Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/CIRO FUSCO
Liczba zakażonych na świecie wynosi już ponad 4,4 mln

Resort zdrowia poinformował w czwartek o 411 nowych zakażeniach, w tym 302 na Śląsku i o śmierci kolejnych 22 osób. Dotychczas w Polsce potwierdzono 17 tys. 615 przypadków zakażenia koronawirusem. O 1813 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. W sumie z powodu Covid-19 w USA zmarło 84 106 osób. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

prz/pgo/dk/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

"Bałem się zasypiać". Ozdrowieńcy opowiadają o walce z koronawirusem

Jest ich w Polsce ponad 6 tysięcy i wciąż przybywa nowych. Mowa o osobach, które zostały zakażone koronawirusem i pokonały chorobę COVID-19. Dziennikarze "Interwencji" spotkali się z trójką takich osób. Są młodzi i wysportowani. Nie sądzili, że choroba może ich spotkać. Przed kamerą dzielą się tym trudnym doświadczeniem.

Więcej informacji tutaj.

Przełożenie igrzysk w Tokio z tego na przyszły rok w związku z pandemią koronawirusa będzie kosztowało Międzynarodowy Komitet Olimpijski nawet 800 milionów dolarów - powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach. - Pokryjemy te koszty - zapewnił.

Zawody w stolicy Japonii miały się pierwotnie rozpocząć 24 lipca br., zamiast tego odbędą się na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku.

W Turcji potwierdzono 55 nowych zgonów wskutek zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na Covid-19 zmarło już 4 007 osób.

Potwierdzono też 1 635 nowych przypadków zakażenia. Łącznie zainfekowanych SARS-CoV-2 w Turcji od początku pandemii zostało 144 749 osób, co oznacza, że w tym kraju jest najwięcej przypadków zakażeń poza Europą, USA i Rosją.

fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Sejm poparł część poprawek Senatu do tarczy antykryzysowej 3.0

Posłowie głosowali nad poprawkami Senatu do tarczy antykryzysowej 3.0. Senatorowie opowiedzieli się za wykreśleniem z nowelizacji przepisów, które - ich zdaniem - nie mają nic wspólnego z pomocą związaną z epidemią koronawirusa. Sejm część poprawek przyjął. 

Więcej informacji tutaj.

Lufthansa przywraca część połączeń z Polski

Z początkiem czerwca Lufthansa ponownie zaoferuje pasażerom możliwość podróży z Krakowa i Warszawy do Frankfurtu - poinformował przewoźnik. Oznacza to w sumie 17 cotygodniowych połączeń z Polski. Podczas całego czasu trwania podróży pasażerów obowiązuje noszenie masek zakrywających nos i usta.

Więcej informacji tutaj.

Linie lotnicze Emirates ogłosiły plan obsługi regularnych połączeń lotniczych od 21 maja do dziewięciu miast m.in. do Londynu (Heathrow), Frankfurtu, Paryża, Mediolanu, Madrytu, Chicago, Toronto, Sydney - poinformował w czwartek przewoźnik. Linia zaoferuje też loty między Wielką Brytanią a Australią.

Przewoźnik poinformował, że w ramach przygotowań do wznowienia usług lotniczych linie zwiększyły skalę środków ostrożności podczas podróży.

Wzrost zakażeń koronawirusem w Czechach

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek wieczorem, że od rana przybyło 55 zakażonych, o siedmiu więcej niż w ciągu całego dnia w środę. Od rana na Covid-19 zmarły dwie osoby. Resort wprowadza maksymalne ceny na przeprowadzane testy.

Łącznie w Czechach jest 8 330 zakażonych i 292 ofiary śmiertelne - podało ministerstwo.

351 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. To znaczny wzrost liczby nowych zgonów w porównaniu ze środowym bilansem, który mówił o 83 ofiarach śmiertelnych Covid-19.

W sumie we Francji zmarło do tej pory od 1 marca 27 425 osób, co oznacza, że pod względem śmiertelności kraj ten wyprzedził znów Hiszpanię i jest czwarty, za Stanami Zjednoczonymi (84 985 zgonów), Wielką Brytanią (33 614) i Włochami (31 368).

Wracają zajęcia w szkołach podstawowych. Ministerstwo podało wytyczne

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w czwartek wytyczne, które będą obowiązywały w szkołach podstawowych w związku z zapowiedzianym organizowaniem od 25 maja zajęć opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III.

Więcej informacji tutaj.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 262 osoby zakażone koronawirusem - podała w czwartek Obrona Cywilna w komunikacie. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 31 368.

Od początku epidemii potwierdzono w tym kraju już 223 tys. przypadków infekcji.

fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Szwecji wzrosła w czwartek o 69 do 3 529. W związku z wysoką liczbą zgonów 22 naukowców po raz drugi wystosowało apel do władz o zmianę strategii, uznając pokładanie nadziei w odporności stadnej za "nierealne i niebezpieczne".

W opublikowanym na łamach dziennika "Dagens Nyheter" artykule szwedzcy eksperci napisali, że "zamiast pozwolić ludziom umrzeć, powinniśmy utrzymać ich przy życiu do czasu wynalezienia skutecznych metody leczenia oraz szczepionki" na Covid-19.

Epidemia koronawirusa w Europie. Gdzie jest najwyższy wskaźnik umieralności?

Brytyjski wiceminister zdrowia oznajmił w czwartek, że Belgia jest krajem o relatywnie największej liczbie ofiar Covid-19. Oficjalne statystyki potwierdzają tę tezę, ale inne zestawienia sugerują, że to w Wielkiej Brytanii koronawirus zebrał największe żniwo.

Więcej informacji tutaj.

Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. Wśród nich 18-latka

Mamy 146 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w czwartek po południu ministerstwo zdrowia. Nie żyje też 14 kolejnych osób. Liczba wszystkich zakażonych wzrosła do 17 615, a liczba zmarłych pacjentów - do 883.

Więcej informacji tutaj.

W Holandii na Covid-19 zmarło kolejnych 28 osób, stwierdzono też 270 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5 590 ofiar śmiertelnych.

Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 43 481 ludzi.

O 428 zwiększyła się w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii liczba zmarłych na Covid-19, wskutek czego łączna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 33 614 - poinformowało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Łączna liczba wykrytych przypadków koronawirusa wynosi w Wielkiej Brytanii 233 151, co oznacza wzrost o 3 446.

fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Łódź zwolni restauratorów z opłat za ogródki gastronomiczne

Jak poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, miasto przygotowało ułatwienia dla właściciele lokali gastronomicznych z ul. Piotrkowskiej i okolic, którzy w poniedziałek będą mogli ponownie otworzyć swoje restauracje, bary, kawiarnie. W tym roku decyzją władz miasta nie będą musieli płacić za dzierżawę terenu pod ogródek, ale wystąpią o jego użyczenie, co zwolni ich z kosztów.

Dodatkowo, Zarząd Dróg i Transportu (ZDiT) ma przyspieszyć procedury związane z wydawaniem pozwoleń na rozstawienie ogródka.

"W tych dniach wszyscy jesteśmy ze Śląska. Razem pokonamy pandemię! A tym, którzy o tym "zapominają", przekazuję prosty komunikat - opamiętajcie się i swoją energię skierujcie na pozytywnie działania! Trzymamy ze Śląskiem!" - napisał w czwartek prezydent Duda na Twitterze.

Do wpisu prezydent dołączył ilustrację z zaciśniętymi dłońmi, nad którymi widnieje napis: Śląsku trzymaj się. Dacie radę!

Do czwartku w woj. śląskim potwierdzono łącznie 4608 przypadków zakażenia koronawirusem - najwięcej spośród wszystkich polskich regionów. 

Pociągi Pendolino wracają na tory

W piątek 22 maja 2020 r. PKP Intercity przywraca do kursowania pierwsze pociągi Express InterCity Premium, zawieszone do tej pory z powodu epidemii koronawirusa - poinformowała spółka w czwartek w komunikacie.

Więcej informacji tutaj.

Ministerstwo zdrowia Białorusi potwierdziło w czwartek 947 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu doby i pięć kolejnych zgonów. Ogółem zmarło 151 osób z koronawirusem, a łączna liczba osób zainfekowanych od początku epidemii wzrosła do 26 772.

Już dziewiąty dzień z rzędu przyrost dobowy utrzymuje się na poziomie przekraczającym 900 infekcji.

Wyzdrowiało 8 168 pacjentów, przeprowadzono w sumie ponad 308 tys. testów.

Na koronawirusa przebadano dotąd 554 tys. 357 próbek pobranych od 506 tys. 733 osób - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Ostatniej doby wykonano ponad 26,2 tys. testów - przekazał resort.

Większość osób mówi, że osoby z ich sąsiedztwa przestrzegają ograniczeń dotyczących wychodzenia z domu i kontaktów międzyludzkich – wynika z opublikowanego w czwartek badania CBOS. Zdania w sprawie kar za łamanie przepisów są podzielone. Dwie trzecie badanych ma wątpliwości co do większych uprawnień policji.

59 proc. badanych ma poczucie, że trwająca pandemia jest czymś bezprecedensowym, według jednej trzeciej zawsze były jakieś choroby sezonowe czy epidemie i ta obecna nie jest niczym wyjątkowym. W opracowaniu badania stwierdzono, że w sondażu z pierwszej połowy maja (przeprowadzonym według innej metodologii) 46 proc. Polaków traktowało epidemię jako coś wyjątkowego, a 48 proc. było przeciwnego zdania.

Według ponad trzech czwartych ankietowanych większość osób z ich sąsiedztwa i okolicy przestrzega ograniczeń dotyczących wychodzenia z domu i kontaktów międzyludzkich, co – jak wskazano w opracowaniu – może wynikać z przekonania o wyjątkowości sytuacji i obaw przed zakażeniem. W ocenie niespełna jednej piątej badanych przeważająca część osób z ich sąsiedztwa nie stosuje się do restrykcji.

Zdania w sprawie kar za łamanie przepisów są podzielone. 47 proc. uważa, że są zbyt wysokie, niekiedy nieproporcjonalne do przewinień, a 44 proc. jest zdania, że są odpowiednie, a ich wysokość ma za zadanie odstraszać od zachowań zwiększających ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zebrali 11 tys. zł, które przeznaczyli m.in. na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Tarnobrzegu.

Do ratowników trafiły 172 maseczki ochronne, 101 filtrów do maseczek, 49 kombinezonów ochronnych, 7 szt. gogli, 82 szt. grubych rękawic, 300 ochraniaczy na buty, również kuchnia indukcyjna z zestawem garnków i 150 butelek wody mineralnej.

Około 30 tysięcy testów chce kupić Instytut Hematologii i Transfuzjologii za pieniądze przekazane w drodze darowizny przez spółki grupy PKP i Fundację Grupy PKP - poinformowała w czwartek w komunikacie kolejowa spółka.

Dodano, że łącznie spółki grupy PKP przekazały na wsparcie zakupu niezbędnych odczynników w procesie diagnostyki około 2,3 mln zł. Testy wraz z drobnym sprzętem jednorazowym trafią do nowopowstałego laboratorium w Zakładzie Wirusologii, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, który prowadzi badania laboratoryjne próbek w kierunku COVID-19.

W środę wykonaliśmy ponad 25 tys. testów na obecność koronawirusa, zbliżamy się do maksymalnej wydajności laboratoriów – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Jak dodał, w piątek będzie realizowana kolejna tura testów górników. - Z niecierpliwością czekamy na te wyniki z tej zwiększonej puli testów realizowanych na Śląsku – powiedział.

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła w czwartek 252 245, po wykryciu 9974 nowych infekcji w ciągu ostatniej doby. Sztab do walki z pandemią poinformował, że od środy zmarło 93 pacjentów z Covid 19. Tym samym, łączna liczba zgonów wzrosła do 2305.

Od 3 maja liczba wykrywanych codziennie w Rosji przypadków koronawirusa sięgała co najmniej 10 tysięcy. Liczba zakażeń rośnie, ale tempo wzrostu jest wolniejsze. Eksperci nie dają jednak jednoznacznych ocen o obecnym etapie epidemii i o tym, czy w Rosji mógł już nastąpić długo oczekiwany szczyt zachorowań.

Władze argumentują, że większa liczba wykrywanych zakażeń jest rezultatem masowych testów. Według stanu z czwartku przeprowadzono ich w Rosji dotąd ponad 6,1 mln.

Rosja jest obecnie na drugim miejscu, za USA, wśród państw z największą liczbą zakażeń koronawirusem.

Mamy 265 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem; najwięcej, bo ponad 200, na Śląsku - poinformowało w czwartek rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 17 469 osób. Nie żyje też 8 kolejnych osób. Do tej pory zmarło w Polsce 869 pacjentów.

[WIĘCEJ]: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Większość ze Śląska

Sześć osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, wykryto też 39 nowych zakażeń – poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Do tej pory straciło życie 436 osób chorych na Covid-19, zaś łączna liczba zakażeń wynosi 3380. Prawie 1200 osób uznano za wyleczone i opuściły one szpitale.

W dalszym ciągu większość zakażeń (61 proc.) i aż 79 proc. zgonów przypada na Budapeszt i okalający go komitat Pest.

W szpitalach leczonych jest obecnie 658 osób, a ponad 11 tys. przebywa na kwarantannie domowej.

Choć ruch zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych w dalszym ciągu nie jest taki jak przed wprowadzeniem pierwszych ograniczeń w poruszaniu się, to wyraźnie widoczny jest trend wzrostowy. Wzrost najbardziej widać w natężeniu ruchu aut.

Z badań natężenia ruchu na drogach będących w zarządzie GDDKiA, przeprowadzonych w dniach 4-11 maja, a które zostały zestawione z tygodniem sprzed wprowadzeniu ograniczeń (2-8 marca), ruch pojazdów ogółem w dalszym ciągu jest mniejszy o 15-20 proc.

Zestawiając natężenie ruchu w dniach 4-11 maja ze średnim tygodniem maja w roku 2019 widoczne jest zmniejszenie ruchu o 19-26 proc.

Ruch pojazdów ciężkich jest natomiast mniejszy w stosunku do początku marca o 7-18 proc. - w zależności od dnia tygodnia. Natomiast w stosunku do średniego tygodnia maja 2019 roku o 7-19 proc.

Nowojorskie teatry Broadwayu pozostaną zamknięte z powodu koronawirusa co najmniej do 6 września. Zatrudniają blisko 97 tys. osób, należąc do największych pracodawców w mieście.

- Wszystkie teatry na Broadwayu chciałyby jak najszybciej wznowić występy, jednak zanim będą mogły wrócić musimy zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie wszystkim, którzy do nich przyjdą, i tym za kurtyną, i tym przed nią – powiedziała w środę prezes Ligi Broadwayu Charlotte St. Martin.

Broadway to 41 profesjonalnych teatrów, z których każdy ma 500 lub więcej miejsc siedzących. Są zlokalizowane na Manhattanie w dzielnicy teatralnej oraz Lincoln Center wzdłuż Broadwayu i na przyległych ulicach.

Fot. Flickr/Broadway Tour

Ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 89 tys. osób poddanych kwarantannie, a w około 270 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - poinformowała Komenda Główna Policji.

Od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci już ponad 5,7 miliona razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. Ostatniej doby przeprowadzili 89 337 tego typu kontroli, a w około 270 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Ponadto w około 20 przypadkach zwrócono się do policji z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 422 zakażenia koronawirusem, 17 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 427 wyzdrowiało - podał w czwartek resort ochrony zdrowia tego kraju. Po raz pierwszy dzienna liczba wyzdrowień przewyższyła liczbę zakażeń.

To kolejny dzień z rekordową odnotowaną liczbą ozdrowieńców; w środę informowano o 343 takich osobach. Ogółem wyzdrowiało 4143 osób.

Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej opracował system internetowy CIRCA do wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19. Analiza jest wykonywana na podstawie zdjęć rentgenowskich płuc pacjentów.

To dodatkowe narzędzie dla lekarzy jest teraz dostępne bezpłatnie w internecie pod adresem https://covid.aei.polsl.pl/ Z każdego miejsca na świecie można z niego korzystać nieodpłatnie.

W środę skontrolowano 29,3 tys. osób przyjeżdżających do kraju, w tym 24,7 tys. osób na granicy wewnętrznej z krajami UE, w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała w czwartek Straż Graniczna.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych potwierdzono trzy nowe zakażenia koronawirusem, z czego wszystkie uznano za infekcje lokalne, a dodatkowo 12 nowych zakażeń bezobjawowych – poinformowała w czwartek państwowa komisja zdrowia.

Paryska dzielnica Stalingrad w czasie kwarantanny stała się ponownie centrum handlu narkotykami. Mieszkańcy skarżą się, że policja nie interweniuje, a dilerzy umocnili tam swoje wpływy. Młode małżeństwa z dziećmi decydują się na przeprowadzkę w obawie o swoje bezpieczeństwo.

W czwartek odbędzie się XXX sesja Rady m.st. Warszawy, podczas której radni znów będą debatować i głosować za pomocą systemów informatycznych. Przygotowaliśmy też rozwiązanie, dzięki któremu do głosu dopuszczeni zostaną mieszkańcy - powiedziała przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska (KO).

Chętni do środy musieli zgłaszać się pod podane przez biuro Rady Warszawy adresy mailowe, informując m.in. którego punktu obrad dotyczyć będzie ich wystąpienie.

W dniu sesji ci, którzy się zgłosili, otrzymają link do zdalnego posiedzenia, a w chwili udzielenia głosu, zostanie im umożliwiony wstęp na posiedzenie sesji zdalnej i wystąpienie on-line. Po jego zakończeniu, mieszkaniec automatycznie opuści zdalne obrady.

Drużynowy wicemistrz olimpijski z Londynu w szermierce, japoński florecista Ryo Miyake zatrudnił się w firmie dostarczającej jedzenie i jednocześnie zrezygnował z pomocy sponsorów. Przyznał, że z czystym sumieniem nie mógłby przyjmować od nich pieniędzy.

Ruszyła już produkcja aparatu Ventil - polskiego urządzenia do wentylacji dwóch pacjentów z użyciem jednego respiratora. O rozwiązanie pytają teraz zagraniczni kontrahenci. Jak mówi prof. Marek Darowski, droga do wdrożenia wynalazku była jednak długa i trudna.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że sukcesywne znoszenie obostrzeń nie zwalnia nikogo z noszenia maseczki i zachowania dystansu społecznego. Nadal, aż do odwołania, mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych – przypomina Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy resortu.

 

Od 26 maja można będzie znów zwiedzać park archeologiczny w Pompejach. Trwają tam przygotowania, by zapewnić turystom odpowiednie warunki wynikające z wymogów pandemii. Będą im oferowane eksperymentalne, ograniczone trasy zwiedzania w ulgowej cenie biletu.

O 1813 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W sumie z powodu Covid-19 w Stanach Zjednoczonych zmarło 84 106 osób.

Szacunki ekspertów z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle przewidują, że do 4 sierpnia z powodu koronawirusa może umrzeć nawet do 147 tys. Amerykanów zakażonych SARS-CoV-2. Od kilku dni prognozy tej uczelni są podwyższane.

Nowojorskie teatry Broadwayu pozostaną zamknięte z powodu koronawirusa co najmniej do 6 września. Zatrudniają blisko 97 tys. osób, należąc do największych pracodawców w mieście.

Dług publiczny Kanady może z powodu COVID-19 i rządowych programów pomocowych wzrosnąć do 1 biliona CAD. Rząd w warunkach kryzysu nie będzie przedstawiać nawet tymczasowego budżetu, powiedział w środę premier Kanady.

W mieście Nowy Jork coraz więcej dzieci zapada na niedawno ujawnioną chorobę powiązaną z koronawirusem. Liczba potwierdzonych przypadków podskoczyła w ciągu ostatniej doby z 52 do 82 - poinformował w środę burmistrz Bill de Blasio.

Choroba może powodować m.in. niewydolność serca i nerek. Charakteryzują ją takie objawy, jak długotrwała gorączka, bóle brzucha, obrzęk dłoni i stóp , wysypka oraz wymioty. W mieście zmarł już z powodu PMIS pięcioletni chłopiec, a w całym stanie Nowy Jork w sumie troje dzieci.

Kanada będzie miała wiele pytań, szczególnie do Chin,o ich działania w pierwszym okresie pandemii – powiedział w środę premier Kanady Justin Trudeau.

Premier, który unika zazwyczaj bezpośredniego odnoszenia się do Chin i podkreśla, że jego najważniejsza odpowiedzialność to bieżące problemy Kanadyjczyków, powiedział :"to jasne, że są liczne pytania do różnych krajów o ich zachowanie w pierwszym okresie COVID-19, szczególnie pytania do Chin".

Wskazał, że w przypadku globalnej pandemii potrzebna jest globalna, skoordynowana odpowiedź, ale to oczywiste, że "krajom, których postępowanie nie jest najlepsze z możliwych, zostaną postawione pytania, i zostaną wobec nich wyciągnięte wnioski".

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie