Ponad tysiąc zmarłych na COVID-19 w Polsce. Najnowsze dane resortu zdrowia

Polska
Ponad tysiąc zmarłych na COVID-19 w Polsce. Najnowsze dane resortu zdrowia
Polsat News
Najmłodsza z osób zmarłych miała 61 lat, a najstarsza była w wieku 99 lat

"Mamy 193 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem" - poinformowało w poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował również o kolejnych 11 ofiarach śmiertelnych. Liczba osób zmarłych wzrosła do 1007.

W poniedziałek rano resort zdrowa informowało o 148 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, nie było ofiar śmiertelnych. 89 przypadków zachorowań na COVID-19 wykryto na Śląsku.

 

W poniedziałek po południu poinformowano o 193 nowych przypadkach zakażeń (ponad połowa z dwóch województw: śląskiego i mazowieckiego) oraz o 11 kolejnych ofiarach śmiertelnych, pięciu mężczyznach i sześciu kobietach. Najmłodsza z osób zmarłych miała 61 lat, a najstarsza była w wieku 99 lat. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że większość osób miała choroby współistniejące.

 

 

W sumie w Polsce na COVID-19 zachorowało 21 631. Do tej pory wyzdrowiało 9 276 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.  

 

ZOBACZ: Koronawirus w przedszkolu. Placówka zamknięta, dzieci w kwarantannie

 

Osoby hospitalizowane nie zawsze są nosicielami koronawirusa lub chorują na COVID-19. Dopiero test, którym są poddawane, daje potwierdzenie, czy są zakażone.

 

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

ZOBACZ: Szumowski w PN: dziś lub jutro decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek

 

Od poniedziałku w nowym rygorze sanitarnym mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje i bary. Częściowy powrót do szkół zaplanowano od 25 maja.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie