Ukradł pióro z pomnika kryptologa, który złamał szyfr Enigmy

Polska
Ukradł pióro z pomnika kryptologa, który złamał szyfr Enigmy
Sprawca mocował się z "ławeczką Rejewskiego" aż oderwał pióro.

31-latek zaczął się dziwnie zachowywać, a następnie wyrwał i ukradł pióro z pomnika kryptologa Mariana Rejewskiego. Do zdarzenia doszło w Bydgoszczy. Incydent nagrały kamery miejskiego monitoringu. Mundurowi z bydgoskiego wydziału narkotykowego ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży, który trofeum nosił w... saszetce.

Przechodzień usiadł koło pomnika Mariana Rejewskiego przy ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy. Mężczyzna dziwnie się zachowywał, chwycił za pióro będące elementem "ławeczki" słynnego kryptologa, próbując je urwać.

 

Pióro umieścił w... saszetce

 

Gdy mu się to udało, zdobycz schował do saszetki i odszedł.

 

Zdarzenie miało miejsce dwa tygodnie temu i zostało zarejestrowane przez kamerę miejskiego monitoringu. Strażnicy miejscy, którzy obsługują kamery, powiadomili o kradzieży pracowników Urzędu Miasta Bydgoszczy. Oni z kolei zgłosili sprawę policji z bydgoskiego Śródmieścia. Mundurowi zabezpieczyli nagranie z udziałem sprawcy.

 

Wizerunek mężczyzny został przekazany funkcjonariuszom z poszczególnych jednostek podległych bydgoskiej komendzie. Ustalić sprawcę udało się policjantom z wydziału narkotykowego.

 

Grozi mu 5 lat za dewastację

 

Sprawca został namierzony w centrum miasta. Jak się okazało 31-latek w momencie zatrzymania miał przy sobie skradziony element pomnika. Jednak nie był w stanie odpowiedzieć, dlaczego tak postąpił.


Został doprowadzony do komisariatu. Tam śledczy na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, przedstawili 31-latkowi zarzut przestępstwa kradzieży. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat więzienia.

 

WIDEO - Na filmie udostępnionym przez policję widać jak sprawca szarpie się z "ławeczką Rejewskiego"

 

 

Marian Rejewski, to polski matematyk i kryptolog, który w 1932 roku złamał szyfr maszyny szyfrującej Enigma używanej przez hitlerowskie Niemcy. Rzeźba upamiętniająca naukowca stanęła w jego rodzinnej Bydgoszczy w stulecie jego urodzin, które obchodzono w 2005 r. Rejewski zmarł w Warszawie w 1980 r.

ms/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie