Nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy

Polska
Nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy
PAP/Marcin Bielecki
Korek na polsko-niemieckim przejściu granicznym w Kołbaskowie

Zmiana rozporządzenia podpisana w piątek przez szefa MSWiA rozszerza katalog osób uprawnionych do wjazdu na terytorium Polski. Bez konieczności odbywania obowiązkowej kwarantanny mogę wjechać m.in. kierowcy zawodowi, którzy jadą innym autem niż wykonywany jest transport międzynarodowy, a także studenci uczący się w Polsce.

Zwolnieni z odbywania kwarantanny na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie "ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii", są od teraz:

 

- kierowcy wykonujących transport międzynarodowy, podróżujących tranzytem przez terytorium RP innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy (w celu odbioru odpoczynku lub po odebraniu odpoczynku);

 

- uczniowie i studenci pobierający naukę w Rzeczypospolitej Polskiej (kwarantanną nie obejmuje się także ich opiekunów, przekraczających wraz z nimi granicę);

 

- obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Konfederacji Szwajcarskiej w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu (trwającego nie dłużej niż 12 godzin liczonych od momentu przekroczenia granicy RP) oraz ich małżonków i dzieci.

 

ZOBACZ: Korki na granicy z Niemcami. Kierowcy muszą czekać nawet siedem godzin

 

"Potrzeba uwzględnienia uczniów i studentów wśród kategorii osób uprawnionych do przekraczania granicy państwowej wynika z przyjętego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej harmonogramu egzaminów zewnętrznych dla uczniów, którzy ukończyli naukę w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (w okresie od 8 czerwca do 28 sierpnia)" - poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji.

 

Tymczasowa kontrola graniczna przy wjeździe do Polski związana z epidemią koronawirusa została przedłużona do 12 czerwca. 

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie