Trzaskowski zarzuca ministerstwu "skandaliczną manipulację" danymi

Polska
Trzaskowski zarzuca ministerstwu "skandaliczną manipulację" danymi
PAP/Piotr Nowak
"Takie kłamstwa, to dyskredytacja ciężkiej pracy urzędników" - stwierdził prezydent Warszawy

Dane MRPiPS dotyczące rozpatrzonych wniosków z "tarczy" są farsą i manipulacją - tak ocenił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski publikację resortu dot. realizacji wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Wynika z niej, że w Warszawie pozytywnie rozpatrzono 14 proc. wniosków. Ministerstwo natychmiast odpowiedziało na zarzuty prezydenta stolicy.

We wtorek minister Marlena Maląg poinformowała, że najwięcej wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców rozpatrzono w woj. podlaskim (83 proc.), a najmniej w mazowieckim (41 proc.). Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Warszawie pozytywnie rozpatrzono 14 proc. wniosków.

 

ZOBACZ: Kiedy tarcza antykryzysowa 4.0? Emilewicz podała możliwy termin

 

W związku z tym - poinformowała Maląg - we wtorek odbyła robocze spotkanie z wiceprezydentem Michałem Olszewskim odpowiedzialnym za realizację pożyczek. Jak mówiła, w stolicy widać pewien postęp w rozpatrywaniu wniosków o mikropożyczki, bo półtora tygodnia temu zrealizowano 5 proc. wniosków, a teraz - 14 proc.

 

"To farsa"

 

Do tych danych we wtorek odniósł się prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. "MRPiPS publikuje grafiki ws. rozpatrzonych wniosków z »tarczy«. Sprawdziliśmy te dane. To farsa" - napisał na Twitterze. W jego ocenie "porównywanie miast, które mają łącznie po kilka tys. złożonych wniosków, z Warszawą, gdzie tyle składanych jest w ciągu jednego dnia, to kpina i skandaliczna manipulacja".

 

 

Trzaskowski zwrócił przy tym uwagę, że miasto wzmocniło urząd pracy 150 pracownikami i nowym sprzętem za 0,5 mln zł. "Rozpatrzyliśmy ponad 20 tys. wniosków i wypłaciliśmy firmom 91,4 mln zł - ze 100 przyznanych przez rząd" - poinformował. "Urzędnicy pracują po godzinach i w weekendy. Takie kłamstwa, to dyskredytacja ich ciężkiej pracy" - dodał.

 

 

Ministerstwo rodziny w odpowiedzi na zarzuty Trzaskowskiego napisało, że informuje, jak wygląda realizacja pożyczek dla mikroprzedsiębiorców zarówno w województwach, jak i w miastach wojewódzkich. "Prezentujemy dane, które zostały przekazane do systemu przez powiatowe urzędy pracy" - przekazał resort na Twitterze.

 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie