Straż Pożarna kupiła sprzęt za 3 mln zł. Prezes firmy oskarżony o korupcję

Polska
Straż Pożarna kupiła sprzęt za 3 mln zł. Prezes firmy oskarżony o korupcję
piqsels/Zdj. ilustracyjne
Straż Pożarna kupiła sprzęt za 3 mln zł bez przetargu.

Małopolska Wojewódzka Komenda Straży Pożarnej miała zakupić 50 przyczep z namiotami stelażowymi od firmy, której prezes ma zarzuty korupcyjne. Sprzęt za ponad 3 mln zł nabyto bez przetargu, na mocy ustawy o koronawirusie - informuje RMF FM. 

Jak informuje rozgłośnia, firma przez lata dostarczała wojsku między innymi namioty. Odkąd jej działalnością zainteresowała się Służba Kontrwywiadu Wojskowego, w w styczniu prokuratura zleciła Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu zatrzymanie trzech żołnierzy i dwóch biznesmenów, w tym prezesa.

 

ZOBACZ: Nowy trend na TikTok'u. Straż pożarna ostrzega

 

"Wszystko wskazuje na to, że wojewódzka komenda straży nie znała przeszłości wybranego dostawcy albo ta przeszłość nie przeszkadzała" - informuje RMF FM.

 

"Dostarczono referencje"

 

Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Krakowie informuje, że "oferent przed podpisaniem umowy dostarczył referencje dotyczące skutecznego i prawidłowego przeprowadzenia podobnych dostaw".

 

Zgodnie z ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, do zamówień "na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843), jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub jeżeli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego". 

msl/prz/ RMF FM
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie