Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Justin Lane
Ponad 1500 nowych ofiar koronawirusa w USA

10 tys. zł grzywny ma zapłacić szef legnickiego sanepidu za to, że nie miał maseczki. Z kolei w Peru burmistrz, który naruszył warunki obostrzeń, ukrył się przed policją w... trumnie. Ministerstwo zdrowia poinformowało po południu o 240 nowych chorych na koronawirusa oraz o kolejnych 9 zmarłych osobach.

bas/dk/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Ameryka Południowa stała się nowym epicentrum pandemii Covid-19 - oświadczył w piątek ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Mike Ryan. Rośnie też liczba przypadków w niektórych krajach Afryki, w których jak dotąd jest stosunkowo niska liczba ofiar śmiertelnych.

- Obserwujemy wiele krajów Ameryki Południowej z rosnącą liczbą przypadków i wyraźnie panuje zaniepokojenie w wielu z tych krajów, ale na pewno najbardziej dotknięta jest obecnie Brazylia - wskazał Ryan podczas codziennej konferencji prasowej w siedzibie głównej WHO w Genewie.

Jak wynika z najnowszego codziennego raportu WHO, Brazylia odnotowała więcej infekcji niż jakikolwiek inny kraj w Ameryce Południowej. Ryan powiedział, że liczba potwierdzonych przypadków w tym kraju zbliża się obecnie do 300 tys., a zgonów z powodu Covid-19 do 19 tys.

Ekspert WHO zauważył, że władze brazylijskie zatwierdziły szerokie zastosowanie leku przeciwmalarycznego hydroksychlorochiny w leczeniu Covid-19. Powtórzył, że obecne dowody kliniczne nie wspierają powszechnego stosowania tego leku przeciwko nowej chorobie.

Na wycieczkowcu, który od czwartku cumuje w porcie w Barcelonie z powodu potwierdzonego na pokładzie zakażenia koronawirusem, znajduje się 400 osób, w tym 26 obywateli Polski. Jednostka została objęta obowiązkową kwarantanną.

Według polskiego MSZ wszyscy obywatele Polski przebywający na pokładzie statku to członkowie załogi.

- Zgodnie z informacjami przekazanymi polskim służbom konsularnym przez armatora i potwierdzonych przez hiszpańską policję portową, na pokładzie wycieczkowca objętego kwarantanną w porcie w Barcelonie przebywa 26 polskich obywateli - poinformowało biuro prasowe MSZ.

Wprawdzie statek z 400 osobami na pokładzie został przyjęty w porcie w Barcelonie w czwartek, ale dopiero w piątek po południu hiszpański minister zdrowia Salvador Illa potwierdził medialne doniesienia o objęciu przebywających na pokładzie osób przymusową kwarantanną.

Fot. PAP/EPA/ENRIC FONTCUBERTA

W danych na temat nowego koronawirusa nie odbija się proces odchodzenia od obostrzeń związanych z pandemią - powiedział w piątek minister zdrowia Czech Adam Vojtiech. Zapowiedział, że epidemiolodzy skupią się teraz na ogniskach lokalnych i konkretnych grupach zawodowych.

Najpoważniejszym lokalnym ogniskiem zakażeń koronawirusa jest kopania Darków koło Karwiny w pobliżu granicy z Polską. Nowy koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się wśród górników w minionym tygodniu. W kopalni trwają testy przesiewowe. Wśród 120 zakażonych górników jest 10 Polaków. W badaniach, które mają trwać do poniedziałku, uczestniczą wojskowej lekarze i medycy.

Zainfekowani mają zaleconą dwutygodniową kwarantannę. Według premiera Andreja Babisza, który powołał się na służby epidemiologiczne, choroba nie przedostała się do Czech z zagranicy. Premier stwierdził także, że nie trzeba będzie wstrzymać wydobycia w kopalni Darków.

Vojtiech zapowiedział, że służby epidemiologiczne będą koncentrować się na konkretnych grupach zawodowych, np. pracownikach ochrony zdrowia lub osobach z sektora gastronomicznego. Od poniedziałku mają wznowić działalność restauracje i bary także w pomieszczeniach. Będą w nich obowiązywać środki bezpieczeństwa.

Po raz pierwszy od wybuchu epidemii Covid-19 francuskie ministerstwo zdrowia nie podało w piątek danych, dotyczących śmierci osób zakażonych koronawirusem. Resort poinformował jedynie o wciąż zmniejszającej się liczbie pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

1701 chorych w ciężkim stanie znajduje się nadal na oddziałach intensywnej terapii, co oznacza spadek o 44 w ciągu 24 godzin.

AFP podaje za francuską Agencja Zdrowia Publicznego, że przerwa w publikacji danych wynika z długiego weekendu, związanego z obchodzonym w czwartek świętem Wniebowstąpienia Pańskiego. Resort zdrowia przekazał, że dane zostaną zaktualizowane w poniedziałek 25 maja.

Polska znajduje się na liście krajów, których obywatele od 9 czerwca będą mogli przyjechać na Cypr. Warunkiem wpuszczenia na wyspę będzie posiadanie przez podróżnego zaświadczenia, że nie jest zakażony koronawirusem.

Czytaj więcej: Od 9 czerwca Polacy będą mogli polecieć na Cypr. Są jednak pewne warunki

Fot. PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU

Od 28 maja wszyscy przyjeżdżający do Irlandii będą musieli przekazać policji informację o swoim miejscu pobytu - ogłosił minister zdrowia Simon Harris. Przyjeżdżający nadal będą proszeni o izolowanie się przez 14 dni, ale na razie nie będzie to obowiązkowe.

Harris powiedział, że do wszystkich przyjeżdżających do Irlandii zostanie mailem wysyłany formularz, w którym będą oni musieli wskazać swoje miejsce pobytu przez 14 dni po przyjeździe. Będą do tego zobowiązani wszyscy przyjeżdżający drogą lotniczą i morską. Niewypełnienie formularza dotyczącego miejsca pobytu będzie stanowiło przestępstwo, a kary za niedopełnienie tego obowiązku mogą sięgać do 2500 euro. Obowiązek taki pozostanie w mocy co najmniej do 18 czerwca, po czym zostanie poddany przeglądowi.

Jednocześnie minister zdrowia przypomniał, że rząd zaleca powstrzymywanie się od podróży zagranicznych. - Nadal odradzamy wszystkim podróżowanie bez względu na okoliczności. Jeśli jednak dana osoba przybędzie do Irlandii, będzie prawnie zobowiązana do wypełnienia tego formularza, niezależnie od swojej narodowości - powiedział.

Dlaczego na Śląsku jest tak dużo zakażeń koronawirusem? Eksperci wyjaśniają

Wysokie: gęstość zaludnienia i wskaźnik urbanizacji, koncentracja wielu dużych przedsiębiorstw oraz duża liczba szpitali odgrywają zasadniczą rolę w rozprzestrzenianiu się epidemii w woj. śląskim - regionie z największą liczbą zakażeń koronawirusem - wskazują badacze zUniwersytetu Śląskiego.

Więcej informacji tutaj.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

W oficjalnym piśmie do zarządu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) asystent ds. zdrowia Białego Domu admirał Brett Giroir zaapelował w piątek o natychmiastowe wszczęcie śledztwa w sprawie pochodzenia koronawirusa oraz odpowiedzi samej WHO na wybuch pandemii.

"Tak jak napisał prezydent (USA Donald) Trump w liście z 18 maja do dyrektora generalnego (WHO) Tedrosa (Adhanoma Ghebreyesusa), nie ma czasu do stracenia w sprawie rozpoczęcia reform koniecznych, by pandemia nigdy się nie powtórzyła" - napisał Giroir.

Dochodzenie powinno doprowadzić do "pełnego i transparentnego zrozumienia źródła pochodzenia (koronawirusa), chronologii wydarzeń i procesu decyzyjnego w ramach odpowiedzi WHO na pandemię Covid-19" - napisał Giroir.

Będą bezpłatne testy dla cudzoziemców, pracowników sezonowych zatrudnionych w rolnictwie - poinformował w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

- Państwo to wspólnota. Dobrze funkcjonuje, gdy jest współpraca i wzajemne zrozumienie. Dziękuję ministrowi Szumowskiemu, który zdaje sobie sprawę z wagi problemu. Mam dobre wiadomości dla rolników legalnie zatrudniających cudzoziemców - za niezbędne testy dla nich zapłaci budżet państwa - powiedział Ardanowski.

Zmarło 130 kolejnych osób zakażonych koronawirusem we Włoszech, co oznacza wzrost bilansu zmarłych do 32 616 - to najnowsze dane z ogłoszonego w piątek biuletynu Obrony Cywilnej. Bilans dobowy z czwartku mówił o 156 ofiarach śmiertelnych.

Dotychczas potwierdzono 228 tysięcy przypadków wirusa. W ciągu ostatniej doby przybyły 652 zakażenia.

Od 8 czerwca wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę, a za jej nieprzestrzeganie grozić będzie kara do 1000 funtów - ogłosiła w piątek brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Więcej informacji tutaj.

U blisko 93 proc. nauczycieli w Hiszpanii występują problemy ze zdrowiem psychicznym w związku z pandemią Covid-19 - wynika z opublikowanego w piątek sondażu.

Z badania wynika, że kadra pedagogiczna skarży się głównie na brak wsparcia ze strony władz szkoły w okresie pandemii. Ponad 77 proc. ankietowanych twierdzi, że władze oświatowe w "przesadny sposób nakładają na nich zadania biurokratyczne".

Z kolei na 89 proc. uczestników sondażu pandemia wymusiła dłuższą niż dotychczas pracę, przy jednoczesnym "korzystaniu z niewystarczających środków technicznych".

Ryzyko zakażenia koronawirusem w Lombardii spadło z umiarkowanego do niskiego - ogłosił w piątek szef władz regionu Attilio Fontana. Tak zinterpretował najnowsze dane włoskiego Instytutu Zdrowia o obniżeniu wskaźnika zakaźności z 0,62 do 0,51.

Wskaźnik poniżej 1 oznacza tłumienie epidemii.

Szef władz regionalnych ostrzegł jednak, że "będą kłopoty, jeśli obniży się czujność i będzie się myśleć, że wirus został pokonany".

"Mamy 240 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 9 osób. Łącznie w Polsce zachorowało 20 tys. 619 osób, a zmarło 982 pacjentów.

10 tys. zł kary dla szefa sanepidu. Wszedł do parku bez maseczki

10 tys. zł grzywny ma zapłacić szef legnickiego sanepidu za to, że złamał przepisy przebywając w parku bez maseczki w okresie, gdy było to zabronione. Sprawę kary administracyjnej rozpatrywała dyrektor innej stacji sanepidu w Środzie Śląskiej.

Więcej informacji tutaj.

Fot. Polsat News

Burmistrz złamał kwarantannę. Przed policją ukrył się w... trumnie

Ukrył się w trumnie i próbował udawać martwego - tak burmistrz jednego z peruwiańskich miasteczek próbował oszukać policję. Do incydentu doszło po tym, gdy włodarz został przyłapany na piciu alkoholu z przyjaciółmi podczas godziny policyjnej, która obowiązuje w kraju w związku z pandemią koronawirusa.

Więcej informacji tutaj.

Fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA/YouTube/Buenos Días Perú

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą pogratulował polskim władzom skutecznej strategii ograniczającej zdrowotne skutki epidemii koronawirusa - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej.

Więcej informacji tutaj.

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

W Holandii na Covid-19 zmarło kolejnych 13 osób, stwierdzono też 188 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w piątek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5 788 ofiar śmiertelnych.

Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 44 888 ludzi.

O 351 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36 393 - podało w piątek po południu ministerstwo zdrowia.

351 nowych zgonów to nieco więcej niż w bilansie z czwartku, gdy informowano o 338 zmarłych, i nieco mniej niż w bilansie ze środy, gdy było ich 363.

Na najbliższą środę 27 maja zaplanowany jest specjalny lot czarterowy z Londynu do Warszawy dla osób, które z różnych powodów utknęły w Wielkiej Brytanii i chciałyby wrócić do Polski - poinformowała ambasada RP.

Jak wyjaśniła ambasada, lot czarterowy PLL LOT nie jest w żaden sposób powiązany z zakończoną już akcją "LOTdoDomu", lecz jest odpowiedzią na duże zainteresowanie ze strony osób, które z różnych powodów nie mają innej możliwości powrotu do Polski. W odróżnieniu od tamtych lotów, które były częściowo dofinansowane z budżetu państwa, planowany lot będzie płatny.

Sytuacja epidemiczna w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), gdzie dotąd potwierdzono blisko 1,3 tys. przypadków koronawirusa, jest pod kontrolą - ocenia zarząd spółki. Obecnie wszyscy pracownicy - także z kopalń, gdzie nie było dotąd wielu zakażeń - są testowani pod kątem Sars-CoV-2.

Do piątku w kopalniach JSW potwierdzono 1296 przypadków zarażenia koronawirusem, w tym 1171 w kopalni Pniówek, 114 osób w kopalni Zofiówka, sześć w kopalni Jastrzębie-Bzie, dwa w kopalni Budryk i trzy w kopalni Borynia. Kwarantanną objęto 333 osoby.

Wśród zakażonych koronawirusem 120 górników z kopalni Darków koło Karwiny przy granicy z Polską jest w sumie 10 Polaków i Słowak - podały w piątek czeskie służby sanitarne. Zakażonych jest też 12 członków górniczych rodzin. Epidemiolodzy nie mają kontaktu z ok. 30 zainfekowanymi.

Tutaj dowiesz się więcej.

foto: wikipedia.org

Od XV wieku tysiące pielgrzymów co roku pieszo pokonują setki kilometrów, by dotrzeć na Jasną Górę. Choć szczyt pielgrzymowania przypada na lipiec i sierpień, to diecezje przygotowują się już do wędrówki. Pielgrzymka łomżyńska będzie miała wyjątkowo sportowy wymiar, bo przygotowano ją w formie sztafety.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. mylomza.pl

We wszystkich regionach Włoch, także w najbardziej dotkniętej przez epidemię Lombardii, spada liczba nowych zakażeń koronawirusem – ogłosił w piątek krajowy Instytut Zdrowia. Ostrzegł zarazem, że w najbliższych tygodniach może dojść do wzrostu przypadków.

fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO

12 domów studenckich w Polsce, usytuowanych m.in. w Gdańsku, Kaliszu, Łodzi i Wrocławiu, po 24 maja wykorzystywanych będzie wciąż jako miejsca kwarantanny, izolacji chorych oraz zakwaterowania personelu medycznego - przypomniał w piątek resort nauki.

W opublikowanym na stronie internetowej komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazało, że zgodnie z danymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji po 24 maja tego roku do pomocy w walce z koronowirusem będzie wykorzystywanych nadal 12 domów studenckich i akademików. Niewymienione na liście domy studenckie mogą być przywrócone do używania przez uczelnie.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński rozstrzygnął stypendialną część programu "Kultura w sieci". Ogłosił w piątek, że trzymiesięczne stypendia - każde w łącznej wysokości 9 tys. zł - otrzyma 2223 artystów i twórców. W sumie na tę część programu przeznaczono 20 mln zł.

Tutaj przeczytasz więcej.

- Koncerty można potraktować jak zgromadzenia publiczne. Na razie masowe wydarzenia są na ostatnim miejscu w kolejności uwalniania i odmrażania - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Tutaj przeczytasz więcej.

Na prace społecznie użyteczne skazano dwóch mężczyzn, którzy w lutym opublikowali w serwisie społecznościowym nieprawdziwe informacje o koronawirusie – poinformowała w piątek prokuratura komitatu Bekes na południowym wschodzie Węgier. 

Tutaj przeczytasz więcej. 

fot. Zdjęcie ilustracyjne/pixabay/PawelEnglender

Eksperci podlegającego resortowi obrony Hiszpanii Instytutu Studiów Strategicznych (IEEE) zalecają w czasie pandemii koronawirusa ostrożność w relacjach z ChRL. Sugestie dotyczą w szczególności zaopatrywania się w materiały medyczno-ochronne przed nadejściem drugiej fali infekcji.

fot. PAP/EPA/Alejandro Garcia

Singapur poinformował w piątek o 614 nowych przypadkach zakażenia Sars-CoV-2, co oznacza, że ogólna ich liczba przekroczyła 30 tys. - najwięcej w regionie. Na dzień przed końcem ramadanu trudna sytuacja jest też w największym muzułmańskim kraju, Indonezji.

Jedynie co dziesiąty uczeń nauczania początkowego przyjdzie w poniedziałek do szkoły - wynika z ankiet przeprowadzonych wśród rodziców dzieci z klas 1-3. Od przyszłego tygodnia wznawiane są w stołecznych podstawówkach zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla najmłodszych.

932 nowe przypadki zakażenia Sars-CoV-2 i pięć kolejnych zgonów spowodowanych przez koronawirusa odnotowano w ciągu minionej doby na Białorusi - poinformowało ministerstwo zdrowia. Ogólna liczba infekcji wynosi ponad 34 tys.

Pacjenci oraz personel jednego z trzech oddziałów wewnętrznych szpitala powiatowego w Oświęcimiu zostali objęci kwarantanną, po tym gdy badania przesiewowe wykazały, iż dwie osoby zakażone są koronawirusem – podał oświęcimski szpital.

W handlu detalicznym mamy załamanie koniunktury. W  kwietniu zakupy Polaków w sklepach były aż o 22,9 procent skromniejsze niż rok wcześniej. Sprzedaż odzieży spadła o 65 proc., a samochodów o 55 proc.

Przeczytaj więcej.

Badania nad lekiem na COVID-19, który zostanie wytworzony na bazie osocza ozdrowieńców, będą prowadzone w Lublinie. Projekt otrzymał dofinansowanie z Agencji Badań Medycznych.

- Jako pierwsi na świecie mamy szanse opracować lek na bazie immunoglobulin swoistych i podać je jako pierwszym pacjentom w Lublinie - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Lublinie senator Grzegorz Czelej.

- Ministerstwo Zdrowia w ramach kolejnego etapu "odmrażania" gospodarki zarekomendowało zgodę na organizację wesel do 50 uczestników - przekazał w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jak dodał, trwają prace nad opracowaniem wytycznych sanitarnych, które koordynuje Główny Inspektorat Sanitarny i resort rozwoju.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Odmrażanie" wesel. Jest zgoda resortu zdrowia

Do ponad 3,2 tys. wzrosła w piątek liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród górników - wynika z danych spółek węglowych. Kolejnym ogniskiem zachorowań staje się należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnia Zofiówka, gdzie badania potwierdziły prawie sto nowych przypadków.

Jak wynika z danych zebranych w piątek przez PAP, łącznie w trzech spółkach węglowych - Polskiej Grupie Górniczej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek - potwierdzono dotąd w sumie 3207 zachorowań, wobec 3093 raportowanych dobę wcześniej. Górnicy to prawie połowa spośród ponad 6,5 tys. wszystkich osób zarażonych w woj. śląskim.

Około 6 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono w piątek w Indiach i jest to największy dobowy wzrost w tym kraju od wybuchu epidemii. Mimo to poluzowano ograniczenia związane z epidemią, a linie lotnicze przygotowują się do wznowienia lotów krajowych.

Ogłoszone w piątek dane oznaczają wzrost o 5 proc. w porównaniu z danymi ogłoszonymi w czwartek - podaje agencja Reutera. W Indiach, gdzie mieszka 1,3 miliarda ludzi, do piątku zdiagnozowano łącznie ponad 118 tys. przypadków koronawirusa; od wybuchu epidemii zmarły 3583 osoby.

Troje chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, wykryto też 37 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w piątek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

Do tej pory zmarło 476 osób chorych na Covid-19, a łączna liczba wszystkich stwierdzonych zakażeń wzrosła do 3 678.

Obecnie jedna trzecia jeszcze niewyleczonych zakażonych, czyli 483 osoby, wymagają opieki szpitalnej, przy czym 23 chorych oddycha przy pomocy respiratorów.

Już prawie 1 600 osób uznano za wyleczone. Niecałe 12 tys. osób przebywa na kwarantannie domowej.

Ministerstwo Zdrowia: 236 nowych zakażeń, zmarła kolejna osoba; łącznie 20 tys. 379 przypadków i 973 zgony.

Nowe przypadki dotyczą województw: śląskiego (168), dolnośląskiego (19), wielkopolskiego (16), opolskiego (10), świętokrzyskiego (5), pomorskiego (4), podlaskiego (4), lubelskiego (3), kujawsko-pomorskiego (2), lubuskiego (2), zachodniopomorskiego (2), małopolskiego (1).

CZYTAJ WIĘCEJ

Przypadki zakażeń koronawirusem potwierdzono wśród pensjonariuszy oraz pracowników Ewangelickiego Domu Opieki "Ostoja Pokoju" w Bytomiu (Śląskie). Wszyscy czują się dobrze – poinformował w piątek dyrektor placówki Waldemar Pawłowski.

- Czekamy w tej chwili na dalsze wyniki, które spłyną prawdopodobnie w ciągu dnia i w zależności od nich przyjmiemy odpowiednią strategię. Oczywiście już podjęliśmy pewne działania. Pracownicy z potwierdzonym zakażeniem są w kwarantannie domowej, a zdrowi pozostali skoszarowani na miejscu – powiedział dyrektor Pawłowski.

W całym kraju na wsparcie DPS-ów w sumie zabezpieczony jest 1 mld zł, już ok. 380 mln zł jest przekazywanych do tych ośrodków; na dzisiaj 25 spośród 824 DPS-ów jest objętych kwarantanną - poinformowała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

fot. PAP/Paweł Supernak

Ministerstwo Rozwoju prowadzi konsultacje ws. wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki - poinformował w piątek resort rozwoju. Jak dodano, wytyczne przygotowywane są we współpracy z GIS i Ministerstwem Zdrowia.

Epidemia nie znika, ale przechodzi w fazę pewnej kontroli. Ogniska zakażeń będą się pewnie pojawiać i trzeba będzie na nie szybko reagować – ocenił w piątek minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

fot. PAP/Radek Pietruszka

- Mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu zapisy tarczy będą przedmiotem obrad Sejmu. Jeżeli uda się zamknąć proces parlamentarny, to w ciągu dwóch tygodni stanie się nową rzeczywistością prawną - powiedziała w Polsat News wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Odniosła się także do możliwego terminu "odmrożenia" kin i teatrów.

Tutaj dowiesz się więcej.

Zgodnie z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego z 16 maja br., od poniedziałku urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli - przekazało MSWiA.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Pixabay/Free-Photos

Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam poinformowała, że zamyka swoje biura w 18 krajach i zwalnia blisko 1500 pracowników, czyli prawie jedną trzecią zatrudnionych, w związku ze zmniejszeniem zasobów finansowych z powodu pandemii koronawirusa.

Jak przekazał w piątek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka, od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci już 6,3 miliona razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. Ostatniej doby przeprowadzili 72 528 tego typu kontroli, a w około 460 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Ciarka dodał, że w około 30 przypadkach zwrócono się do policji z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp.

Resort infrastruktury przygotował projekt rozporządzenia przedłużający zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym do 6 czerwca, a w odniesieniu do lotów krajowych do 31 maja.

Jak wynika ze stron Rządowego Centrum Legislacji, chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, który został skierowany do podpisu premiera.

"Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu lotów krajowych" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. piqsels

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych zgłoszono cztery nowe przypadki Covid-19, w tym dwa lokalne i dwa przywleczone z zagranicy, a dodatkowo 35 bezobjawowych zakażeń koronawirusem – poinformowała w piątek państwowa komisja zdrowia.

fot. PAP/EPA/Ng Han Guan / POOL

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 2973 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej od wybuchu epidemii. Jest też 420 kolejnych zgonów na Covid-19.

"Rzeczpospolita" dotarła do danych z rejestru ubezpieczonych ZUS, z którego wynika - jak wskazano w artykule - niespotykana dotychczas fala zwolnień. "W kwietniu z systemu zniknęło bowiem aż 165,5 tys. osób, za których przedsiębiorcy przestali płacić składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe" - podaje dziennik. Wynika z tego, że po miesiącu epidemii źródło utrzymania straciło pięć razy więcej osób niż na starcie kryzysu w 2008 r.

47 proc. badanych uważa, że obowiązek noszenia maseczek powinien zostać zniesiony. Odmiennego zdania jest 30 proc. ankietowanych - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".

Wśród osób poszukujących pracy w zmagającej się z coraz większym bezrobociem Hiszpanii, niektórzy zaczynają zamieszczać w swoim CV, jako dodatkowy plus, wiadomość... o odporności na Covid-19. (PAP/EPA/Emilio Naranjo)

W ciągu ostatniej doby w Niemczech stwierdzono 460 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 177 212. Na Covid-19 zmarło kolejnych 27 osób.

Brazylia przekroczyła liczbę 20 tysięcy zgonów z powodu nowego koronawirusa, po rekordowym wzroście liczby zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Według ministerstwa w ostatnich 11 dniach liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Brazylii podwoiła się. W ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło w tym kraju 1188 osób - to dobowy rekord.

W związku z epidemią koronawirusa polskie uczelnie przesuwają terminy rekrutacji, by dostosować je do harmonogramu matur. Listy przyjętych na studia będą ogłaszane w wielu z nich często dopiero we wrześniu. Nowy rok akademicki ma ruszyć jak zwykle w październiku.

Burmistrz Rzymu Virginia Raggi zaprasza latem turystów. "Przyjedźcie, miasto jest bezpieczne" - zapewniła. Na turystów czekają właściciele hoteli, barów, restauracji, sklepów, taksówkarze, przewodnicy; tysiące ludzi pracujących w branży usług.

O 1255 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych; oznacza to, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w USA wynosi 94 661- wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie