Debata nt. dymisji ministra zdrowia. Nowacka: to sprawa na komisję śledczą

Polska
Debata nt. dymisji ministra zdrowia. Nowacka: to sprawa na komisję śledczą
PAP/Leszek Szymański
Barbara Nowacka w Sejmie

- Stał się Pan bezdusznym politykiem - powiedziała Barbara Nowacka, krytykując na komisji zdrowia Łukasza Szumowskiego.

- Nie daliście rady w sprawie walki z wirusem, to społeczeństwo dało radę - mówiła na komisji zdrowia Barbara Nowacka podczas rozpatrzenia i zaopiniowania poselskiego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

 

ZOBACZ: "Z kobietami jest bardzo różnie". Szumowski o tym, czy jego żona ujawni majątek

 

Ocena działań Szumowskiego ws. walki z epidemią

 

Posłanka Koalicji Obywatelskiej, uzasadniając wniosek opozycji, przekonywała, że pozytywne aspekty stanu służby zdrowia w dużej mierze oparte są o skuteczne działanie samorządów, a nie resortu. - Pan minister szybko stał się cynicznym, bezdusznym politykiem. W czasie gdy panował strach, a ludzie bali się o zdrowie i życie najbliższych, pan minister miał inne priorytety. Nie był zwolennikiem, by na służbę zdrowia poszły dwa miliardy, był milczącym zwolennikiem przekazania tych pieniędzy na TVP - tłumaczyła.

 

Zdaniem Nowackiej minister Szumowski jest również odpowiedzialny za kiepski - w jej ocenie - stan i skalę testowania (na obecność koronawirusa) w naszym kraju. - Kolejnym naszym zarzutem jest to, dlaczego pan minister nie przygotował Polski na pandemię. Było o niej wiadomo już w styczniu, lutym. Jedyne, o co zadbali współpracownicy ministra to luki w prawie, które zapewniają bezkarność. Nie daliście rady, to społeczeństwo dało radę. Lekarze, salowe, położne, pielęgniarki - wyliczała. 

 

ZOBACZ: "Bagno, poziom dyskursu na dnie". Szumowski o plakatach

 

Decyzje w sprawie wyborów i zakupu maseczek

 

Nowacka oceniła też, że działania Szumowskiego "wprost narażają Polaków" na zakażenie koronawirusem. W ocenie posłanki KO rozporządzenia szefa resortu zdrowia - zarówno w sprawie zamrażania, jak i odmrażania gospodarki - były niespójne i nieskuteczne. - Wydał pan też pozytywną rekomendację na temat przeprowadzenia wyborów 10 maja. A była to decyzja mogąca sprowadzić zagrożenie epidemiologiczne. Zakażenia przez papier, przez koperty przechodziły - powinien pan to wiedzieć, ale wtedy byliście zajęci zakazami wypowiedzi dla lekarzy epidemiologów - oceniła Nowacka. 

 

Poslanka KO krytycznie wyraziła się o procederze zakupu sprzętu, który pomógł polskiej służbie zdrowia skuteczniej walczyć z epidemią. - To nie jest sprawa na komisję zdrowia, ale na komisję śledczą - powiedziała. Nowacka wskazała przy tym, że zakupy (między innymi maseczek) zostały przeprowadzone w nieprofesjonalny sposób, który każe zadać pytania również o złamanie prawa.

maf/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie