Groził prezydentowi Poznania. Zapadł wyrok

Polska
Groził prezydentowi Poznania. Zapadł wyrok
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Zapadł wyrok ws. gróźb kierowanych pod adresem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka

Na karę dwóch lat więzienia został skazany w czwartek mężczyzna, który groził śmiercią prezydentowi Poznania Jackowi Jaśkowiakowi. Andrzej C. odsiaduje wyrok dożywocia za zabójstwo. Jego proces rozpoczął się i zakończył w czwartek.

O wyroku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu poinformowała w czwartek Katarzyna Błaszczak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

 

Zdarzenie miało miejsce w czerwcu 2019 r. Prezydent Poznania otrzymał list, w którym grożono mu śmiercią podobną do tej, którą zginął prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W liście Jaśkowiak był też wulgarnie zwymyślany m.in. za jego działania na rzecz praw osób LGBT.

 

"Wina oskarżonego nie budzi wątpliwości"

 

Jak poinformował w czwartek Głos Wielkopolski, oskarżony przyznał się do winy, nie chciał składać wyjaśnień.

 

"Wina oskarżonego nie budzi żadnych wątpliwości, zwłaszcza, że sam się przyznał. Społeczna szkodliwość tego czynu jest znaczna, bo ile już mieliśmy przykładów gróźb, które zostały spełnione. To częste przypadki na świecie" - powiedział, uzasadniając wyrok, cytowany przez "Głos Wielkopolski", sędzia Stanisław Banach.

 

ZOBACZ: Jaśkowiak: podczas zbierania pieniędzy na WOŚP noszę kamizelkę kuloodporną

 

Jak dodał, sąd wymierzył najwyższą możliwą karę za takie przestępstwo, biorąc pod uwagę nie tylko samego oskarżonego, ale także o innych potencjalnych sprawców, którzy mogą dopuścić się takich czynów.

 

Jacek Jaśkowiak, który stawił się w sądzie, przyznał, że po tragicznych zajściach w Gdańsku obawiał się spełnienia przesłanych mu gróźb. "Odebrałem je jako realne, tym bardziej, że napisała je osoba przebywająca w więzieniu" - mówił prezydent cytowany przez "Głos Wielkopolski".

 

"Oglądaj się uważnie za siebie"

 

W liście do prezydenta Jaśkowiaka Andrzej C. zaznaczył m.in., żeby uważał, by na festynie "nie skończył, jak ten prezydent Gdańska". "Załatwię ci to. Oglądaj się uważnie za siebie, bo tragicznie skończysz pedale Poznania" - napisał autor listu.

 

W maju ub. roku zapadł wyrok ws. Cezarego O., który po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w groził w internecie prezydentowi Poznania Jackowi Jaśkowiakowi i prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi.

 

ZOBACZ: Jaśkowiak po przesłuchaniu ws. gróźb pod jego adresem: PiS obawia się kolejnych morderstw

 

Nawiązując do ataku na prezydenta Gdańska, Cezary O. napisał wtedy na jednym z portali społecznościowych: "Jeszcze Jaśkowiaka i prezydenta Wrocławia... stają się ofiarą swojego lewackiego i bezbożnego podejścia do swoich stanowisk". Mężczyzna został skazany przez Sąd Okręgowy w Poznaniu na karę łączną 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres roku próby.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie