Czy przed wakacjami uczniowie wrócą do szkół? Minister o szczegółach

Polska
Czy przed wakacjami uczniowie wrócą do szkół? Minister o szczegółach
Polsat News
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski

- Do 26 czerwca, czyli do planowanego zakończenia zajęć dydaktycznych, będzie realizowane kształcenie na odległość - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. - Na początku lipca będzie dodatkowy termin egzaminów w szkołach - maturalnego i ósmoklasisty dla uczniów, którzy w normalnym terminie będą np. w kwarantannie - dodał.

Minister edukacji dodał, że uczniów czeka kilka dni wolnych w związku z egzaminami maturalnymi i ośmioklasistów - jest jeszcze Boże Ciało, kilka dni wolnych, co powoduje, że według nas nie było już potrzeby przywracania tych tradycyjnych zajęć w szkołach - dodał. 

 

ZOBACZ: Wiceminister mówił o ograniczeniach funkcjonowania szkół. Rzeczniczka MEN dementuje

 

- Fizycznie, w dużych grupach całe klasy nie wrócą do szkół przed wakacjami - powiedział szef MEN. - Mamy nadzieję, że będzie to możliwe już od września tego roku - dodał. 

 

- Przygotowując rekrutację mamy nadzieję, że ta rekrutacja będzie przygotowywała dzieci i młodzież do powrotu do nauki w tradycyjnej formule - powiedział minister Piontkowski. 

 

WIDEO: Minister edukacji o organizacji roku szkolnego

 

 

"Ocena końcowa obejmuje nie tylko okres pandemii"

 

- 1 czerwca to dzień, w którym dzieciom życzymy jak najlepiej, ale nie wiem, czy wszystkie dzieci, aby dostawać za nic jakieś prezenty w postaci lepszych stopni. Pewnie część tak, ale ocena końcoworoczna ma być wynikiem tego, co działo sie przez cały rok szkolny i nauczyciel powinien sprawiedliwie, obiektywnie wystawiać oceny nie tylko i wyłącznie oceniając wiedzę i umiejętności ucznia, ale także jego zaangażowanie i pracę w trakcie roku szkolnego - dodał. 

 

Dodał, że nauczanie zdalne rozpoczęło się 25 marca. - A wcześniej przecież też trwały zajęcia i ocena końcowa obejmuje nie tylko i wyłącznie okres pandemii, ale także cały rok szkolny, także chciałbym, żeby uczniowie byli sprawiedliwie, obiektywnie oceniani przez nauczycieli i oby te oceny były jak najlepsze -  dodał. 

 

Kiedy dodatkowe terminy egzaminów?

 

- Na początku lipca będzie dodatkowy termin egzaminów w szkołach - maturalnego i ósmoklasisty dla uczniów, którzy w normalnym terminie będą np. w kwarantannie - poinformował w poniedziałek minister edukacjo.

 

Piontkowski podał, że będą to dodatkowe terminy dla wszystkich uczniów, którzy z losowych powodów - choroby, wypadku, czy innego zdarzenia - nie będą mogły przystąpić do egzaminów ze wszystkimi w terminie głównym. Zapewnił, że ich sprawdzanie zakończone zostanie tak, by uczestniczyły one w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i na uczelnie razem ze wszystkimi uczniami.

 

Wyjazdy wakacyjne

 

W piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku, które mają służyć ograniczeniu ryzyka zakażenia dzieci i młodzieży oraz kadry.

 

Minister Piontkowski oświadczył, że organizatorzy mogą już zgłaszać zorganizowane wyjazdy, a także półkolonie do prowadzonej przez MEN bazy wypoczynku. - Już jest ponad tysiąc zgłoszeń do tej bazy. Jest to niestety zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich, ale mamy nadzieję, że w miarę upływu czasu liczba kolonii, obozów będzie stopniowo wzrastać - powiedział.

 

Przypomniał, że organizator powinien zgłosić wypoczynek krajowy na 21 dni przed planowanym wyjazdem, w przypadku półkolonii lub wypoczynku zagranicznego termin wynosi 14 dni. Jak podał, z do tej pory zgłoszonych kolonii i obozów będzie mogło skorzystać niespełna 25 tys. dzieci, podczas gdy w zeszłym roku resort wiedział o wypoczynku zorganizowanym ponad 1,2 mln dzieci.

 

ZOBACZ: Wracają zajęcia w szkołach podstawowych. Ministerstwo podało wytyczne

 

- Dzieci będą przede wszystkim wyjeżdżały na kolonie i obozy w kraju, to oczywiście jest związane z tymi ograniczeniami, które ciągle funkcjonują. Ale w latach poprzednich było podobnie - jednak zdecydowana większość dzieci i młodzieży korzystała z wypoczynku krajowego - wskazał.

 

Poinformował też, że na dofinansowanie wypoczynku zaplanowano ok. 28 mln zł z budżetu państwa. W pierwszej kolejności wspierany będzie wypoczynek dzieci pozostających w pieczy zastępczej, z rodzin wielodzietnych i w trudnej sytuacji materialnej, a także dzieci z problemami zdrowotnymi.

 

Wytyczne sanitarne

 

Szef MEN podkreślił, że co roku miejsca wypoczynku są sprawdzane przez kuratorów oświaty i sanepid, tak też będzie w tym roku. Resort wydał też dodatkowe wytyczne związane z pandemią. Zgodnie z nimi, uczestnicy wypoczynku w dniu wyjazdu muszą być zdrowi.

 

Zaleca się, aby grupa uczestników wypoczynku liczyła do 12 osób (w przypadku dzieci do 10 lat) i do 14 osób (dzieci powyżej 10 lat).

 

- W przypadku ewentualnego pojawienia się zarażenia sanepid będzie podejmował decyzje stosownie do tego, jak wygląda sytuacja w poszczególnych obiektach - poinformował minister edukacji.

 

ZOBACZ: Wyjazdy wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Są wytyczne MEN

 

Podczas konferencji minister był pytany m.in. o to, kiedy zostaną wznowione prace zespołu trójstronnego ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Odpowiedział, że prace zespołu zostały zawieszone z powodu pandemii i powinny być wznowione za kilka tygodni, najpóźniej za kilka miesięcy.

 

Oświadczył też, że projekt nowelizacji Karty Nauczyciela dotyczący postępowań dyscyplinarnych jest w trakcie przygotowań do wpisania do wykazu prac legislacyjnych rządu. - Mamy nadzieję, że to nastąpi w najbliższych godzinach czy dniach. Potem rozpocznie się etap konsultacji – przekazał szef MEN.

prz/pgo/msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie