Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Nie żyje 10 kolejnych osób

Polska
Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Nie żyje 10 kolejnych osób
PAP/Leszek Szymański

"Mamy 195 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - przekazało w sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba wykrytych w Polsce zakażeń wzrosła do 23 571. MZ poinformowało także o śmierci 10 kolejnych osób. W sumie od początku epidemii w Polsce zmarło 1061 pacjentów.

Nowe przypadki dotyczą województw: śląskiego (54), mazowieckiego (52), łódzkiego (35), świętokrzyskiego (29), małopolskiego (12), dolnośląskiego (11), podlaskiego (1) i wielkopolskiego (1).

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 77-K Wolica, 67-M i 62-K Racibórz, 68-K i 75-M Warszawa, 89-K Gdańsk, 80-K Bolesławiec, 51-K Jelenia Góra, 90-K i 92-K Zgierz. Większość osób miała choroby współistniejące" - przekazało ministerstwo.

W sobotę rano resort informował o 221 nowo zdiagnozowanych przypadkach zakażenia. Nie przekazano informacji o nowych ofiarach Covid-19.

 

W ciągu minionej doby wykonano 25,6 tys. testów na koronawirusa. Wyzdrowiało w sumie 11 016 pacjentów.

 

Badania przesiewowe 

 

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podkreślił w piątek, że "jest duża liczba osób niezdiagnozowanych na koronawirusa, ponieważ przechodzą zakażenie bezobjawowo i nie widzą nawet potrzeby kontaktowania się z lekarzem".

 

ZOBACZ: Ognisko koronawirusa w Pliszczynie. Proboszcz podał wynik drugiego testu

 

Dlatego - wyjaśnił - "większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych społeczeństwa, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem".

 

- Zakładam, że w najbliższych miesiącach takie badanie przesiewowe odbędzie się w Polsce - powiedział i ocenił, że to jest wskazane. - Myślę, że decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych tygodniach - dodał.

 

Początek światowej pandemii w Chinach

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie