47 pracowników zakładu mięsnego zakażonych koronawirusem

Polska
47 pracowników zakładu mięsnego zakażonych koronawirusem
animex.pl
Zakład kontynuuje swoją produkcję

Kolejnych dziewięć przypadków zarażenia koronawirusem potwierdzono wśród pracowników zakładu Animex Foods w Starachowicach. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto do tej pory u 53 osób, z tego sześć to pracownicy firm zewnętrznych współpracujących z przedsiębiorstwem.

- Otrzymaliśmy kolejne wyniki badań naszych pracowników na obecność koronawirusa. Dziewięć osób miało wynik dodatni. Łącznie zarażonych tym wirusem jest 47 osób z zakładu i sześciu pracowników firm zewnętrznych współpracujących z Animex Foods - powiedział rzecznik prasowy firmy Łukasz Dominiak. Dodał, że na kwarantannie przebywa obecnie ponad 180 pracowników zakładu.

 

- Osoby, u których zdiagnozowano obecność koronawirusa, w większości to pracownicy przebywający na kwarantannie. To z tej grupy wywodzą się, z małymi wyjątkami, nowe przypadki zarażenia - podkreślił Dominiak.

 

"Odsunęliśmy od pracy ponad 200 pracowników"

 

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w starachowickiej firmie stwierdzono 15 maja. Dominiak zapewnił, od początku wystąpienia pandemii w Polsce przedsiębiorstwo wdrożyło specjalne środki bezpieczeństwa. Zaznaczył, że wszystkie działania firma konsultuje z najlepszymi w kraju ekspertami od epidemiologii.

 

ZOBACZ: Ten kraj zapłaci za twoje wakacje, jeśli zachorujesz tam na Covid-19

 

- Odsunęliśmy od pracy ponad 200 pracowników powyżej 60. roku życia lub mających choroby towarzyszące, bo są w tej grupie najbardziej zagrożonych osób. Prewencyjnie też wysłaliśmy do domów pracowników wydziałów narażonych na największe ryzyko, z grupy tzw. ryzyka kontaktu – dodał rzecznik Animex Foods, który podkreślił, że nawet przy najmniejszych objawach pracownik jest wysyłany na badania pod kątem koronawirusa.

 

Dodatkowe środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone w momencie pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem wśród pracowników zakładu.

 

"Zakład kontynuuje swoją produkcję"

 

- Przyjęte regulacje zakładają między innymi obligatoryjne noszenie maseczek przez pracowników na terenie zakładu, obowiązkowe mierzenie temperatury czy ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt osób z zewnątrz na terenie obiektów należących do spółki – podkreślił Dominiak. Dodał, że "ponadto podjęto działania mające na celu zwiększenie liczby punktów dezynfekcyjnych celem jeszcze częstszego mycia i odkażania rąk".

 

ZOBACZ: Konopie indyjskie chronią przed koronawirusem? Trwają badania

 

- Wprowadziliśmy także dodatkowe mycia i sanityzacje zakładu. Kolejnym elementem wdrożonym w ramach ochrony bezpieczeństwa pracowników była reorganizacja czasu i miejsca pracy oraz np. korzystania ze stołówek zakładowych - stwierdził rzecznik. Dodał, że ze względu na zmniejszoną obsadę zmniejszona została też produkcja.

 

- Ale zachowując zasady reżimu sanitarnego, zakład kontynuuje swoją produkcję - zapewnił Dominiak. Starachowicki oddział Animex Foods łącznie z pracownikami firm zewnętrznych zatrudnia około 2 tys. osób.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie