Liczba zakażonych koronawirusem rośnie. Nie żyje 11 kolejnych osób

Polska
Liczba zakażonych koronawirusem rośnie. Nie żyje 11 kolejnych osób
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV/ Zdj. ilustracyjne
Ostatniej doby wykonano ponad 22 tys. testów

"Mamy 209 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła w Polsce do 22074. Nie żyje też 11 kolejnych osób. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 1024 pacjentów.

"Mamy 209 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (87), mazowieckiego (76), łódzkiego (22), dolnośląskiego (6), wielkopolskiego (5), podlaskiego (5), zachodniopomorskiego (4), lubuskiego (3) i pomorskiego (1)" - podał resort.

 

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 11 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 94-K Nysa, 88-K Bolesławiec, 88-M Wałbrzych, 79-K Wrocław, 73-M Kędzierzyn-Koźle, 88-K Poznań, 81-K Racibórz, 66-M Racibórz, 60-K Radom, 92-K Kozienice, 83-K Warszawa. Większość osób miała choroby współistniejące. Ze względu na zdublowane 2 przypadki zakażeń w woj. podlaskim – odejmujemy je z wykazu. Liczba zakażonych koronawirusem: 22 074/1 024 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformowano.

 

 

 

Wcześniej ministerstwo informowało o 236 nowych zakażeniach i sześciu ofiarach. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 22 tys. testów. Przebadano 801 753 próbek pobranych od 733 701 osób.

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

ZOBACZ: Jacek Sasin na kwarantannie. "Miałem kontakt z osobą zakażoną"

 

Od ubiegłego tygodnia w nowym rygorze sanitarnym mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje i bary. Z kolei od poniedziałku 25 maja szkoły mogą sprawować opiekę nad najmłodszymi dziećmi.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie