Gorący dzień w Sejmie. Wniosek o wotum zaufania dla rządu

Polska
Gorący dzień w Sejmie. Wniosek o wotum zaufania dla rządu
PAP/Radek Pietruszka
Prezydent RP Andrzej Duda i marszałek Sejmu Elżbieta Witek w drodze na salę plenarną Sejmu

Szef rządu zwrócił się do Sejmu z wnioskiem o wotum zaufania - o czym jako pierwszy napisał portal polsatnews.pl. - Pan prezydent zaproponował, by przeciąć festiwal awantur, jaki próbujecie urządzać - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do opozycji.

Do Sejmu wpłynął wniosek o wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego i będzie on rozpatrywany w czwartek - poinformowała w czwartek w południe marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Otwierając posiedzenie Sejmu oficjalnie przywitała obecnego w Sejmie prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Pytania do premiera

 

Witek poinformował, że wniosek o udzielenie wotum zaufania Radzie Ministrów został doręczony w druku nr 410. - W związku z tym na podstawie 217 ustęp 1 Regulaminu Sejmu podjęłam decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego wniosku - powiedziała.

 

ZOBACZ: Prezydent Duda: "Nie chcę, byśmy cofali się do lat 2007-2015, gdy wstydzono się tego, co polskie"

 

Jak kontynuowała, "w związku z tym przystępujemy do rozpatrzenia punktu 24 porządku dziennego - rozpatrzenie wniosku prezesa rady Ministrów o wyrażenie wniosku zaufania przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej" - oświadczyła marszałek Sejmu.

 

Sejmowa arytmetyka

 

Rozpatrzenie wniosku Prezesa Rady Ministrów o wyrażenie Radzie Ministrów wotum zaufania następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu, a w wypadku zgłoszenia wniosku w trakcie posiedzenia Sejmu - w czasie jego trwania.

 

Debata nad wnioskiem obejmuje wyłącznie zadawanie pytań Prezesowi Rady Ministrów i jego odpowiedzi na pytania.

 

ZOBACZ: Borys Budka: "Gdyby Morawiecki miał odrobinę honoru, podałby się do dymisji"

 

Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, klub Koalicji Obywatelskiej 134 posłów, klub Lewicy 49 posłów, klub Koalicji Polskiej - PSL-Kukiz15 30 posłów, koło poselskie Konfederacji 11 posłów. W Sejmie zasiada 1 poseł niezrzeszony. 

luq/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie