Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/Leszek Szymański

W USA z powodu koronawirusa zmarło już 90 tys. osób. Tymczasem we Włoszech łagodzone są restrykcje i m.in. po miesiącu przerwy otwarte zostanie opactwo na Monte Cassino. Zapis relacji prowadzonej we wtorek.

pgo/zdr/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Chile przekroczyła już 44 tysiące. Rząd przyznał, że środki zastosowane w walce z pandemią okazały się za mało skuteczne.

Nowojorski doktor James "Charlie" Mahoney przełożył swoje przejście na emeryturę, by pomagać w walce z epidemią. Po zakażeniu się koronawirusem zmarł pod koniec kwietnia - informuje we wtorek dziennik "Washington Post".

PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Mieszkańcy Moskwy jeszcze długo będą musieli przestrzegać ograniczeń z powodu pandemii koronawirusa; spacery i zajęcia sportowe zostaną dozwolone, gdy skala nowych zakażeń nie będzie sięgać tysięcy, lecz setek lub mniej - oświadczył we wtorek mer Moskwy Siergiej Sobianin.

Kolejne dwie linie lotnicze - Air France i Finnair - zapowiedziały we wtorek wznowienie w najbliższych miesiącach lotów z międzynarodowego lotniska im. Ferenca Liszta w Budapeszcie.

W Portugalii w ciągu doby wykryto ponad 200 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2, zmarło 16 chorych na Covid-19 - poinformował we wtorek resort zdrowia tego kraju. Łączna liczba zgonów to 1247.

- W sobotę poinformujemy o etapach odmrażania połączeń lotniczych; pierwsza faza obejmie przywrócenie rejsów krajowych, bez międzynarodowych - powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Kolejne etapy będą uzależnione m.in. od rozwoju epidemii - dodał.

Granica Kanady z USA pozostanie zamknięta przez kolejnych 30 dni - poinformował we wtorek kanadyjski premier Justin Trudeau. Granicę zamknięto dla "nie niezbędnego" ruchu w marcu, decyzję przedłużono w kwietniu.

Zmęczeni restrykcjami obywatele Hiszpanii, jak informuje krajowa policja, spotykają się na nielegalnym spożywaniu alkoholu lub ignorują przepisy zobowiązujące do zachowania dwumetrowego odstępu od innych osób. Media odnotowują, że Hiszpanie "odreagowują" kwarantannę także nielegalnymi prywatkami.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano 83 nowe zgony wśród pacjentów chorych na Covid-19. W sumie z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już 27 778 osób - podało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju.

162 osoby zmarły we Włoszech w ciągu ostatniej doby - poinformowała we wtorek Obrona Cywilna. Oznacza to ponowny wzrost zgonów w porównaniu z poniedziałkiem, gdy odnotowano rekordowo niską liczbę 99 zmarłych. Łączny bilans od początku epidemii wzrósł do 32 169.

Pracownikom żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych w Toruniu zostaną wykonane testy immunologiczne mające potwierdzić bądź wykluczyć obecność przeciwciał koronawirusa - taką decyzję podjęły władze miasta. Będą one miały charakter kontrolny.

We wtorek w Sopocie rozpoczął działalność pierwszy w tym mieście mobilny punkt pobrań do testów w kierunku Covid-19. Mogą z niego korzystać zarówno piesi, jak i osoby zmotoryzowane. Będzie to szósty tego typu punkt pobrań na terenie woj. pomorskiego.

"Przyjeźdzcie na wakacje do Włoch" - zaapelował do Niemców szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio na łamach popularnego dziennika "Bild". Zapewnił, że Italia jest gotowa przyjąć turystów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek w ciągu dnia o 383 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach zakażenia koronawirusem; do 263 z nich doszło na Śląsku. Resort podał też, że zmarło kolejne 12 osób.

O 545 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 35 341 - poinformował we wtorek po południu brytyjski rząd.

W Holandii na Covid-19 zmarło kolejnych 21 osób, stwierdzono też 108 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował we wtorek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5 715 ofiar śmiertelnych.

Dystans społeczny zalecany obecnie dla ochrony przed COVID-19, czyli zwykle dwa metry, może nie wystarczać. Nawet przy niewielkim wietrze, kropelki śliny wyrzucane podczas kaszlu mogą pokonać ponad 5 metrów - ostrzegają badacze.

Japonia wezwała we wtorek Światową Organizację Zdrowia (WHO), aby dopuściła Tajwan do obrad jej najwyższego organu decyzyjnego w charakterze obserwatora - podała agencja Kyodo. Według tajwańskiej agencji CNA taki apel wystosowało również siedem innych państw.

Epidemia koronawirusa może spowodować, że przychody brytyjskiej rodziny królewskiej z biletów wstępu do pałaców oraz sprzedaży pamiątek spadną o jedną czwartą, co z kolei zmusi dwór do szukania oszczędności - podał we wrotek dziennik "The Sun".

PAP/EPA/David Arquimbau Sintes

Władze Sardynii wyraziły we wtorek zgodę na kąpiel w morzu. Zastrzegły zarazem, że konieczne jest zachowanie dystansu w wodzie. To kolejny krok na popularnej wyspie wakacyjnej ku normalności przed sezonem letnim i otwarciem granic regionów i kraju 3 czerwca.

Odkąd premier Australii Scott Morrison zaczął zabiegać o niezależne śledztwo w sprawie pochodzenia koronawirusa, chińskie władze groziły bojkotem australijskich towarów, wstrzymały import części australijskiej wołowiny i nałożyły cła na jęczmień z tego kraju.

Od 1 czerwca nie będzie konieczności przebywania na 14-dniowej kwarantannie w trakcie podróży między Bułgarią, Grecją i Serbią - poinformował we wtorek bułgarski premier Bojko Borisow po wideokonferencji z liderami tych państw.

Choć odsetek palaczy wśród osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wydaje się być niski, palacze mogą być jednak bardziej narażeni na poważne powikłania i zgon z powodu tej infekcji - wynika z badań.

Na koronawirusa przebadano dotąd ponad 653 224 próbek pobranych od 597 725 osób – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 17,1 tys. testów.

Od wybuchu epidemii przebadano już 597 725 osób, a u 19 080 z nich wykryto wirus SARS-CoV-2.

Opiewający na 500 mld euro plan odrodzenia gospodarczego UE, którego utworzenie zaproponowali prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel, pozwoli Europie wyjść z kryzysu i ją umocnić - ocenił minister finansów Niemiec Olaf Scholz.

Izba Lekarska (OM) Portugalii zaprzeczyła we wtorek twierdzeniom rządu tego kraju o rzekomym przeprowadzeniu testów na obecność koronawirusa u wszystkich pracowników personelu medycznego, którzy mieli kontakt z zainfekowanymi pacjentami.

OM opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego wśród ponad 6,6 tys. portugalskich lekarzy pracujących przy chorych na wywoływaną przez koronawirusa chorobę Covid-19. Z badania wynika, że u 47 proc. ankietowanych nie przeprowadzono jeszcze testów.

Poczta Polska po trzymiesięcznej przerwie związanej z COVID-19 przywróciła możliwość wysyłania przesyłek do Chin - poinformowała we wtorek spółka. Przesyłki można już wysyłać do 46 krajów - dodano.

W czerwcu Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu w formule online częściowo wznowi zawieszone z powodu pandemii koronawirusa szkolenia ratownicze. Stacja, działająca obecnie w warunkach wzmocnionego reżimu sanitarnego, oferuje też wsparcie w profesjonalnej dezynfekcji pomieszczeń.

Darmowe testy dla nauczycieli? Szumowski wyjaśnia

Zwróciliśmy się do prezydent Łodzi z pytaniami ws. wyników badań na koronawirusa wśród nauczycieli i opiekunów w tym mieście. Chętnie przeanalizujemy to wspólnie, żeby wypracować jakąś strategię walki z epidemią - powiedział szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. O bezpłatne testy dla pracowników oświaty zaapelował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W Brazylii na Covid-19 zmarło w poniedziałek 674 chorych; ogólna liczba zgonów wzrosła do 16 792. Zakażonych jest ponad 250 tys. osób - poinformowało ministerstwo zdrowia. Jak podaje Reuters, więcej infekcji niż w Brazylii odnotowano tylko w USA i w Rosji.

Cyberprzestępcy podszywający się pod jednego z operatorów na rynku usług kurierskich wykorzystali obawy związane z koronawirusem do finansowego oszustwa. Mieszkanka Moniek (Podlaskie) straciła w ten sposób 5 tys. zł, po podaniu swoich danych na fałszywej stronie banku.

Jak podał we wtorek zespół prasowy podlaskiej policji, 37-letnia kobieta otrzymała na swój telefon wiadomość tekstową, z której treści wynikało, że z powodu dezynfekcji przesyłki, konieczna jest niewielka dopłata. Do tekstu załączony był link; kobieta uznała wiadomość za wiarygodną i rozpoczęła logowanie na stronie, na którą została przekierowana. Tam wybrała swój bank i rozpoczęła procedurę związaną z opłaceniem kosztów.

Strona, na którą została przekierowana, okazała się fałszywa; login i hasło bankowe trafiły do oszustów internetowych, którzy posłużyli się nimi do dostępu do prawdziwego konta kobiety. Potwierdzając dokonanie przelewu poprzez wpisanie hasła smsowego, 37-latka tego nie zauważyła i zrealizowała przelew na kwotę 5 tys. zł.

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian poinformował we wtorek w wywiadzie dla stacji LCI, że dla osób przyjeżdżających do kraju z zagranicy po 20 maja obowiązkowa dotąd 14-dniowa kwarantanna, wprowadzona w związku z zagrożeniem koronawirusem, będzie dobrowolna.

Na terenie Wielkopolskiej Giełdy Odzieżowej w Poznaniu ruszyły pierwsze w Polsce pokazy Kina Samochodowego "Ferment!". W repertuarze znajdą się polskie i światowe hity ostatnich miesięcy, które pokazywane będą każdego wieczora, przez siedem dni w tygodniu.

Fot: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szpital w Seulu został we wtorek częściowo zamknięty po wykryciu zakażenia koronawirusem u czterech pielęgniarek – poinformowała agencja Yonhap. Pierwsze infekcje wśród pracowników dużej placówki służby zdrowia w Korei Płd. rodzą obawy o nawrót epidemii.

ZNP zaapelowało we wtorek do premiera o zapewnienie nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa. Apel związany jest z decyzją rządu o stopniowym uruchamianiu m.in. przedszkoli i szkół.

Do blisko 2,7 tys. wzrosła we wtorek liczba górników, u których potwierdzono obecność koronawirusa. Spośród pięciu zatrzymanych z tego powodu kopalń, jak dotąd wydobycie węgla wznowiła - w ograniczonym zakresie - jedynie bytomska kopalnia Bobrek. Stopniowo przygotowują się do tego kolejne zakłady.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 195 osób, zmarło pięć osób – podało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia. Łącznie zanotowano dotychczas 19 080 przypadków zakażenia, zmarło 941 osób.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych zgłoszono sześć nowych przypadków Covid-19, w tym jeden w mieście Wuhan, gdzie pandemia wybuchła. Dodatkowo w kraju wykryto 17 nowych infekcji bezobjawowych – wynika z wtorkowego komunikatu państwowej komisji zdrowia.

Polskie Linie Lotnicze LOT przedłużają zawieszenie lotów międzynarodowych do 14 czerwca tego roku - poinformował polski przewoźnik we wtorek na Twitterze.

93-letnia pensjonariuszka domu spokojnej starości koło Sydney, która zmarła we wtorek, stała się setną ofiarą śmiertelną epidemii koronawirusa w Australii. W kraju odnotowano dotąd 7060 zakażeń. Władze stopniowo łagodzą restrykcje wprowadzone w związku z epidemią.

Wyzdrowiało już 7 tys. 903 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 2 tys. 490 osób, a kwarantanną objętych jest 76 tys. 645 osób.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech stwierdzono 513 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 175 210. Zmarły kolejne 72 osoby.

Na tle rosyjskich urzędników odpowiedzialnych za walkę z pandemią prezydent Władimir Putin odbierany jest jako pozostający w swego rodzaju "samoizolacji politycznej", na jego niekorzyść działa też spóźniona pomoc państwa - mówi politolog Andriej Kolesnikow.

Oficjalne dane dotyczące zgonów z powodu Covid-19 w mieście Meksyk są trzykrotnie zaniżone - twierdzi w raporcie organizacja pozarządowa Meksykanie Przeciw Korupcji. Władze mówią o 1332 zgonach w stolicy Meksyku, tymczasem według raportu zmarło 4577 osób.

- Na początku epidemii, praktycznie nie było wartościowych ofert masek, nie wymagających płatności z góry. Łatwo się o tym zapomina - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że wbrew temu, co podają niektóre media, nigdy nie nadzorowałem instytucji, z których firma jego brata otrzymywała dofinansowanie.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zorganizuje mecz charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na walkę z koronawirusem. Szczegóły wydarzenia, w tym data i miejsce, nie są jeszcze znane.

Covid-19 bije w produkcję pojazdów. W samym VW Poznań pracę straci 450 osób - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Jak czytamy, koronawirus spowodował w marcu 55-proc. spadek sprzedaży aut osobowych w UE i coraz bardziej osłabia przemysł motoryzacyjny w Polsce.

Gazeta informuje, że Volkswagen Poznań, największy w kraju producent samochodów, szykuje zwolnienia z powodu spadku zamówień i perspektywy zmniejszenia produkcji. Pracę ma stracić ok. 450 osób, głównie zatrudnionych na czas określony w zakładach w Poznaniu, Wrześni i Swarzędzu.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek (czasu miejscowego), że aby chronić się przed koronawirusem, profilaktycznie przyjmuje hydroksychlorochinę - lek antymalaryczny o poważnych skutkach ubocznych, przed którymi ostrzegają lekarze.

W stolicy Francji coraz więcej osób nosi maseczki, obowiązkowe dla pasażerów transportu miejskiego. Coraz więcej jest również ozdobnych osłon twarzy. Maski dopasowane do ubioru stały się w Paryżu modne.

Jak piszą redaktorki portalu MadmoiZelle, ten trend narodził się z powodu epidemii. Nikt wcześniej nie lansował masek, ale obecnie w interesie marek odzieżowych leży włączenie osłon twarzy do oferty.

Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

 

Firmy chcące odzyskać finansową stabilność będą mogły samodzielnie zawiesić wobec siebie egzekucję nawet na cztery miesiące - napisał wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy, to najistotniejszy element projektu ustawy o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Jego ostateczna wersja jest właśnie wypracowywana w rządzie i całkiem możliwe, że w ciągu kilku dni trafi do Sejmu.

Ministerstwo Zdrowia chce stopniowo ograniczać liczbę szpitali jednoimiennych zaangażowanych w walkę z COVID-19. Na początek w regionach, gdzie obłożenie łóżek jest małe. Z danych przekazanych PAP wynika, że w sumie w 21 w szpitalach jednoimiennych zajętych jest 1155 łóżek i 72 respiratory.

Opactwo benedyktynów na Monte Cassino w środkowych Włoszech zacznie przyjmować turystów i pielgrzymów po dwóch miesiącach przerwy z powodu pandemii. Opactwo założone w VI wieku i odbudowane po wojnie zostanie otwarte w Zielone Świątki 31 maja.

W Indiach w poniedziałek weszły w życie nowe regulacje w ramach trwającej kwarantanny. Będą otwarte bazary, biura i wznowiony ruch drogowy. Zawieszony pozostanie transport lotniczy i kolejowy , zamknięte szkoły, hotele, restauracje i galerie handlowe.

O 759 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA; łącznie śmierć z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych poniosło już 90 309 osób - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Wiceprezydent Sudanu Południowego Riek Machar i jego żona Angelina Teny, która pełni funkcję ministra obrony mają pozytywne wyniki testów na obecność Covid-19 - poinformowało jego biuro.

Biuro poinformowało, że wielu jego pracowników biurowych i ochroniarzy również uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.

Zachodni region stanu Nowy Jork spełnia kryteria umożliwiające wznowienie we wtorek działalności gospodarczej- poinformował gubernator stanu Andrew Cuomo. W ciągu ostatniej doby w całym stanie odnotowano 106 przypadków śmiertelnych z powodu koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie