Wybory I prezesa SN. Rzecznik sądu: udało się dzięki modlitwie

Polska
Wybory I prezesa SN. Rzecznik sądu: udało się dzięki modlitwie
PAP/Tomasz Gzell
Aleksander Stępkowski jest rzecznikiem Sądu Najwyższego

- Bardzo wiele osób modliło się w intencji pomyślnego przeprowadzenia wyborów przez Zgromadzenie Ogólne SN, czemu - całkowicie poważnie - przypisuję główną zasługę - powiedział w wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" rzecznik Sądu Najwyższego, prof. Aleksander Stępkowski, który do czasu powołania Małgorzaty Manowskiej był p.o. I prezesa tego sądu.

We wtorek sędzia Małgorzata Manowska odebrała od prezydenta Andrzeja Dudy powołanie na urząd I prezesa SN. Prezydent zdecydował o powołaniu sędzi Manowskiej na 6-letnią kadencję I prezesa SN w poniedziałek. Wybór nowego I prezesa SN konieczny był z uwagi na zakończenie z końcem kwietnia kadencji Małgorzaty Gersdorf.

 

Pięciu kandydatów na to stanowisko Zgromadzenie Ogólne SN wyłoniło w sobotę. Część sędziów wskazywała, że ze względu na skalę uchybień podczas obrad zgromadzenia pozycja I prezesa może być "podważana i słaba". Chodzi m.in. o fakt niepodjęcia przez zgromadzenie uchwały o przedstawieniu prezydentowi listy wybranych kandydatur.

 

ZOBACZ: Nowa I Prezes Sądu Najwyższego. Prezydent skomentował swój wybór

 

Podczas obrad zarysował się spór między sędziami powołanymi przez Krajową Radę Sądownictwa w poprzednim składzie, a tymi powołanymi przez obecną KRS. Z jednej strony padały zarzuty o obstrukcję i celowe przedłużanie obrad, z drugiej - o arbitralne odrzucanie wniosków przez przewodniczącego obradom sędziego Kamila Zaradkiewicza oraz niedopuszczanie do głosu niektórych sędziów.

 

"Starałem się przekuć entuzjazm w duchowe zaangażowanie"

 

Rzecznik SN został zapytany w "Tygodniku Solidarność" o to, "jakim cudem udało się przedstawić prezydentowi kandydatury na I prezesa SN". 

 

- To dobrze postawione pytanie. Rzeczywiście, bardzo wiele osób modliło się w intencji pomyślnego przeprowadzenia wyborów przez Zgromadzenie Ogólne, czemu – całkowicie poważnie – przypisuję główną zasługę - odpowiedział Aleksander Stępkowski, 

 

Jak podkreślił, wiele osób reagowało z entuzjazmem na powierzenie mu obowiązków I prezesa. - Starałem się przekuć właśnie w to duchowe zaangażowanie życzliwych osób. Jestem im bardzo wdzięczny za towarzyszenie w ten sposób naszym wysiłkom - dodał.

 

Rzecznik SN został także zapytany o to, czy "25 maja nastąpił przełom w reformie sądownictwa".

- Przestrzegałbym przed nadmiernym optymizmem. W moim przekonaniu jesteśmy jedynie na początku długiej drogi. Musimy uzbroić się jeszcze w cierpliwość i dużą dozę roztropności - powiedział.

 

ZOBACZ: Nowa I Prezes Sądu Najwyższego. Kim jest Małgorzata Manowska?

 

Współtwórca Ordo Iuris

 

Aleksander Stępkowski jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Był współtwórcą i pierwszym prezesem zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

W latach 2015-2016 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda powołał go do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego.

zdr/luq/ tysol.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze