Stanisław Karczewski odwołany. Jest nowy wicemarszałek Senatu

Polska
Stanisław Karczewski odwołany. Jest nowy wicemarszałek Senatu
Marta Marchlewska/ Kancelaria Senatu
Stanisław Karczewski był w latach 2015-2019 marszałkiem Senatu

Senat odwołał w środę Stanisława Karczewskiego (PiS) z funkcji wicemarszałka Senatu. Za jego odwołaniem było 93 senatorów, przeciw jeden, 2 wstrzymało się od głosu. Na nowego wicemarszałka wybrano Marka Pęka (PiS).

Karczewski w środę rano ogłosił rezygnację ze swojej funkcji na rzecz powrotu do wykonywania zawodu lekarza chirurga. Wyjaśnił, że jego decyzja jest podyktowana przedstawieniem przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego opinii, w której zakazuje się łączenia tej funkcji i możliwości wykonywania zawodu lekarza.

 

Po głosowaniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki podziękował Karczewskiemu "za jego służbę w Senacie dla dobra Rzeczpospolitej". - Chcę pana i państwa zapewnić, że dalej będę służył Polsce - podkreślił Karczewski.

 

ZOBACZ: Grodzki zaprasza Kaczyńskiego do Senatu, "by wypracować z partią rządzącą kompromis"

 

Nowym wicemarszałkiem został senator PiS Marek Pęk. Za jego powołaniem było 95 senatorów, nikt nie był przeciw jeden, 2 senatorów wstrzymało się od głosu.

 

- Bardzo dziękuję za ten wybór. Powiem szczerze, że biorąc pod uwagę chwiejność obecnej większości w Senacie, z tak zwanej ostrożności procesowej, głosowałem za sobą, ale okazało się to zupełnie zbędne, tym bardziej dziękuję senatorom reprezentującym większość, że poparli moją kandydaturę. Zapewniam, że będę te obowiązki wykonywał z maksymalnym zaangażowaniem, uczciwie, najlepiej jak potrafię dla Rzeczpospolitej. Dziękuje bardzo - powiedział po wyborze Pęk.

 

Senator od VI kadencji

 

Stanisław Karczewski jest senatorem PiS od VI kadencji Senatu. Pełni mandat senatora nieprzerwanie od 2005 r. W IX kadencji Senatu, w latach 2015-2019 był marszałkiem Izby Wyższej, a wicemarszałkiem w latach 2011-2015 r. oraz w X kadencji od listopada 2019 r.

 

Z wykształcenia jest lekarzem ze specjalizacją chirurgii ogólnej. Od 1981 zatrudniony w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie był m.in. dyrektorem oraz ordynatorem oddziału chirurgicznego.

 

Marek Pęk jest senatorem drugą kadencję. W poprzedniej VIII kadencji był wicemarszałkiem - w czerwcu 2019 roku zastąpił na tym stanowisku Adama Bielana, który został europosłem. Jest synem Bogdana Pęka, byłego posła i senatora, polityka PSL, LPR i PiS.

zdr/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie