Problemy z utylizacją tysięcy ton skażonych produktów. Ekolodzy alarmują

Polska
Problemy z utylizacją tysięcy ton skażonych produktów. Ekolodzy alarmują
PAP/EPA/WALLACE WOON; Zdj. ilustracyjne
Hiszpanie zostawiają skażone materace na ulicy

Organizacje ekologiczne wzywają władze Hiszpanii i wspólnot autonomicznych tego kraju do podjęcia działań służących prawidłowej utylizacji tysięcy ton materiałów skażonych koronawirusem - poinformował w piątek dziennik “El Mundo”.

Jak przypomina stołeczna gazeta, w samej tylko Katalonii w kwietniu zebrano w lokalnych szpitalach prawie 1800 ton materiałów sanitarnych używanych podczas leczenia osób zainfekowanych koronawirusem.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Ekolodzy wskazują na konieczność prawidłowej utylizacji tych produktów. Twierdzą, że przed spaleniem powinny one zostać pozbawione pozostałości koronawirusa w procesie sterylizacji.

 

“Palą w pobliżu naszych domów niebezpieczne odpady, tymczasem spalarnie nie są gotowe, ani nie posiadają pozwolenia na taką działalność” - twierdzi Silvina Frucella, szefowa ekologicznej organizacji Aire Net.

 

Dziesiątki porzuconych materaców

 

Problem ze skażonym materiałem, który był używany podczas leczenia chorych na Covid-19, odnotowuje też dziennik “ABC”. Wydawana w Madrycie gazeta wskazuje na “plagę porzuconych w stolicy materaców”, na których zmarły osoby zainfekowane koronawirusem.

 

“Dziesiątki starych materaców zalegają w miejscach publicznych, czekając na zabranie przez miejską spółkę oczyszczania Madrytu. Zostały porzucone w pobliżu kontenerów na śmieci lub na chodnikach” - pisze dziennik i dodaje, że zjawisko nasiliło się w pierwszych dniach maja.

 

ZOBACZ: W tydzień więcej chorych na grypę, niż zakażonych koronawirusem od początku epidemii

 

Stołeczna gazeta zauważa, że leżące w różnych miejscach miasta materace po zmarłych na Covid-19 stanowią zagrożenie szczególnie dla pracowników spółki miejskich zakładów oczyszczania. “Przed zabraniem materaców powinni je wcześniej zdezynfekować, a następnie odczekać pięć dni” - radzi "ABC".

 

Do piątku w Hiszpanii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 27 459 osób, a zainfekowanych zostało 230 183. Najwięcej ofiar notowanych jest we wspólnocie autonomicznej Madrytu, gdzie dotychczas zmarło 8809 pacjentów, a zachorowało 66 005. Druga jest Katalonia, na terenie której odnotowano 5882 zgony i 55 464 zakażenia.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie