Rafał Trzaskowski nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta

Polska
Rafał Trzaskowski nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta
PAP/Tomasz Gzell
Rafał Trzaskowski nowym kandydatem KO na prezydenta

- Jednomyślną rekomendacją Zarządu Krajowego PO jest rekomendacja dla prezydenta Rafała Trzaskowskiego - przekazał w piątek po południu przewodniczący PO Borys Budka. Rafał Trzaskowski zastąpi tym samym Małgorzatę Kidawę-Błońską, która zrezygnowała startu w wyborach prezydenckich. Poparcia Trzaskowskiemu udzielili koalicjanci PO, w tym Nowoczesna i Inicjatywa Polska.

Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska w piątek zapowiedziała, że nie będzie brała udziału w wyborach prezydenckich. - Nie chcę, żeby moje obciążenia przechodziły na całą partię - mówiła.

 

ZOBACZ: Kidawa-Błońska zrezygnowała z udziału w wyborach

 

W piątek zebrał się zarząd PO, który miał podjąć decyzję w sprawie kandydata partii w wyborach prezydenckich.

 

Szef PO Borys Budka podkreślił na konferencji prasowej, że to dzięki determinacji wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, samorządowców, Senatu i Koalicji Obywatelskiej "złe, nieuczciwe i niebezpieczne wybory nie odbędą się w maju". - Raz jeszcze dziękuję za to, że pani marszałek jako jedyna była tą kandydatką, która od samego początku pokazała, że wartości są ważniejsze niż bieżący interes polityczny - mówił Budka.

 

- Po decyzji pani marszałek, że nie będzie ponownie startować w nowych wyborach prezydenckich, Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska stanęły przed decyzją o nominowaniu kandydata na urząd prezydenta Rzeczpospolitej. Miło mi w tym miejscu poinformować, że jednomyślną rekomendacją zarządu krajowego PO, przedstawioną naszym koalicjantom, jest rekomendacja dla pana prezydenta Warszaway Rafała Trzaskowskiego - poinformował Budka.

 

"Tamte wybory to przeszłość"

 

Kidawa-Błońska podziękowała swoim koalicjantom. - Chciałam podziękować tej silnie drużynie, nic się nie zakończyło, jesteśmy w bardzo mocnej kampanii. Mamy nowego kandydata i ja wierzę bardzo głęboko, że te wybory wygramy, niezależnie od tego kiedy będą, jaki będzie ich termin - powiedziała.

 

- Jesteśmy zdeterminowani, tworzymy dobry zespół, potrafimy działać i mam nadzieję, że za kilka tygodni będziemy mogli powiedzieć, że mamy w Polsce nowego prezydenta - dodała.

 

Głos zabrał także lider Nowoczesnej i dotychczasowy rzecznik sztabu Kidawy-Błońskiej Adam Szłapka. Dziękował Kidawie-Błońskiej za to, że "stanęła po stronie prawdy i wartości". Podkreślił, że dzięki jej uporowi "zatrzymała ona niebezpieczną żądzę Jarosława Kaczyńskiego, by przeprowadzić wybory za wszelką cenę". Mówił, że dzięki niej "nie odbyły się w Polsce niebezpieczne wybory kopertowe".

 

Szłapka dodał, że "tamte wybory to przeszłość", a na nowe wybory zarząd Nowoczesnej, który jednomyślnie zarekomendował poparcie dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego.

 

"Rafale, wygraj to"

 

Przewodniczący Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka zwracając na konferencji prasowej liderów KO do Kidawy-Błońskiej dziękował jej za odwagę i determinacją. - Za to, że potrafiłaś kiedy cię obrażali, kiedy lżyli, kiedy kpili za pieniądze publiczne albo dla własnych interesów stać po stronie wartości - mówiła.

 

Dodała, że Inicjatywa Polska szanuje decyzję Kidawy-Błońskiej. - Po dzisiejszym zarządzie dyskutowaliśmy nad kandydaturami i naszą jednoznaczną rekomendacją jest Rafał Trzaskowski - oświadczyła Nowacka. - Rafale jesteśmy z Tobą - dodała.

 

Współprzewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz podkreśliła, że Zieloni poparli Małgorzatę Kidawę-Błońską ponieważ wiedzieli, że jest osobą, która stoi na straży wartości. - Rozumiemy decyzję pani marszałek o rezygnacji z wyborów prezydenckich. Szanujemy ją i widzimy, że po raz kolejny pokazała, że przedkłada dobro Polski nad swój osobisty interes - zaznaczyła Tracz.

 

Współprzewodniczący Partii Zieloni Wojciech Kubalewski dodał, że zarząd będzie rekomendował radzie krajowej poparcie dla Rafała Trzaskowskiego.

 

Jeden z liderów PO Radosław Sikorski oświadczył: "Obecna władza ośmiesza Polskę w oczach świata piętrowo łamiąc konstytucję i powodując chaos tą farsą wyborczą. Zatrzymanie tego przypadło Rafałowi Trzaskowskiemu. Rafale wygraj to, będziesz dobrym prezydentem".

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie