Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Są kolejne ofiary

Polska
Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Są kolejne ofiary
PAP/Artur Reszko
Liczba ofiar koronawirusa w Polsce wzrosła do 965

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 245 osób, w tym u 189 osób z woj. śląskiego - poinformowało w czwartek rano ministerstwo zdrowia. Nie żyją trzy kolejne osoby. Łącznie odnotowano dotąd 19 983 przypadki. 965 pacjentów zmarło.

Nowe przypadki dotyczą województw: śląskiego (189), wielkopolskiego (16), zachodniopomorskiego (12), małopolskiego (10), świętokrzyskiego (4), lubelskiego (4), pomorskiego (3), lubuskiego (3), dolnośląskiego (3), i kujawsko-pomorskiego (1).

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Tychy,78-M Cieszyn, 60-K Puławy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - poinformował resort zdrowia.

"W związku z przekazanym przez WSSE Olsztyn raportem dotyczącym jednego wyniku fałszywie dodatniego, odejmujemy go ze statystyk" - dodano.

 

Jak poinformowało w czwartek rano ministerstwo zdrowia, w Polsce wyzdrowiało 8 tys. 452 pacjentów. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 2 tys. 330 osób, a kwarantanną objętych jest 77 tys. 461 osób.

 

ZOBACZ: Koronawirus uderza w fabryki aut. Setki osób straci pracę

 

Kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

ZOBACZ: Restauracje, kawiarnie i salony fryzjerskie znów otwarte. Sprawdź, co się zmieni

 

Od poniedziałku w nowym rygorze sanitarnym mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje i bary. Częściowy powrót do szkół zaplanowano od 25 maja.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: "Zakupione maseczki nie spełniają norm. Zażądaliśmy wymiany"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie