Od dziś "odmrażanie urzędów". Co się zmieni?

Polska
Od dziś "odmrażanie urzędów". Co się zmieni?
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Od poniedziałku urzędy powracają do standardowych godzin pracy

Od 25 maja urzędy administracji publicznej w całej Polsce ponownie będą dostępne dla interesantów w standardowych godzinach. Ich obsługa będzie odbywać się w nowym rygorze sanitarnym.

Po przerwie w bezpośredniej obsłudze obywateli polskie urzędy wracają do "normalności". Niektóre z nich już wcześniej zdecydowały się otworzyć swoje drzwi dla dawnej formy załatwiania spraw. Jednak od 25 maja jest to obowiązek.


"Zgodnie z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego z 16 maja br., od poniedziałku urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli" - przekazało w czwartek MSWiA.

 

"Rozwój e-usług priorytetem"


- Jednym z priorytetów administracji w najbliższym czasie musi być rozwój e-usług. Wielu Polaków w ciągu tych trzech miesięcy skorzystało z elektronicznej możliwości kontaktu z urzędem - wyjaśnił wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

 

ZOBACZ: "Odmrażanie" urzędów. Będzie można załatwić sprawy na miejscu


Resort poinformował przy tym, że w każdym urzędzie, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, będzie możliwość osobistego załatwiania spraw.

 

Jedna osoba przy jednym stanowisku


"Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi (nie wliczając osób obsługujących interesantów)" - czytamy w komunikacie MSWiA.


Mimo wznawiania bezpośredniej obsługi interesantów w urzędzie wiele placówek zachęca do załatwiania swoich spraw bez konieczności osobistej wizyty i korzystania z możliwości innych kanałów komunikacji, takich jak telefon, e-mail, platforma ePUAP czy poczta tradycyjna.

ac/msl/ polsatnews.pl, PAP, samorzad.pap.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie