Richard Branson wystrzelił rakietę, aby umieścić ją na orbicie. Nie udało się

Świat
Richard Branson wystrzelił rakietę, aby umieścić ją na orbicie. Nie udało się
Flickr/Hardo Müller
Eksperyment brytyjskiego miliardera Richarda Bransona nie udał się

Należąca do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona firma Virgin Orbit nie zdołała w poniedziałek umieścić na orbicie okołoziemskiej rakiety wystrzelonej z samolotu. Eksperyment przerwała jednak nieznana "anomalia". Zapowiedziano rychłe podjęcie nowej próby.

Podczas próby dokonanej nad Pacyfikiem, w pobliżu wybrzeży Kalifornii, rakietę nazwaną LauncherOne na wysokość ok. 9 km wyniósł pod skrzydłem samolot Boeing 747 Jumbo. Maszyna ta, nazwana Cosmic Girl (Kosmiczna Dziewczyna), jest specjalnie przystosowana do eksperymentu. Wystartowała z bazy lotniczej i kosmodromu Mojave na pustyni o tej samej nazwie.

 

"Osiągnęliśmy wiele celów, chociaż być może nie wszystkie"

 

Pocisk pomyślnie oddzielił się od samolotu i odpalił silnik jednak doszło wówczas do niesprecyzowanej bliżej "anomalii", która zmusiła do zakończenia eksperymentu - poinformowało Virgin Orbit. Samolot powrócił bezpiecznie do bazy.

 

ZOBACZ: Niemiecki samolot chciał lądować na Sardynii. Musiał zawrócić

 

"Dowiemy się więcej kiedy nasi inżynierowie przeanalizują górę danych, jakie dzisiaj zebraliśmy. Osiągnęliśmy dzisiaj wiele celów, jakie sobie wyznaczyliśmy, chociaż być może nie wszystkie. Dokonaliśmy jednak wielkiego kroku. Nasza następna rakieta już czeka i kolejna próba zostanie podjęta wkrótce" - oświadczyła firma.

 

Branson chce przy pomocy swojej firmy przechwycić część powstającego lukratywnego rynku wprowadzania na orbitę niewielkich satelitów. Utworzona przez niego Virgin Group kontroluje ponad 400 przedsiębiorstw z różnych dziedzin, w tym nawet fonograficznej (Virgin Records).

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie