100. urodziny św. Jana Pawła II. Papież Franciszek odprawił mszę

Polska
100. urodziny św. Jana Pawła II. Papież Franciszek odprawił mszę
PAP/Łukasz Gągulski
18 maja przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

To był człowiek bliskości, nie był oddalony od ludu - mówił dziś papież Franciszek podczas mszy przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej w przypadającą w poniedziałek 100. rocznicę jego urodzin. Zamierzano zorganizować narodową pielgrzymkę z Polski do Rzymu, ale zrezygnowano z planów z powodu pandemii. Część obchodów przeniosła się do sieci.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.

 

Papież Franciszek: to był człowiek bliskości

 

Podczas mszy przy grobie polskiego papieża w bazylice Świętego Piotra Franciszek podkreślił: "Jakie są cechy dobrego pasterza, jakie możemy znaleźć w Janie Pawle II? To modlitwa, bliskość z ludem i umiłowanie sprawiedliwości".

 

- Jak to możliwe, że człowiek, który miał tyle pracy, bo kierował Kościołem, tyle czasu poświęcał modlitwie? On wiedział, że najważniejszym zadaniem biskupa jest modlitwa - dodał Franciszek.

 

ZOBACZ: 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

 

Podkreślił następnie: "To był człowiek bliskości, nie był oddalony od ludu. Przeciwnie, to człowiek, który udawał się na cały świat, by spotkać swój lud".

 

Jan Paweł II był człowiekiem miłosierdzia, a sprawiedliwość i miłosierdzie idą w parze", "to był dar, jaki nam zostawił: sprawiedliwość miłosierna i miłosierdzie sprawiedliwe" - zauważył Franciszek.

 

Msze w Polsce

 

O godz. 17 w sanktuarium św. Jana Pawła II rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. O godz. 20 słowo do Polaków skieruje papież Franciszek. 

 

W Warszawie 18 maja, kard. Nycz odprawi mszę św. dla społeczności Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia nazywanej "żywym pomnikiem św. Jana Pawła II". Eucharystia rozpocznie się o godz. 20.30 w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego na Bielanach. Z kolei o godz. 18. bp Romuald Kamiński będzie przewodniczył mszy św. w budującym się w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II. Liturgia zwieńczy dziewięciomiesięczną nowennę narodową za wstawiennictwem papieża. Do parafii przysłano ponad 5 tys. intencji z kraju i ze świata.

 

#Barkachallenge

 

"Pan, kiedyś stanął nad brzegiem..." czyli "Barka" - ulubiona piosenka papieża Jana Pawła II dziś zabrzmi w wyjątkowych aranżacjach. Ruszyła akcja #Barkachallenge. Oznaczone tym hasztagiem wykonania trafiają do sieci. W akcji bierze udział m.in. zespół Zakopower.

  

Z kolei muzeum papieskie w Wadowicach zachęca do akcji "Cała Polska śpiewa Barkę". Chodzi o to, by o godz. 17 zatrzymać się na chwilę i zanucić ulubioną piosenkę papieża Polaka. 

 

Obchody w sieci

 

W związku z jubileuszem podejmowanych jest też wiele inicjatyw wirtualnych. 18 maja ruszy oficjalnie portal JP2online, czyli stworzona przez Centrum Myśli Jana Pawła II wyszukiwarka materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II.

 

Od roku prowadzona jest też ogólnopolska akcja "Dar na stulecie", która zbiera podejmowane w hołdzie papieżowi Polakowi dzieła charytatywne, modlitewne, edukacyjne i kulturalne.

 

ZOBACZ: Grób Jana Pawła II zdezynfekowany. Przygotowania do 100. rocznicy urodzin

 

- Polacy bardzo kochali i kochają papieża Polaka, pamięć o nim jest żywa, dlatego chcą w jakiś sposób uczcić dzień jego 100. urodzin – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zauważył, że wielkim zainteresowaniem cieszy się inicjatywa z hasztagiem #ThankYouJohnPaul2. Polega ona na publikacji w mediach społecznościowych wpisów, zdjęć czy krótkich filmików z podziękowaniami dla św. Jana Pawła II. Inicjatywa ta staje się coraz bardziej popularna nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy i świata.

 

Obchody jubileuszu w różnych formach będą trwały przez cały rok. Jak zapowiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, ogólnopolskie dziękczynienie za życie św. Jana Pawła II, połączone będzie z Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które zaplanowane jest od 14 do 16 czerwca w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i w Wadowicach.

pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie