Jacek Kurski bliski powrotu do zarządu TVP

Polska
Jacek Kurski bliski powrotu do zarządu TVP
Polsat News
Jacek Kurski wraca do zarządu TVP

Jacek Kurski może wrócić do zarządu TVP, po tym jak w marcu stracił stanowisko prezesa Telewizji Polskiej. Odwołała go wówczas Rada Mediów Narodowych, której przewodniczący potwierdził, że wniosek o powrót Kurskiego zostanie poddany pod głosowanie. Pierwsza informację o powrocie podała dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej" Elżbieta Rutkowska.

Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, przewodniczący Krzysztof Czabański dał członkom Rady Mediów Narodowych dwa dni na głosowanie korespondencyjne w sprawie powołania Jacka Kurskiego na prezesa Telewizji Polskiej.

 

Poparcie tej kandydatury zależy od głosów trojga członków RMN powołanych przez PiS: byłego posła Krzysztofa Czabańskiego, posłanki Joanny Lichockiej i europosłanki Elżbiety Kruk. W radzie są jeszcze Juliusz Braun (z rekomendacji PO) i Grzegorz Podżorny (z rekomendacji Kukiz ’15).

 

Członkowie Rady Mediów Narodowych mają też głosować nad tym, żeby w zarządzie TVP były cztery osoby, o jedna więcej niż obecnie. 

 

2 mld zł dla TVP

 

Jacek Kurski był prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 do początku marca br. Po jego odwołaniu z rady nadzorczej do pełnienia obowiązków prezesa TVP został oddelegowany szef rady Maciej Łopiński. To on miał się zwrócić do Czabańskiego z wnioskiem o powołanie Kurskiego do zarządu.

 

Wcześniej informowano, że prezydent Andrzej Duda uzależnia podpisanie ustawy o przyznaniu rekompensaty mediom publicznym od dymisji prezesa TVP. Andrzej Duda podpisał ustawę 6 marca - ostatniego dnia tuż przed północną.

 

ZOBACZ: 2 mld zł dla TVP. Prezydent ogłosił decyzję [WIDEO]


Nowelizacja ustawy przewidywała wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

zdr/prz/ DGP, polsatnews.pl, wirtualnemedia.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze