Ostatni dzień na rozliczenie PIT-a. Godziny pracy urzędów

Polska
Ostatni dzień na rozliczenie PIT-a. Godziny pracy urzędów
PAP/Darek Delmanowicz
Można rozliczyć się to przez internet

Na rozliczenie PIT-a za zeszły rok mamy w tym roku czas tylko do 1 czerwca. Możemy zrobić to przez internet, wysyłając dokument tradycyjną pocztą lub odwiedzając urząd skarbowy. - Zachęcamy, aby robić to elektronicznie – podkreślają urzędnicy.

Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do skorzystania z e-usług i apeluje, aby do urzędu skarbowego przyjść jedynie "w wyjątkowych sprawach, których nie można załatwić eketronicznie". Placówki w poniedziałek będą czynne w godzinach 12-18. 

 

ZOBACZ: wyjątkowo wyrozumiały fiskus

 

Inaczej sytuacja wygląda w województwie śląskim. Z powodu epidemii koronawirusa urzędy będą dzisiaj zamknięte. W budynkach będą jednak specjalne skrzynki, do których będzie można wrzucić zeznanie. – Podatnik nie dostanie pieczątki na zeznaniu, jednak wrzucone do skrzynki podawczej dokumenty będą przez nas jak najbardziej przyjęte – powiedział polsatnews.pl rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Michał Kasprzak.

 

- Zachęcamy, aby robić to elektronicznie. Nie ma potrzeby, aby robić to osobiście – dodał rzecznik IAS w Katowicach.  

KAS zaznacza, że we wszystkich jednostkach administracji skarbowej klienci są przyjmowani z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

 

"Prosimy o stosowanie się do zaleceń wywieszonych w siedzibach urzędów” – czytamy w komunikacie. 

Roliczenie przez internet

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT zostało automatycznie zaakceptowane zeznanie podatkowe (jeśli wcześniej nie zostało złożone samodzielnie). Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to nadal zrobić zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego.

 

Po 30 kwietnia nadal można skorzystać z usługi i do 1 czerwca, poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana, złożyć swój PIT. Składając korektę można w deklaracji zmienić wszelkie zawarte automatycznie informacje m.in. dane dot. ulg czy OPP, której przekazujemy1% podatku.

 

ZOBACZ: coraz mniej czasu na decyzję ws. 1 proc. podatku. Możesz go przekazać Fundacji Polsat

 

Więcej informacji o usłudze znajduje się na stronie podatki.gov.pl, są tam również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, w tym dot. rozliczenia PIT po 30 kwietnia - Q&A.

Zwrot nadpłaty w usłudze Twój e-PIT

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje bez zmian. Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące.

 

ZOBACZ: PIT rozliczamy do 1 czerwca. Wirus dał nam dodatkowy miesiąc

 

Krajowa Informacja Skarbowa udziela informacji podatkowych i celnych przez telefon: 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych) 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych) +48 22 330 03 30 (z zagranicy) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-18. Można również zadawać pytania drogą elektroniczną poprzez formularz dostępny na Portalu Podatkowym.

 

Aby otrzymać informację na temat cła lub podatków na adres e-mail, na stronie Portalu Podatkowego należy wybrać pozycję Skontaktuj się z nami, a następnie opcję "Pytanie e-mail".

 

Czat z konsultantem KIS dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Rozmowa odbywa się z wykorzystaniem specjalnego formularza na Portalu Podatkowym w zakładce Skontaktuj się z nami – chat z konsultantem.

Przedłużony termin

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, ale w związku z epidemią koronawirusa, w tym roku deklaracje można składać do 1 czerwca.

 

"W praktyce termin na złożenie deklaracji i rozliczenie podatku mija 1 czerwca, bowiem 31 maja wypada w niedzielę" - tłumaczyło MF.

 

Przedłużenie o miesiąc terminu na złożenie deklaracji PIT było istotne szczególnie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Nie są one bowiem rozliczane automatycznie przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT, muszą samodzielnie wypełnić deklarację, wysłać ją - elektronicznie bądź tradycyjnie - i rozliczyć podatek.

lno/sgo
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie