Nieoczekiwany efekt pandemii. Przybyło dzieci, które zatruły się środkami czyszczącymi

Świat
Nieoczekiwany efekt pandemii. Przybyło dzieci, które zatruły się środkami czyszczącymi
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Nieoczekiwany efekt pandemii. Więcej dzieci zatruwa się środkami czyszczącymi

Walka z koronawirusem skłoniła ludzi m.in. do częstego stosowania środków dezynfekujących, zatrzymała też dzieci w domach. A to może prowadzić do dramatów. W Niemczech służby odnotowały ponad 60-proc. wzrost zgłoszeń przypadków zatrucia środkami czyszczącymi przez najmłodszych.

Pod numer alarmowy do centrum w Erfurcie, gdzie można uzyskać pomoc w przypadku zatrucia, w ostatnich miesiącach zgłosiło się więcej osób - dzwonili zwłaszcza rodzice dzieci, które spożyły produkty antybakteryjne.

 

 - Obserwujemy wzrost liczby takich przypadków, ponieważ środki dezynfekujące są również gromadzone w gospodarstwach domowych w tym czasie - mówiła Dagmar Prasa, pełniąca obowiązki szefa w Centrum Alarmowym ds. Zatruć.


Z przedstawionych informacji wynika, że w marcu i kwietniu odebrano 51 telefonów, które dotyczyły przypadkowego wypicie środków dezynfekujących. Jest to o ok. 20 zgłoszeń więcej niż w dwóch poprzednich miesiącach - informuje dziennik "Bild".

Wystarczy tylko jeden niewielki łyk wspomnianych specyfików, by doszło do problemów z naszym zdrowie. Eksperci z Centrum Kontroli zatruć w takich sytuacjach zalecają wypłukanie ust wodą lub herbatą w celu rozcieńczenia środków. - Ze względu na to, że może spaść poziom cukru we krwi, należy podać coś słodkiego - podkreśliła Dagmar Prasa.

 

ZOBACZ: Tajemnicza choroba w USA. Coraz więcej przypadków wśród dzieci

 

Do momentu przyjazdu pogotowia należy uważnie obserwować dzieci. Małoletni są bardziej wrażliwi na alkohol niż dorośli.

 

Substancje niebezpieczne dla zdrowia

Specjaliści alarmują, by rodzice i opiekunowie zwracali uwagę na to, gdzie zostawiają produkty przeznaczone do dezynfekcji. Pomyłki nie dotyczą jednak wyłącznie najmłodszych. Zdarza się, że środki do dezynfekcji omyłkowo spożywają też dorośli lub używają ich w niewłaściwy sposób.

 

Stosując produkty pomagające w walce z koronawirusem, należy pamiętać, że w ich składzie znajduje się wysoce stężony alkohol, tj. etanol i izopropanol. Dodatkowo niektóre z nich zawierają również substancje żrące. Ich spożycie grozi m.in. podrażnieniem przewodu pokarmowego. Objawy, które towarzyszą przy zatruciu specyfikami antybakteryjnymi to m.in.: wymioty, ból brzucha oraz nudności.

Centrum Informacji o Zatruciach w Erfurcie odebrało w 2019 r. prawie 28 700 połączeń. To o ok. 1500 więcej niż w 2018 r. Ze wszystkich zgłoszeń 48 proc. było spowodowane pomyłką lub niewłaściwym zastosowaniem leków.

ms/ml/ bild.de
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie