Bosak chce większych kar za ukrywanie pedofilii. "Nie ma naszej zgody na zmowę elit"

Polska
Bosak chce większych kar za ukrywanie pedofilii. "Nie ma naszej zgody na zmowę elit"
Polsat News
Krzysztof Bosak chce zwiększenia kary za ukrywanie przestępstw pedofilii

Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak przedstawił projekt zmian w Kodeksie karnym zakładający podniesienie kary za pomoc w ukrywaniu przestępstw pedofilskich z 3 do 10 lat więzienia. - Nie ma naszej zgody na zmowę elit, niezależnie, czy to elity duchowne, czy świeckie - mówił.

Bosak mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że "mamy w Polsce poważny i systemowy problem z ukrywaniem przestępstw pedofilskich".

 

ZOBACZ: Komisja ds. pedofilii. Premier powołał kolejnego członka

 

- Jedna zmowa milczenia dotyczy osób duchownych, które dopuściły się rzeczy najobrzydliwszej, krzywdzenia dzieci i które nie stają przed obliczem wymiaru sprawiedliwości w wyniku świadomych działań konkretnych osób (...). Z drugiej strony mamy zmowę milczenia osób osadzonych wysoko w elicie społecznej, należących do elit kulturalnych czy artystycznych, tzw. celebrytów - mówił Bosak.

 

"Nie ma naszej zgody na zmowę elit"

 

- Nie ma naszej zgody na żadną zmowę elit, niezależnie, czy będą to elity duchowne, czy świeckie, musimy działać, dlatego przedstawiamy projekt zmiany Kodeksu karnego - przekazał kandydat na prezydent. Projekt - jak wyjaśnił - zakłada zwiększenie kary za ukrywanie przestępstw pedofilskich z 3 do 10 lat pozbawienia wolności.

 

ZOBACZ: Scheuring-Wielgus: proces dla każdego biskupa, który ukrywał pedofilię w Kościele

 

- Dzięki temu projektowi kara za zapobieganie ujęciu sprawców, zapobieganie pociągnięciu do odpowiedzialności sprawców przestępstw pedofilskich zostanie podniesiona z obecnych lat 3 do lat 10. To właściwa kara za umożliwienie tym drapieżnikom, sprawcom zbrodni, aby krzywdzili kolejne dzieci; osoby które pomagają w ukrywaniu przestępstw pedofilskich muszą bać się, że staną przed sądem i wiele lat spędzą w więzieniu - mówił Bosak.

 

Stwierdził, że jeżeli nie będzie takiego strachu, to "ten proceder, to ta zmowa elit, z którą mamy w tej chwili do czynienia, będzie trwać".

 

Bosak podkreślał, że w świetle Kodeksu karnego zarówno przestępstwo pedofilii, jak również pomoc w ukrywaniu takich czynów, jakiekolwiek aktywne współdziałanie w paraliżowaniu działań wymiaru sprawiedliwości, są to zbrodnie.

 

Filmy Sekielskich i Latkowskiego

 

16 maja miała miejsce premiera na kanale YouTube drugiego filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich - opisującego przypadki pedofilii wśród księży - "Zabawa w chowanego". Z kolei w środę wieczorem w TVP wyemitowano film Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało", w którym opisano kulisy przestępstw Krystiana W., ps. Krystek, działającego w Trójmieście. Mężczyzna był określany przez media mianem "łowcy nastolatek".

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie