Premier odwiedziła szpital. Lekarze odwrócili się do niej plecami

Świat
Premier odwiedziła szpital. Lekarze odwrócili się do niej plecami
commons.wikimedia/Thomasdaems89/CC BY-SA 4.0; Twitter/Dr Nisreen Alwan
Belgijska premier nie tak wyobrażała sobie wizytę w szpitalu

Setki pracowników szpitala uniwersyteckiego świętego Piotra w Brukseli wyszły przed placówkę, by "przywitać" premier Sophie Wilmès. Gdy rządowa limuzyna przejeżdżała obok kolejnych medyków, ci odwracali się do samochodu plecami. W Belgii z powodu koronawirusa zmarło ponad 9 tys. osób.

Nagrania z sobotniego protestu pojawiły się w mediach społecznościowych. Medycy swój gest nazwali "salutem hańby".

 

 

"Dosadne, a jednocześnie bardzo przykre nagranie. Pracownicy służby zdrowia odwracają się plecami od ich premier. To protest przeciwko polityce rządu w dobie pandemii. Belgia ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności na świecie" - napisała doktor Nisreen Alwan z Uniwersytetu w Southampton w Anglii.

 

"Wezwanie do dialogu"

 

Belgijscy lekarze, pielęgniarki i pracownicy szpitali skarżą się na wydłużone godziny pracy, niskie wynagrodzenia, a także cięcia w publicznym funduszu zdrowia. Protest był bezpośrednią reakcją na uchwalone przez rząd przepisy, które m.in. umożliwiają rekrutację osób bez kwalifikacji na stanowiska pielęgniarek.

 

- Nic nie będzie takie samo po kryzysie. Musimy ponownie ocenić znaczenie zawodu pielęgniarki - powiedziała Wilmès na konferencji prasowej po proteście. Podkreśliła, że w jej opinii demonstracja jest "sposobem na wezwanie do dialogu ze strony pracowników służby zdrowia".

 

ZOBACZ: Protest przedsiębiorców. Szef MSWiA Mariusz Kamiński komentuje działania policji

 

W ciągu ostatniej doby w Belgii odnotowano 291 przypadków zakażenia koronawiursem, zmarło 47 osób. Od początku trwania epidemii odnotowano ponad 55 tys. przypadków zakażenia, zmarło 9 tys. 52 osoby. Z danych z piątku wynika, że na oddziałach intensywnej terapii przebywa ok. 380 pacjentów.

 

Według zestawienia portalu statystycznego Worldometer, Belgia jest krajem o relatywnie największej liczbie zgonów z powodu koronawirusa na milion mieszkańców - 781 na milion mieszkańców. Na kolejnych miejscach plasują się Hiszpania (591), Włochy (525) i Wielka Brytania (508). W przypadku uwzględnienia krajów, których liczba mieszkańców nie przekracza miliona, na szczycie zestawienia plasuje się San Marino - 1209 zgonów na "milion" mieszkańców.

bas/luq/ Brussels Times, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie