Szumowski podał wstępną datę otwarcia salonów fryzjerskich. "Jest duża szansa"

Polska
Szumowski podał wstępną datę otwarcia salonów fryzjerskich. "Jest duża szansa"
Radio ZET
Minister zdrowia poinformował, że zbliża się kolejny etap łagodzenia obostrzeń

- Mogę zdradzić, że jest duże prawdopodobieństwo, że fryzjerzy, kosmetyczki, ten obszar usług będzie mógł być otwarty od najbliższego poniedziałku. Jest taka duża szansa - poinformował w Radiu ZET minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dokładne wytyczne w tej sprawie mają zostać przekazane w środę.

Pytany przez prowadzącą, czy może to zadeklarować na 90 proc., minister odpowiedział: "z dużym prawdopodobieństwem". - Trudno mi wyskakiwać przed szereg i ogłaszać wcześniej samemu to, co komunikujemy na konferencjach z premierem - dodał.


Podkreślił, że nie może podawać takich informacji wcześniej, bo "musi być wiarygodny". - Konsultujemy te decyzje z branżą, patrzymy na efekty odmrażania, które były tydzień temu. Nie chcemy takiej sytuacji, że będziemy odmrażali bez informacji zwrotnej jak wygląda sytuacja epidemiczna, bo to podstawowa rzecz, na którą musimy patrzeć - tłumaczył.


Jak dodał, we wtorek rząd powinien mieć wnioski dot. ewentualnego wzrostu zakażeń po otwarciu centrów handlowych.

 

ZOBACZ: Wiemy, kiedy pojawią się wytyczne dla restauracji i salonów fryzjerskich


Pytany o otwarcie restauracji i barów gastronomicznych poinformował, że "możemy powoli wracać do gastronomii w sposób bezpieczny, czyli na wolnym powietrzu, z ograniczeniem dystansu" - Będziemy to wszystko komunikować - dodał.


Z kolei na pytanie o otwarcie pływalni, które są pod nadzorami sanitarnymi oraz są na bieżąco dezynfekowane, minister odpowiedział: "ryzykiem są wspólne przebieralnie i prysznice". - Pływalnie w kolejnym etapie - powiedział.

 

Informacja w środę


- W środę powinien zostać ogłoszony terminarz znoszenia kolejnych obostrzeń - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że szczegóły zostaną uzgodnione na wtorkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.


Wcześniej wicepremier Jadwiga Emilewicz poinformowała, że częściowe otwarcie kawiarni i restauracji miałoby nastąpić 18 maja. Aby lokal mógł na nowo przyjmować klientów musi jednak spełnić trzy warunki.

 

ZOBACZ: Kiedy otwarcie ogródków w restauracjach i salonów fryzjerskich? Wicepremier podała datę


Po pierwsze, restauracje i kawiarnie muszą zapewnić obsługę kelnerską. Działalność samoobsługowa - poza jedzeniem na wynos - będzie niemożliwa.


Po drugie, stoliki, przy których będą siedzieć goście, mają być od siebie od siebie oddalone o dwa metry. Według trzeciego warunku, początkowo dopuszczalne będzie przyjmowanie gości tylko w ogródku.

 

prz/ml/ Radio ZET
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie