"Mosty powietrzne" sposobem na wakacyjne wyjazdy Brytyjczyków

Świat
"Mosty powietrzne" sposobem na wakacyjne wyjazdy Brytyjczyków
PAP/EPA/EDUARDO COSTA
Tzw. "mosty powietrzne" są rozwiązaniem mogącym uratować wakacyjne wyjazdy

Brytyjski rząd rozważa stworzenie "mostów powietrznych" do krajów z niską liczbą zakażeń koronawirusem i zwolnienie przyjeżdżających z nich z kwarantanny, co pozwoliłoby na wyjazdy wakacyjne jeszcze tego lata - podał w środę dziennik "Times".

Ogłaszając plan luzowania restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii koronawirusa, premier Boris Johnson zapowiedział 10 maja, że przed końcem miesiąca wprowadzona zostanie obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla wszystkich przyjeżdżających do kraju, w tym Brytyjczyków wracających za granicy.

 

ZOBACZ: Słona kara za rzymskie wakacje. Turyści chcieli zobaczyć słynny zabytek

 

To od kiedy miałaby obowiązywać i kto byłby z niej zwolniony, nie zostało jeszcze ogłoszone. Prawdopodobnie wyłączone z niej byłyby przyjazdy z Irlandii, która ma z Wielką Brytanią obowiązującą prawie od 100 lat umowę o braku kontroli granicznych. Natomiast Francja wbrew początkowym sugestiom może ostatecznie nie być zwolniona.

 

Brak kwarantanny po powrocie z kraju o niskiej liczbie zakażeń

 

Jak podaje "Times", kwarantanna miałaby zacząć obowiązywać na początku czerwca, przyjeżdżający mieliby podać adres, pod którym będą przebywać, a w razie gdyby w trakcie wyrywkowych kontroli byli nieobecni, groziłaby im kara do 1000 funtów. Ale zarazem rząd rozważa bardziej elastyczne podejście, np. wyłączenie z niej po jakimś czasie - być może już po trzech tygodniach - krajów, gdzie jest niska liczba zakażeń. To pozwoliłoby na wyjazdy wakacyjne jeszcze tego lata - pod warunkiem, że kraje będące celami podróży, nie nakładałyby obowiązku kwarantanny również na przyjeżdzających z Wielkiej Brytanii.

 

Mosty powietrzne wakacyjnym ratunkiem

 

O możliwości bardziej elastycznego podejścia, w tym stworzenia mostów powietrznych do niektórych krajów dla turystów, mówił w poniedziałek w Izbie Gmin minister transportu Grant Shapps.

 

- Rzeczywiście powinniśmy rozważyć dalsze ulepszenia, na przykład takie, jak mosty powietrzne, umożliwiające przyjazd do kraju ludziom z innych krajów, gdzie jest niższy poziom zakażeń koronawirusem. Takie dyskusje są prowadzone i wykraczają poza to, co na początku będzie powszechną sytuacją - mówił Shapps.

 

ZOBACZ: Wakacje we Włoszech. Kiedy kraj otworzy granice?

 

W zeszłym tygodniu minister zdrowia Matt Hancock zapytany, czy letnie wyjazdy wakacyjne zostaną w tym roku odwołane, przyznał: "Myślę, że prawdopodobnie tak będzie. Jest mało prawdopodobne, że tego lata będą możliwe duże, luksusowe międzynarodowe wakacje. Po prostu uważam, że takie są realia życia".

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie