Siłownie, baseny, parki rozrywki. Przeczytaj, zanim tam pójdziesz [NOWE WYTYCZNE]

Polska
Siłownie, baseny, parki rozrywki. Przeczytaj, zanim tam pójdziesz [NOWE WYTYCZNE]
PAP/EPA/Manuel Bruque
Określone zostały wytyczne korzystania z m.in. siłowni, klubów fitness, basenów czy parków rozrywki

Od 6 czerwca zaczną znów działać m.in. kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw i siłownie; funkcjonowanie wznowią też organizatorzy kongresów i targów - wskazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju. Resort opublikował zasady, których muszą przestrzegać te firmy.

Jak podkreślił resort rozwoju we wtorkowym komunikacie, za kilka dni rozpocznie się 4. etap luzowania obostrzeń dotyczących funkcjonowania poszczególnych sektorów polskiej gospodarki.

 

ZOBACZ: Na biwak już od soboty

 

W każdym z wyżej wymienionych miejsc obowiązywać będą standardowe procedury sanitarne (m.in. zachowanie bezpiecznego dystansu, częsta dezynfekcja rąk, maseczki lub przyłbice u obsługi).

 

Siłownia

Klubom fitness/siłowniom zaleca się informowanie osób z grup wysokiego ryzyka (osoby w wieku powyżej 60 r. ż. lub cierpiące na choroby przewlekłe, w tym otyłość), o rozważeniu decyzji o korzystaniu z ćwiczeń w godzinach najmniej popularnych, bez obecności innych osób, albo zaniechaniu korzystania z siłowni/fitness do czasu ustania zagrożenia epidemicznego.


W salach do ćwiczeń, na podłodze zaleca się wyznaczenie stref zapewniających zachowanie odpowiednich odległości między ćwiczącymi Na drzwiach każdej z nich powinno się umieścić informację o maksymalnej liczbie ćwiczących.

 

Kluczowe dezynfekcja i wentylacja


Klub powinien też ustalić w ciągu dnia przerwę na dezynfekcję oraz wentylację pomieszczeń. W zależności od powierzchni siłowni/klubu fitness dopuszcza się ograniczoną liczbę klientów w pomieszczeniach (1 osoba na 10 m2).

 

ZOBACZ: Plastikowe abażury zwisające z sufitu. Nowa codzienność francuskich restauracji


Po zakończonym ćwiczeniu klient musi zdezynfekować urządzenie/sprzęt przy pomocy udostępnionego do tego środka.


Dezynfekcja toalet powinna odbywać się nie rzadziej niż 2 godziny w godzinach szczytu (w dni robocze od 16:00). W toalecie z dwiema kabinami może przebywać jednocześnie jedna osoba.


Klienci w rażący sposób naruszający zasady bezpieczeństwa, podlegają upomnieniu przez personel i w ostateczności mogą zostać poproszone o opuszczenie obiektu ze skutkiem natychmiastowym.


Basen


Baseny również będą musiały trzymać się określonej liczby osób. Jednocześnie z obiektu nie może korzystać więcej klientów niż 50 proc. maksymalnego obciążenia. Liczba ta nie może przekraczać 150 osób.


Przed wejściem do hali basenowej obowiązuje staranna kąpiel i umycie całego ciała pod natryskiem. Należy ściśle przestrzegać również stref, w których chodzi się w obuwiu oraz bez butów.

 

Jeden tor dla czterech osób


Ważne jest równomierne rozmieszczenie osób pływających. Z jednego toru mogą korzystać jednocześnie maksymalnie 4 osoby.


W przypadku małych niecek i jacuzzi, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego zaleca się - korzystanie z nich pojedynczo lub w kilka osób pozostających we wspólnie zamieszkujących.

 

ZOBACZ: Woda w basenach bezpieczna. Pod jednym warunkiem


Obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez użytkowników z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie - osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli, należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w pomieszczeniu przebieralni.


Ograniczenie działalności saun


W saunie jednocześnie mogą przebywać dwie osoby. Ministerstwo rekomenduje zamknięcie tych niezapewniających temperatury większej niż 60 stopni Celsjusza.


Parki rozrywki


W parkach rozrywki podstawą jest dezynfekcja rąk. Określono szczegółowe wytyczne dotyczące rozmieszczenia dezynfekatorów.

 

- Wejścia główne, bramy wejściowe - minimum 1 dezynfektor na każde 50 m2 powierzchni obejmującej teren wejścia. Dotyczy również obrębu kas biletowych.

- Przystanki dla autobusów i ciuchci - 1 dezynfektor na każdy przystanek.
- Alejki, ciągi komunikacyjne - 1 dezynfektor na każdy odcinek 50 m drogi.
- Wejścia do atrakcji - min. 1 dezynfektor przed wejściem do atrakcji.
- Sklepy z pamiątkami - min. 1 dezynfektor na każdy sklep.
- Salony gier, place zabaw - min. 1 dezynfektor na każdy punkt.

 

Ministerstwo rekomenduje umożliwienie zakupu biletów bezobsługowo - online lub w biletomatach. Zalecane są również płatności bezgotówkowe.

 

ZOBACZ: Co z salonami tatuażu? "Nas ten kryzys dotknął najwcześniej"


Park rozrywki musi być codziennie zdezynfekowany. Nie rzadziej niż co godzinę dezynfekować należy toalety, windy, blaty, klamki, poręcze, uchwyty, kołowrotki, biletomaty i inne, często dotykane, powierzchnie.

 

Odmrażanie gospodarki

 

Resort przypomniał, że dotąd w nowym rygorze sanitarnym działalność wznowiły: od 4 maja biblioteki, galerie i centra handlowe (w tym tzw. wyspy handlowe), branża hotelarska, usługi fizjoterapeutyczne; od 18 maja: salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi gastronomiczne; od 30 maja: restauracje i bary hotelowe. Zniesiono też limit osób dla branży handlowej i gastronomicznej. Można również korzystać z saun, solariów oraz usług salonów piercingu i tatuażu. Dozwolone są także zgromadzenia, w których uczestniczy do 150 osób.

 

Niezależnie od wytycznych dla poszczególnych branż, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa - przypomniał resort rozwoju. Pamiętać należy m.in. o zachowaniu 2-metrowej odległość od innych w przestrzeni publicznej, zasłanianiu nosa i usta w zamkniętych przestrzeniach w miejscach publicznych, czy ścisłym przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi, polegających np. na dezynfekcji rąk.

ac/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie