Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 445 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort podał, że zmarło kolejne 17 osób. Brazylia wyprzedziła USA pod względem liczby dziennych zgonów z powodu koronawirusa. Ten południowoamerykański kraj stał się drugim ogniskiem pandemii na świecie z 374 898 potwierdzonymi zachorowaniami. Koronawirus - relacja z Polski i ze świata.

zdr/dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Z powodu koronawirusa zmarło w Rosji 101 pracowników medycznych - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Jest to pierwszy oficjalny bilans zgonów wśród rosyjskich medyków walczących z pandemią. Niezależny portal Mediazona oceniał, że dotąd zmarło 186 medyków.

Swoje dane ministerstwo zdrowia opracowało na podstawie statystyk zgłaszanych przez regiony Federacji Rosyjskiej. Bilans przekazała mediom szefowa departamentu zdrowia publicznego, komunikacji i ekspertyz Ludmiła Letnikowa. Ministerstwo zdrowia po raz pierwszy przyznało oficjalnie, że prowadzi rejestr medyków zmarłych z powodu Covid-19.

Koronawirus w ośrodku dla cudzoziemców w Warszawie

Wśród mieszkańców ośrodka dla cudzoziemców na warszawskim Targówku potwierdzono 32 przypadki zakażenia koronawirusem. Osoby zakażone to obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej; są pod opieką lekarską. Placówka została poddana kwarantannie - poinformował we wtorek Urząd do spraw Cudzoziemców.

Więcej informacji tutaj.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało we wtorek wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Obecnie - według stanu na 26 maja - na liście jest 135 laboratoriów.

Dane resortu mówią, że na obecność koronawirusa przebadano dotąd ponad 801 tys. próbek pobrane od 733 tys. osób.

Francuska policja przesłuchała kilkaset osób, które mimo zakazu zgromadzeń uczestniczyły w niedzielę w "dzikim" meczu piłkarskim między dwiema dzielnicami Strasburga, miasta poważnie dotkniętego pandemią koronawirusa.

- Musimy za wszelką cenę uniknąć powstania nowego ogniska zapalnego w Strasburgu i chronić ludzi - powiedziała podczas wideokonferencji prasowej prefekt departamentu Dolny Ren, Josiane Chevalier. Podkreśliła również, że mecz był "wydarzeniem niezrozumiałym, nieodpowiedzialnym i bardzo poważnym w skutkach".

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła w ciągu ostatniej doby o 73 i wynosi w sumie 28 530. Zdiagnozowano 276 nowych przypadków koronawirusa, od początku epidemii zakażonych zostało 145 555 osób - poinformował we wtorek w komunikacie resort zdrowia.

W Hiszpanii od poniedziałku panuje chaos w związku z danymi, dotyczącymi ofiar epidemii koronawirusa, przekazywanymi przez resort zdrowia. Po niewyjaśnionym obniżeniu liczby zmarłych w poniedziałek, we wtorek ministerstwo zdrowia znacząco podwyższyło statystykę zgonów.

We wtorkowym komunikacie hiszpańskie służby sanitarne podały, że dotychczas w kraju tym zmarło wskutek infekcji SARS-CoV-2 27 117 osób. Podczas poprzedniej doby resort szacował łączną liczbę zgonów na 26 834, co oznaczałoby, że podczas ostatnich 24 godzin liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 283.

Dziennik "El Mundo", powątpiewając w precyzję ministerstwa zdrowia, nazywa prowadzone przez nie kalkulacje "nieustającym tańcem cyfr". Przypomina, że w poniedziałek resort niespodziewanie i bez wytłumaczenia obniżył liczbę podawanych zgonów o 1 918.

Potencjalny lek na koronawirusa w fazie testów

Izraelscy naukowcy odkryli, że pochodne leków stosowanych w leczeniu rzadkiej choroby Gauchera ograniczają namnażanie wirusa SARS-CoV-2 - podała we wtorek telewizja Keszet 12, nazywając to "przełomem w walce z koronawirusem". Ich skuteczność testowana będzie na zwierzętach.

We Włoszech ostatniej doby zmarło 78 osób zakażonych koronawirusem, co jest najniższą liczbą zgonów od 2 marca. Stwierdzono prawie 400 nowych przypadków infekcji - podała we wtorek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 32 955.

Obecnie liczba chorych, zakażonych wirusem, wynosi ponad 52 tys. i spadła w ciągu dnia o około 2 300. 

Od początku epidemii w lutym potwierdzono 230,5 tys. nowych zakażeń.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore liczba osób zakażonych koronawirusem na całym świecie przekroczyła we wtorek 5,5 mln.

Do tej pory w trzech krajach zanotowano ponad 300 tys. przypadków zakażenia. Najwięcej jest w USA - 1 mln 662 tys. 221, a kolejne dwa kraje na tej liście, to Brazylia (ponad 374 tys.) i Rosja (ponad 362 tys.).

Według danych Uniwersytetu do tej pory na Covid-19 zmarły 346 873 osoby. Najwięcej zgonów zanotowano w USA - ponad 98 tys.

Po raz pierwszy od dwóch miesięcy we wtorek otwarto nowojorską giełdę papierów wartościowych (NYSE) na Wall Street. Sesję otworzył uderzając w dzwon gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, który tak jak wszyscy obecni miał na twarzy maseczkę ochronną.

Ze względu na konieczność zachowania środków bezpieczeństwa i dystansu społecznego, na słynnym parkiecie giełdy w Nowym Jorku, będzie teraz mogło pracować mniej maklerów niż zwykle. 

Nie będą mogli również wykrzykiwać swoich zleceń, ponieważ muszą pracować w maseczkach. Wszystkim, którzy pojawią się na giełdzie, zaleca się też unikanie transportu publicznego, a każdej osobie wchodzącej do budynku będzie się mierzyć temperaturę.

Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Komisja Europejska zdecydowała o zniszczeniu 1,5 mln maseczek medycznych, które wcześniej zostały wycofane z 17 krajów UE i W. Brytanii po tym, gdy część państw zgłosiła wątpliwości co do ich jakości. Maseczki przekazano krajom w ramach unijnego mechanizmu pomocy.

17 państw UE i Wielka Brytania w ramach unijnego mechanizmu wsparcia otrzymało 1,5 mln maseczek medycznych, które miały chronić pracowników służby zdrowia przed koronawirusem. Najwięcej - 616 tys. - przydzielono Polsce. Wątpliwości co do ich jakości po ich dostarczeniu zgłosiła najpierw Polska, a po niej także Belgia i Holandia.

W ubiegłym tygodniu KE postanowiła więc wycofać ze wszystkich krajów 1,5 mln maseczek do czasu wyjaśnienia sprawy.

Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Bilans zgonów z powodu Covid-19 wzrósł w Szwecji we wtorek o 96 do 4 125, co jest ponownie dużym dobowym przyrostem. Odpowiedzialny za szwedzką liberalną strategię główny epidemiolog kraju Anders Tegnell otrzymuje anonimowe groźby śmierci.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wynosi w Szwecji 34 440, co oznacza wzrost w ciągu ostatniej doby o 597. We wtorek do 1,5 tys. wzrosła liczba osób leczonych na Covid-19 w szpitalach, z czego 343 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Do 165 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - ogłosiła we wtorek krajowa federacja Izb Lekarskich. W ostatnich dniach zmarł emerytowany internista, który wznowił praktykę podczas kryzysu na tle epidemii, i lekarz medycyny ogólnej.

Wcześniej informowano, że koronawirusem zaraziło się w całym kraju ponad 22 tys. pracowników służby zdrowia - najwięcej w szpitalach.

Mamy 209 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła w Polsce do 2 2074. Nie żyje też 11 kolejnych osób.

Znane ludzkości koronawirusy typu SARS i SARS-2 to tylko niewielka część wirusów, które krążą wśród zwierząt i zagrażają ludzkości - powiedziała wirusolożka Shi Zhengli z Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Dodała, że konieczne są dalsze badania nad wirusami.

- Nowe wirusy, które odkryliśmy są tak naprawdę tylko wierzchołkiem góry lodowej. Jeśli chcemy chronić ludzkość przed nowymi wirusami i wybuchem drugiej epidemii, musimy prowadzić badania i poznawać te wirusy przenoszone przez dzikie zwierzęta, aby wcześnie o nich ostrzegać - powiedziała badaczka.

Papież Franciszek po prawie trzech miesiącach odmówi w niedzielę w południe modlitwę z udziałem wiernych obecnych na placu Świętego Piotra - poinformował we wtorek Watykan.

Siły porządkowe będą czuwać nad bezpiecznym wejściem na plac i zachowaniem dystansu.

Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W środę rano premier Mateusz Morawiecki przedstawi terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa - poinformował we wtorek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się w poniedziałek do spodziewanego kolejnego etapu znoszenia obostrzeń, powiedział, że sądzi, iż zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach. Szef MZ dodał wówczas, że są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy ten obowiązek utrzymać.

W obawie przed zbyt poważnymi powikłaniami Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wstrzymuje na razie badania kliniczne z użyciem leku przeciwmalarycznego hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19. Istnieją obawy, że preparat ten może zwiększać ryzyko zgonu pacjentów.

Zwolennikiem tego leku jest prezydent USA Donald Trump, który przyznał, że zażywa go profilaktycznie. Jednak najnowsze badania nie potwierdzają tego optymizmu.

Więcej informacji tutaj.

Szpitale jednoimienne od poniedziałku powinny sukcesywnie powracać do swojej normalnej działalności sprzed epidemii. Pozwala na to analiza danych epidemicznych. W pierwszym etapie przywróconych zostanie ponad połowa miejsc z blisko 7,5 tys. utrzymywanych w gotowości dla pacjentów z COVID-19 - zadeklarował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister, przedstawiając senatorom informacje o dotychczasowych i o planowanych działaniach w związku z walką z koronawirusem, powiedział, że od 1 czerwca "nastąpi sukcesywna redukcja liczby miejsc dla pacjentów z COVID-19 w obecnych szpitalach jednoimiennych w celu przywrócenia normalnej ich pracy".

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli poinformował we wtorek, że był zakażony koronawirusem i po wyleczeniu oddał osocze do dalszych badań, które mogą pomóc chorym. Jak ujawnił, chorowała także jego żona oraz dwoje dzieci i wszyscy wrócili już do zdrowia.

Bocelli powiedział dziennikarzom w Pizie, gdzie w tamtejszym szpitalu oddał osocze, że miał lekkie objawy koronawirusa; niewielką gorączkę i praktycznie żadnych innych symptomów. Dodał, że o zakażeniu dowiedział się po wykonaniu testu 10 marca.

Tenor wyraził nadzieję, że będzie mógł pomóc lekarzom w leczeniu chorych na Covid-19.

Fot. Facebook/Andrea Bocelli

Około stu osób zatrudnionych na budowie elektrowni jądrowej na Białorusi zakaziło się koronawirusem – poinformował we wtorek wykonawca elektrowni, rosyjski koncern Rosatom. Wśród zakażonych są pracownicy Rosatomu i przedstawiciele białoruskiego podwykonawcy.

Białoruska elektrownia jądrowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec. Uruchomienie pierwszego reaktora było już kilka razy przekładane. Obecnie jest planowane na tegoroczne lato.

30 procent osób, które zachorowały na Covid-19 po zakażeniu się koronawirusem będzie mieć chroniczne problemy z układem oddechowym - taką prognozę przedstawiło we wtorek włoskie stowarzyszenie pulmonologii. Ostrzegło, że grozi to nowym kryzysem zdrowotnym.

Covid-19, jak zaznaczyli specjaliści, może spowodować nieodwracalne uszkodzenia płuc, co należy traktować jako nową chorobę, z jaką w najbliższej przyszłości będzie musiała się zmierzyć służba zdrowia.

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu została ponownie otwarta we wtorek dla wiernych i zwiedzających po blisko trzech miesiącach od zamknięcia w związku z pandemią koronawirusa.

Świątynię zamknięto 5 marca w ramach środków ostrożności po podejrzeniu przypadków zakażenia koronawirusem na obszarze okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu.

Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Od rana we wtorek trwa w Hiszpanii dziesięciodniowa żałoba narodowa ogłoszona przez rząd dla upamiętnienia osób, które zmarły na skutek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Według rządowych szacunków wskutek epidemii zmarły w Hiszpanii 26 834 osoby.

Rozpoczęta we wtorek żałoba narodowa, która potrwa do 4 czerwca, jest najdłuższą w historii hiszpańskiej demokracji. Zakończy się ona trzy dni przed końcem obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego, który gabinet Pedra Sancheza wprowadził w połowie marca.

Będące największym przewoźnikiem powietrznym w Ameryce Łacińskiej chilijsko-brazylijskie linie lotnicze LATAM poinformowały we wtorek, że złożyły w sądzie w Nowym Jorku wniosek o wszczęcie wobec nich w USA postępowania upadłościowego umożliwiającego finansową sanację i restrukturyzację spółki.

Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

Przewodniczący francuskiego Zgromadzenia Narodowego Richard Ferrand oraz niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble zaapelowali we wtorek we wspólnym oświadczeniu o jak najszybsze ponowne otwarcie granic między krajami UE, zamkniętych z powodu koronawirusa.

W Rosji zmarły w ciągu ostatniej doby 174 osoby zakażone koronawirusem - podał we wtorek sztab ds. walki z epidemią. Jest to najwyższa dotąd liczba zgonów w ciągu jednej doby. Wykryto od poniedziałku 8915 nowych zakażeń i ich łączna liczba wynosi teraz 362 342.

MZ: 236 nowych zakażeń, w tym 187 na Śląsku, kolejnych 6 osób zmarło; łącznie 21 tys. 867 przypadków i 1013 zgonów. 

Do ponad 3,6 tys. wzrosła we wtorek liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród górników trzech spółek węglowych, gdzie wciąż napływają wyniki prowadzonych na dużą skalę badań przesiewowych. Najwięcej, ponad 200 zachorowań, przybyło w kopalni Pniówek, a ponad 40 w kopalni Zofiówka.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych wykryto siedem nowych przypadków Covid-19, przy czym wszystkie dotyczą osób powracających z zagranicy. Dodatkowo zgłoszono 29 nowych bezobjawowych zakażeń koronawirusem – podała we wtorek państwowa komisja zdrowia.

Wyzdrowiało już 10 020 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 2 171 chorych, a kwarantanną objęto 78 864 osób.

Z okazji Dnia Pamięci prezydent USA Donald Trump uhonorował w poniedziałek w Arlington i Baltimore amerykańskich weteranów poległych na wojnach, w dobie walki, jaką Stany Zjednoczone od końca stycznia toczą z koronawirusem.

Ośmioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, wykryto też 15 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Liczba osób rejestrujących się jako osoby bezrobotne w maju jest porównywalna, a nawet trochę niższa od poziomów kwietniowych - powiedziała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że w jej ocenie instrumenty tarczy antykryzysowej, które mają chronić miejsca pracy, zadziałały.

W poniedziałek skontrolowano 54,7 tys. osób przyjeżdżających do kraju, w tym 48,8 tys. osób na granicy wewnętrznej z krajami UE, w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

Zasady, które wprowadziliśmy w szkołach zapewniają dostatecznie bezpieczny powrót dla najmłodszych uczniów, a już na pewno jest to dużo bezpieczniejsze niż codzienne korzystanie z galerii handlowych czy sklepów – ocenił w wywiadzie dla "Super Expressu" minister edukacji Dariusz Piontkowski.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 432 zakażenia koronawirusem - podał we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych w tym kraju od początku epidemii przekroczyła 179 tys. Zmarło kolejne 45 osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Dzień Matki to święto, w które Służba Więzienna włącza się całym sercem. W tym roku rodzinne spotkania, tradycyjne laurki i kartki, zastąpią kartki i życzenia elektroniczne. A zobaczyć się będzie można przez Skype'a - powiedział we wtorek ppłk Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

W ciągu ostatniej doby zmarło w Meksyku na koronawirusa 239 osób, wykryto 2 485 zachorowań - poinformowalo w poniedziałek meksykańskie ministerstwo zdrowia. Łączna liczba zgonów wzrosła do 7 633 a osób zakażonych do 71 105.

Apteki, choć początkowo zyskały na koronawirusie, teraz borykają się z zastojem w sprzedaży; ich długi na koniec kwietnia wyniosły 107,9 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Najwięcej do oddania mają placówki ze Śląska.

Na Sardynii we Włoszech powstała aplikacja, dzięki której można zarezerwować miejsce na mszy w kościele. Przydatna jest w obecnej fazie epidemii, gdy obowiązują zasady dystansu społecznego i ograniczenia dotyczące liczby uczestników uroczystości religijnych.

W Stanach Zjednoczonych w poniedziałek znów odnotowano spadek dobowej liczby zgonów z powodu koronawirusa. Zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w ciągu minionych 24 godzin na Covid-19 zmarły w tym kraju 532 osoby.

Tym samym łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 98 218.

Biały Dom poinformował, że zakaz wjazdu do USA podróżnych przybywających z Brazylii wejdzie w życie we wtorek 26 maja o północy, dwa dni wcześniej niż zapowiadano. W poniedziałek Brazylia wyprzedziła USA pod względem liczby dziennych zgonów z powodu koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie