623 - aż 8 666 osób opuściło szpitale w ciągu minionej doby. Od poprzedniego dnia przeprowadzono w Rosji 307 tysięcy testów na obecność koronawirusa.

Liczba górników zakażonych koronawirusem - wraz z grupą ozdrowieńców - utrzymuje się na stabilnym poziomie ponad 4,2 tys. osób - wynika z danych trzech spółek węglowych. W kopalniach JSW i PGG minionej doby przybyło ośmiu zarażonych, a w kopalni Bobrek kolejnych 26 osób wyzdrowiało.

W środę badania przesiewowe pod kątem obecności Sars-CoV-2 rozpoczęły się w kopalni Ziemowit w Lędzinach, a w czwartek w kopalni Marcel w Radlinie. Obie kopalnie należą do Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

Pięcioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, wykryto też 23 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowano w czwartek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

Do tej pory zmarło na Węgrzech 539 osób chorych na Covid-19 i stwierdzono 3 954 zakażenia. 2 205 osób uznano za wyleczone.

Od najbliższej soboty możliwa jest organizacja wesel w większym gronie - do 150 osób, ale z powodu pandemii koronawirusa będą się one nieco różniły od tych, na których do tej pory bywaliśmy. 

O tym jak będzie wyglądało wesele w "nowej normalności" przeczytacie tutaj.

Wyzdrowiało już 12 227 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2 101 osób, a 79 341 przebywa w kwarantannie.

Na Ukrainie minionej doby wykryto 588 przypadków zakażenia koronawirusem, 12 chorych zmarło, a 602 wyzdrowiało - poinformowało w czwartek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dotąd dobowy bilans potwierdzonych infekcji.

Bilans zainfekowanych wzrósł do 25 411, zgonów do 747, a wyzdrowiałych do 11 042.

Mamy 139 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w czwartek rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 24 826 .

Nie żyją też 2 kolejne osoby. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło w Polsce 1 117 osób.

Niektóre kina w Polsce od 6 czerwca czekają na widzów. Większość jednak zwleka z ponownym otwarciem w okresie epidemii. Multipleksy zapowiadają otwarcie swoich kin w późniejszych terminach, kiedy potwierdzone zostaną daty premier dużych produkcji.

Więcej informacji tutaj.

Kolejne kraje europejskie otwierają swoje granice dla turystów

Od środy obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca. A Hiszpania otworzy się 22 czerwca. Obecnie polskie MSZ nadal zaleca swoim obywatelom unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

Więcej informacji tutaj.

Miasta, w których szybciej zarządzono społeczny dystans, szybciej też epidemię opanowały - wynika z analizy danych z 58 chińskich miast. Według naukowców jeden dzień zwłoki z wdrożeniem izolacji "wydłużał" czas trwania epidemii o 2,4 dnia.

Liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa zwiększyła się w Niemczech w ciągu ubiegłej doby o 394 - poinformował w czwartek Instytut Roberta Kocha (RKI). 30 osób zmarło.

Do Wenecji po trzech miesiącach przerwy z powodu pandemii wrócili turyści i te same, co zawsze, z nimi kłopoty. W środę, gdy we Włoszech przywrócono ruch turystyczny wraz z otwarciem regionów i kraju, przyłapano dwóch turystów na skokach do Canal Grande.

Więcej informacji tutaj.

Statystyka zgonów i nowych zachorowań na koronawirusa w Brazylii pnie się nieustannie w górę. W środę zanotowano 1 349 przypadków zgonów, więcej niż dzień wcześniej, który też był rekordowy. Liczba chorych zwiększyła się o 28 633.

Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje czwartą pozycję na świecie po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

W całej Ameryce Łacińskiej zarejestrowano dotąd ponad milion zakażeń. Brazylia, mająca ponad 210 mln mieszkańców, zdecydowanie przewodzi w tym tragicznym zestawieniu. Kraj ten stanął właśnie w obliczu "trzeciej fazy epidemii": do wielkich miast zaczynają masowo napływać w poszukiwaniu pomocy lekarskiej chorzy z prowincji.

W środę w Meksyku zanotowano 1 092 zgonów z powodu infekcji koronawirusem, czyli najwięcej od początku pandemii w tym kraju - poinformowąły służby medyczne. Liczba osób zainfekowanych przekroczyła 100 tys.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie