Nowe przepisy przed wzięciem ślubu kościelnego. O czym powinni wiedzieć narzeczeni?

Polska
Nowe przepisy przed wzięciem ślubu kościelnego. O czym powinni wiedzieć narzeczeni?
pixabay
Ceremonia w kościele

Nowe instrukcje zastąpią wytyczne obowiązujące od trzydziestu lat. Co zmieni się w praktyce?

Od 1 czerwca 2020 r. w Kościele katolickim na terenie Polski zaczął obowiązywać dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Jakie zmiany czekają pary, które będą chciały wziąć ślub w kościele? 

 

Czego mogą spodziewać się narzeczeni?

 

W ocenie biskupów z Rady Prawnej KEP dekret nie wprowadza żadnych rewolucyjnych zmian, narzeczeni mogą jednak spodziewać się skorygowanych procedur związanych z przygotowaniem do ślubu. - Kościół chce pomóc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Trzeba dzisiejszym językiem przybliżyć młodym ludziom kanony prawa kanonicznego - powiedział biskup Ryszard Kasyna. 

 

W praktyce mogą zmienić się szczegóły: rozmowa z narzeczonymi powinna być poprzedzona przez duszpasterza modlitwą, a narzeczeni będą też musieli złożyć przysięgę mówienia prawdy podczas odpowiedzi na pytania duszpasterza. A te będą dotyczyć, w dużej mierze jak dotychczas, przeszkód niezdolności fizycznej i psychicznej przy założeniu rodziny i posiadaniu dzieci. Pytania w specjalnie przygotowanym protokole związane są również z relacjami z rodzicami, posiadaniem nałogów, a także leczenia psychiatrycznego.

 

Nowe wytyczne dla księży

 

Księża otrzymają też szereg wytycznych związanych z niestandardowymi okolicznościami, w których taki ślub będzie zawarty. - Coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych. Duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach - przekonywał ks. Leszek Adamowicz, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Nowe instrukcje zastąpią dawne, obowiązujące od trzydziestu lat, przepisy zawarte w Instrukcji KEP o przygotowaniu do małżeństwa w Kościele katolickim. Jedną z technicznych nowości jest wprowadzenie przepisu dotyczącego obowiązku spisania protokołu w parafii, w której para bierze ślub. 

 

Celem nowej regulacji z 26 listopada 2019 r., która wejdzie w życie 1 czerwca 2020 r., jest dostosowanie przepisów prawa partykularnego do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej, z uwzględnieniem m.in. możliwości zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi i nowych przepisów o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, jak również owoców obrad synodu biskupów na temat małżeństwa i rodziny oraz adhortacji papieża Franciszka "Amoris laetitia".

mf/luq/ KEP, KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie