Koniec premiera Netanjahu? Rząd będzie tworzył lider opozycji

Świat
Koniec premiera Netanjahu? Rząd będzie tworzył lider opozycji
PAP/EPA/GALI TIBBON / POOL
Netanjahu oskarżany jest m.in. o korupcję i defraudacje

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzy w poniedziałek misję utworzenia rządu liderowi opozycji, przywódcy centrolewicowego sojuszu Niebiesko-Białych, byłemu szefowi sztabu generalnego Beniemu Gancowi - poinformowała w niedzielę kancelaria prezydenta.

"Jutro, około południa, prezydent powierzy misję utworzenia rządu Beniemu Gancowi" - głosi komunikat kancelarii.

 

Riwlin podjął taką decyzję po konsultacjach przeprowadzonych w niedzielę z przywódcami wszystkich partii politycznych, które dostały się do parlamentu po w przeprowadzonych na początku marca, trzecich w ciągu roku wyborach parlamentarnych w Izraelu.

 

"Na zakończenie konsultacji 61 członków Knesetu zarekomendowało Benny'ego Ganca" - napisano w komunikacie kancelarii.

 

ZOBACZ: Partia Netanjahu wygrywa wybory w Izraelu

 

Sojusz Niebiesko-Białych z partnerami uzyskał niewielką przewagę w tych wyborach i 62 mandatów w liczącym 120 miejsc Knesecie; partia Netanjahu, Likud, wraz z sojusznikami zdobyła 58 mandatów.

 

Jak pisze AP, Riwlin postanowił jak najszybciej przerwać polityczny impas, by nie dopuścić do sytuacji, w której paraliż państwa utrudni walkę z epidemią koronawirusa.

 

Sojusz Niebiesko-Białych zapowiedział tuż po wyborach, że nie utworzy rządu jedności narodowej z Likudem pod przywództwem Netanjahu.

 

Powtórzył wcześniejsze deklaracje Ganca, że Niebiesko-Biali nie wejdą do rządu z Likudem w sytuacji, gdy na jego czele stoi oskarżony o korupcję, defraudacje i nadużycie zaufania Netanjahu.

 

W Izraelu misję sformowania rządu prezydent powierza niekoniecznie zwycięzcy wyborów, lecz temu, kto jest w stanie stworzyć większościową koalicję.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie