Merkel chce zniesienia kontroli na granicach Schengen. Podała datę

Świat
Merkel chce zniesienia kontroli na granicach Schengen. Podała datę
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Angela Merkel chce, aby kontrole na granicach państw strefy Schengen zostały zniesione

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w środę, że chce, aby kontrole na granicach państw strefy Schengen, wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa, zostały zniesione 15 czerwca, o ile pozwoli na to sytuacja sanitarna.

- Naszym celem jest, jeśli pozwoli na to występowanie zakażenia, chcę to podkreślić, aby od 15 czerwca zostały całkowicie zniesione kontrole (graniczne) na obszarze Schengen - oznajmiła Merkel w Bundestagu.

 

Kanclerz powiedziała też, że nie należy zmarnować wysiłku, jaki Niemcy włożyli w spowalnianie rozwoju epidemii koronawirusa, doprowadzając do sytuacji, w której nastąpi ponowne jej nasilenie, ponieważ zbyt szybko zostaną zniesione ograniczenia związane z pandemią.

 

ZOBACZ: Zajęcia sportowe i treningi. Zmiany od przyszłego tygodnia

 

- Byłoby to przygnębiające, gdybyśmy musieli wrócić do restrykcji, które chcemy już mieć za sobą, ponieważ chcemy za dużo i za szybko - podkreśliła kanclerz.

 

Dodała, że Unia Europejska potrzebuje lepszych paneuropejskich mechanizmów i systemów wymiany informacji, aby przygotować się na kolejna pandemię.

 

Łagodzenie kontroli 

 

Powiedziała również, że na razie nie ma planów dotyczących podniesienia w Niemczech podatków, czy innych płatności w związku z kryzysem, który jest pokłosiem zamrożenia gospodarki.

 

Wcześniej w środę agencja dpa podała, że rząd Niemiec zdecydował, iż od soboty zacznie łagodzić kontrole na granicach.

 

Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformował w środę rano, że w ciągu ostatniej doby odnotowano w Niemczech 798 nowych zakażeń koronawirusem, a 101 osób zmarło na Covid-19.

 

Łączna liczba odnotowanych zakażeń SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła do 171306, a liczba ofiar śmiertelnych do 7634. 

zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie