Dziś Zielone Świątki. [TRANSMISJA] mszy świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej

Polska
Dziś Zielone Świątki. [TRANSMISJA] mszy świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej
Polsat News
Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 9:00 w każdą niedzielę na polsatnews.pl i w Polsat News

W niedzielę Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego, znane jako Zielone Świątki. - To jedno z największych świąt chrześcijańskich obok świąt Wielkiej Nocy - powiedział ks. prof. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu. O godz. 9:00 na polsatnews.pl i w Polsat News transmisja mszy świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej.

Święto Zesłania Ducha Świętego, zwane też Zielonymi Świątkami albo Pięćdziesiątnicą przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Wielkanocnej. W Polsce jest wolne od pracy oraz handlu. 

 

ZOBACZ: Wierni wrócili na plac Świętego Piotra

 

Zielone Świątki upamiętniają opisane w Dziejach Apostolskich wydarzenie po zmartwychwstaniu Jezusa. Według Pisma Świętego, na apostołów zebranych w wieczerniku zstąpił Duch Święty, przez co zaczęli mówić w wielu językach i otrzymali duchowe dary. 

 

"Przypieczętowanie całego okresu wielkanocnego"

 

Ks. Pawłowski wyjaśnił, że uroczystość Zesłania Ducha Świętego uświadamia, iż Bóg dla zbawienia człowieka posłał nie tylko swojego Syna Jezusa Chrystusa, ale także Ducha Świętego.

 

- Święty Ireneusz posłużył się taką metaforą: "Bóg Ojciec ma Syna i Ducha jak dwie ręce, którymi zbawia człowieka" - mówił.

 

Podkreślił, że każda niedziela jest wspomnieniem nie tylko Zmartwychwstania Chrystusa, ale także Zesłania Ducha Świętego. Dodał, że "uroczystość ta przypieczętuje cały okres wielkanocny".

 

"Zesłanie Ducha Świętego to także początek Kościoła"

 

Ks. prof. Pawłowski zwrócił uwagę, że święta chrześcijańskie są głęboko zakorzenione w Starym Testamencie.

 

ZOBACZ: Orędzie papieża do młodzieży krakowskiej. Wspomniał o dramacie młodego Karola Wojtyły

 

- Podobnie jak śmierć i zmartwychwstanie Jezusa dokonało się dokładnie w czasie świąt paschalnych, będących pamiątką wyjścia z niewoli egipskiej, tak uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która nastąpiła 50 dni po Zmartwychwstania, miała miejsce dokładnie wtedy, kiedy Żydzi świętowali swój dzień Pięćdziesiątnicy - stwierdził. 

 

Wyjaśnił, że Zesłanie Ducha Świętego to także początek Kościoła, który od tej pory realizuje testament Chrystusa: "Idźcie i głoście światu Ewangelię". Wspomniał, przy tym, że św. Łukasz Ewangelista był autorem Dziejów Apostolskich, które są "swoistą Ewangelią o Duchu Świętym i o Kościele".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie