Duda: solidarność to jeden i drugi, nie jeden przeciw drugiemu

Polska
Duda: solidarność to jeden i drugi, nie jeden przeciw drugiemu
Polsat News
Andrzej Duda mówił m.in. o wyborach z 4 czerwca i solidarności Polaków podczas pandemii koronawirusa

- Podczas pandemii koronawirusa pokazaliśmy, że solidarność, to nie jeden przeciw drugiemu, tylko jeden i drugi. Pokazaliśmy to, wspierając się nawzajem - mówił w czwartek w Chełmie (woj. lubelskie) prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dziękował Polakom, że tak dobrze zastosowali się do obostrzeń spowodowanych pandemią i pomagali sobie w trudnych chwilach. Apelował, by nadal przestrzegać reguł, bo wirus nie przestał być aktywny.

 

"Wspieraliśmy się nawzajem"

 

Podkreślił, że wymagało to odpowiedzialności i dyscypliny myślenia o sąsiadach, ale - jak mówił - mamy jedną z najlepszych sytuacji pandemicznych w Europie. - To jest zasługa mądrych decyzji władz, ale także społeczeństwa - przekonywał, podkreślając, że to był te czas solidarności.

 

ZOBACZ: Duda upamiętnił Witosa. "Wezwał wszystkich, aby stanęli w obronie Rzeczypospolitej"

 

Przypomniał słowa papieża św. Jana Pawła II o solidarności, że to nie jeden przeciw drugiemu, tylko jeden i drugi. - I pokazaliśmy to, wspierając się nawzajem, troszcząc się, pomagając sobie - ocenił Duda.

 

- Z całego serca państwu za to dziękuję - powiedział do zgromadzonych w Chełmie.

 

"To było polskie zwycięstwo"

 

Prezydent poruszył również temat wyborów z 4 czerwca 1989 r.

 

- To było wielkie nasze, polskie zwycięstwo i z tego punktu widzenia jest już nawet mało ważne, czy tamte wybory były w pełni wolne czy nie, bo Polacy pokazali, że nie chcą więcej komunizmu - zaznaczył.

 

Prezydent podkreślał, że 31 lat temu to naród poszedł i zagłosował przeciw komunizmowi.

 

ZOBACZ: Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy. Chodzi o dodatek solidarnościowy

 

- Część tych elity wtedy, które później nazywały się demokratyczną opozycją, była wręcz przestraszona tym, że Polacy, zwykli ludzie, którzy poszli do urn, zdecydowanie odrzucili listę krajową, pokazując jednoznacznie, że komunistów i komunizmu więcej w Polsce nie chcą - mówił Duda.

 

- Dzisiaj można śmiało powiedzieć - w tamtym momencie to było wielkie zwycięstwo Polaków i wielkie zwycięstwo Solidarności - dodał.

 

WIDEO - Prezydent w Chełmie o solidarności

  

ac/hlk/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie