Wiceminister środowiska zamieszany w nielegalny import odpadów. Skandal w Bułgarii

Świat
Wiceminister środowiska zamieszany w nielegalny import odpadów. Skandal w Bułgarii
Zdj. ilustracyjne/Wikimedia Commons
Import nielegalnych odpadów do Bułgarii miał się rozpocząć 5 lat temu

Bułgarski wiceminister środowiska i wód Krasimir Żiwkow i pięciu pracowników jego resortu oraz biznesmenów zostało zatrzymanych w czwartek w związku z nielegalnym importem odpadów i ich spalaniem - poinformowała rzeczniczka bułgarskiej prokuratury Sijka Milewa.

Wiceministra zatrzymano w budynku resortu po przeprowadzeniu rewizji w jego gabinecie i w domu. Jednocześnie podobne przeszukania przeprowadzono w domach i biurach biznesmenów oraz w regionalnych inspekcjach środowiska naturalnego w Sofii, Płowdiwie, Botewgradzie i Ruse.

 

ZOBACZ: Tony nielegalnych odpadów trafiły do Polski. Wrócą do Wielkiej Brytanii

 

Według prokuratury Żiwkow wywierał presję na podwładnych, by podpisywali zezwolenia na import odpadów i ich spalanie.

 

Temat nielegalnego importu i spalania w ciepłowniach odpadów pochodzących z Włoch, był bardzo głośny po publikacjach we włoskiej prasie, która napisała o wstrzymaniu próby wywiezienia do Bułgarii 800 ton odpadów. W aferę była zamieszana włoska mafia.

 

Mieszkańcy skarżyli się na zanieczyszczone powietrze

 

Publikacje w bułgarskich mediach wykazały, że temat nie jest nowy, chociaż nie był specjalnie nagłaśniany. W regionach w pobliżu ciepłowni w okolicach Płowdiwu i Błagojewgradu mieszkańcy skarżyli się na zanieczyszczone powietrze, lecz sygnały pozostawały bez odpowiedzi i reakcji ze strony regionalnych dyrekcji środowiska.

 

ZOBACZ: "Nie wiedzieliśmy, że śmieci nie można wywozić do lasu". 40 m3 odpadów w ciągu trzech dni

 

Tygodnik "168 czasa" w obszernym dziennikarskim śledztwie pisał, że import zaczął się 5 lat temu, gdy Chiny - główny importer europejskich odpadów - zakazały ich przywozów i spalania. Według publikacji bułgarskiej redakcji "Wolna Europa" ze stycznia br. tylko w okresie od września 2019 r. do początku stycznia b.r. do Bułgarii drogą morską i kolejową przywieziono z Włoch 10 tys. ton niebezpiecznych odpadów.

 

Unijne statystyki wskazują, że Bułgaria jest krajem o najsilniejszym zanieczyszczeniem powietrza w UE.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie