UE planuje nałożyć nowe podatki. Kto będzie musiał zapłacić?

Świat
UE planuje nałożyć nowe podatki. Kto będzie musiał zapłacić?
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Nowe podatki mogą dotyczyć m.in. firm działających w sektorze morskim, transportu lotniczego, a także w branży cyfrowej

Portugalska komisarz UE ds. spójności i reform Elisa Ferreira zapowiedziała na łamach sobotniego wydania tygodnika "Expresso", że kraje unijne będą musiały zatwierdzić nowe podatki w ramach polityki wychodzenia z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.

W rozmowie z lizbońskim tygodnikiem Ferreira oświadczyła, że istnieje możliwość nałożenia na duże firmy działające na terenie UE nowych zobowiązań fiskalnych służących wsparciu działań na rzecz odbudowy unijnej gospodarki.

 

ZOBACZ: Wielkie pieniądze z Unii dla polskiej gospodarki

 

"Zrozumieliśmy (w Komisji Europejskiej - red.), że jeśli nie przyjmiemy silnej i zdeterminowanej postawy, to rozbiciu mógłby ulec rynek wewnętrzny oraz prawdopodobnie także wspólna waluta europejska" - powiedziała unijna komisarz.

 

Ferreira dodała, że planowane nowe podatki w UE mogą dotyczyć m.in. firm działających w sektorze morskim, transportu lotniczego, a także w branży cyfrowej.

 

750 mld euro pomocy

 

W ocenie unijnej komisarz zaprezentowany w tym tygodniu przez KE program odbudowy gospodarki unijnej powinien zostać "zaakceptowany szybko" przez Radę Europejską. Opiewa on na łączną kwotę 750 mld euro.

 

Ferreira przyznała, że należy się spodziewać, iż jeszcze w ramach negocjacji dojdzie do pewnych korekt w programie zaproponowanym przez KE. Zapewniła jednak, że nie dojdzie do żadnych cięć w unijnej polityce spójności oraz w rolnictwie.

 

ZOBACZ: Pomoc dla gospodarki od Unii. Premier: głos Polski w Europie jest słyszany

 

Komisarz wyraziła nadzieję, że jeszcze w czerwcu przywódcy państw UE zatwierdzą plan odbudowy unijnej gospodarki, a pierwsze środki w ramach tego programu zaczną być wypłacane przez końcem 2020 roku

 

Portugalska polityk wskazała, że zgodnie z oczekiwaniami instytucji unijnych każde z państw członkowskich UE do października przedstawi własny program odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym epidemią.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie