Dane o osobach w kwarantannie trafią również do sądów, prokuratorów i kuratorów sądowych

Polska
Dane o osobach w kwarantannie trafią również do sądów, prokuratorów i kuratorów sądowych
Pixabay/Engin_Akyurt
Projekt trafił właśnie do konsultacji roboczych

Rozszerzenie katalogu podmiotów, którym będą przekazywane dane o osobach odbywających kwarantannę, o sądy, prokuratorów i kuratorów sądowych - zakłada projekt rozporządzenia, który w czwartek trafił do konsultacji roboczych.

Chodzi o projekt rządowego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Projekt - w związku z planowanym wprowadzeniem kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 - trafił właśnie do konsultacji roboczych.

 

ZOBACZ: Koronawirus w ośrodku dla cudzoziemców. Zakażonych ponad 30 osób

 

Dokument - jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu - zasadniczo powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu z 16 maja. Wyjątkiem jest zniesienie niektórych ograniczeń lub zakazów, albo zmniejszenia skali ograniczeń.

 

Przewiduje on również rozszerzenie katalogu podmiotów, którym będą przekazywane dane o osobach odbywających kwarantannę o sądy, prokuratorów i kuratorów sądowych.

 

"Poprawa sprawności postępowania"

 

"Przyjęcie tego rodzaju rozwiązania ma istotne znaczenie przy planowaniu prawidłowej pracy sądów i prokuratur. Umożliwi zapewnienie właściwych środków ostrożności, w tym podejmowanie w odpowiednim czasie decyzji o prowadzeniu czynności w postępowaniach przygotowawczych oraz przeprowadzaniu rozpraw i posiedzeń przy użyciu środków porozumiewania się na odległość" - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Przybywa ognisk w żłobkach i przedszkolach

 

Jak zaznaczono, dostęp do tych informacji wpłynie również na poprawę sprawności postępowania, bo - jak wskazano - sądy nie będą zaskakiwane, tuż przed terminem posiedzenia jawnego, informacjami o kwarantannie lub izolacji jego uczestników, co mogłoby skutkować zmianą terminu jego przeprowadzenia.

 

"Ponadto sądy uzyskają możliwość szybkiego zweryfikowania informacji w tym zakresie przekazywanych w oświadczeniach dotyczących przyczyn nieobecności na posiedzeniu, bądź we wnioskach o odroczenie terminu" - zaznaczono.

 

"Zapewnienie kuratorom bezpieczeństwa sanitarnego"

 

Dodano, że zmianę uzasadnia również konieczność nawiązywania przez kuratorów sądowych, przy wykonywaniu obowiązków służbowych, kontaktu osobistego z podopiecznymi.

 

ZOBACZ: W czasie epidemii nowojorczycy coraz częściej pytają prawników o rozwody

 

"W celu zapewnienia kuratorom bezpieczeństwa sanitarnego, również ta grupa zawodowa, podobnie jak w aktualnym stanie prawnym pracownicy ośrodków opieki społecznej, powinna mieć dostęp do informacji o osobach poddanych kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych" - napisano.

 

Podkreślono, że wiedza o osobach w kwarantannie "powinna być dostępna kuratorom sądowym przed przystąpieniem przez nich do wykonywania czynności służbowych zleconych przez sąd i inne właściwe instytucje". "W takich bowiem przypadkach bezpośrednie kontakty nie powinny mieć miejsca. O tego rodzaju przeszkodzie kurator sądowy powinien być poinformowany przed rozpoczęciem wykonywania czynności służbowych w terenie" - wskazano.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie