Scheuring-Wielgus: proces dla każdego biskupa, który ukrywał pedofilię w Kościele

Polska
Scheuring-Wielgus: proces dla każdego biskupa, który ukrywał pedofilię w Kościele
Polsat News
Joanna Scheuring-Wielgus w "Graffiti"

- Biskupi i księża powinni być traktowani dokładnie tak samo jak obywatele, którzy ukrywali przestępstwa zw. z gwałtami na dzieciach - mówiła w "Graffiti" Joanna Scheunrig-Wielgus (Lewica). Jak dodała, złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez biskupa Edwarda Janiaka, który - jak dowodzą autorzy filmu "Zabawa w chowanego" - miał wiedzieć o przypadkach pedofilii w Kościele.

Joanna Scheuring-Wielgus mówiła w "Graffiti", że biskup Janiak "rozłożył parasol ochronny nad księdzem, który gwałcił chłopców". - Nie zrobił nic, żeby temu zapobiec - podkreślała.

 

Jak dodała, przypadek księdza Arkadiusza H., o którym mowa w filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", to niejedyny duchowny, który po doniesieniach o możliwych czynach pedofilskich został przeniesiony do innej parafii. Takich księży - zdaniem posłanki Lewicy - było 23-24.

 

- Każdy biskup i każdy ksiądz powinni być dokładnie tak samo traktowani jak obywatel, który ukrywa przestępstwa związane z gwałtami na dzieciach - podkreśliła Scheuring-Wielgus.

 

ZOBACZ: Biedroń: Kościół stworzył system ukrywania pedofilów

 

Jak dodała, to prokuratura i sąd są od wymierzania kary, jednak jej zdaniem kara za ukrywanie takich przypadków powinna być "jak najwyższa".

 

- Muszą się odbyć procesy nad tymi biskupami. Każdy biskup powinien odpowiedzieć przed sądem - podkreśliła.

 

"Franciszek ma inną determinację"

 

Publicysta Tomasz Terlikowski powiedział w rozmowie z "Faktem", że "istnieje duże prawdopodobieństwo, że Stolica Apostolska ukarze biskupa Edwarda Janiaka odwołaniem ze stanowiska za poważne zaniedbania kanoniczne".

 

- Kościół jest instytucją pod tym względem zepsutą, ponieważ nie zrobił tak naprawdę nic, żeby pomóc ofiarom księży pedofilów - oceniła Scheuring-Wielgus.

 

Jak podkreśliła, w czasie pontyfikatu Jana Pawła II "istniał dokument, który nakazywał milczenie hierarchom i biskupom, żeby przestępstwa dot. księży i biskupów nie wychodziły na światło dzienne". Dodała, że papież Franciszek "ma zupełnie inną determinację, ale ta determinacja nie jest szanowana przez polskich biskupów".

 

WIDEO: Joanna Scheuring-Wielgus w "Graffiti"

  

 

"Zabawa w chowanego"

 

W sobotę miał premierę na kanale YouTube film dokumentalny braci Tomasza i Marka Sekielskich "Zabawa w chowanego". Przedstawia on przypadki pedofilii wśród księży.

 

Jednym z bohaterów filmu jest ksiądz Arkadiusz H., były proboszcz parafii w w Koźminie Wielkopolskim. Posługiwał też w Sycowie, Pleszewie, Kaliszu, Lubini Małej, Mirkowie, Chwaliszewie i Skalmierzycach. Do niedawna był jeszcze kapelanem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

 

W filmie przedstawiono nie tylko losy ofiar księdza, ale także reakcję jego bezpośredniego przełożonego, czyli biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Hierarcha miał już w 2016 roku być informowany przez rodziców jednej z ofiar o skłonnościach księdza Arkadiusza H. Sprawa nie została jednak zgłoszona organom ścigania, a sam ksiądz został przeniesiony do innej parafii.

 

Dotychczasowe odcinki "Graffiti" można zobaczyć tutaj.

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie