Polska grupa wycofuje się z zawodowego peletonu. Cięcie kosztów z powodu koronawirusa

Polska
Polska grupa wycofuje się z zawodowego peletonu. Cięcie kosztów z powodu koronawirusa
Facebook/CCC Team
Z powodu pandemii koronawirusa kolarze elity nie ścigają się od połowy marca

Jak podały zagraniczne media, w przyszłym sezonie zniknie z zawodowego peletonu polska grupa kolarska CCC. Sponsorująca ją firma obuwnicza z Polkowic postanowiła wycofać się z finansowania na rok przed wygaśnięciem trzyletniej umowy.

Informację przekazały włoska "La Gazzetta dello Sport" oraz belgijski dziennik "Het Nieuwsblad", a potwierdził ją portal cyclingnews.com. Główny menedżer grupy Jim Ochowicz rozpoczął już poszukiwania nowego sponsora tytularnego, ale wciąż ma wsparcie mniejszego partnera, produkującą rowery firmę Giant.

 

Negocjacje w sprawie redukcji zarobków

 

Według mediów wynagrodzenie kolarzy CCC do końca bieżącego sezonu zostało obniżone o 50 procent, ale nie wypłacono im jeszcze pieniędzy za kwiecień. Zgodnie z przepisami Międzynarodowej Unii Kolarskiej zawodnicy elity nie mogą zarabiać mniej niż 38 tys. euro rocznie.

 

ZOBACZ: Tour de Pologne opóźniony i skrócony. Podano datę

 

Już 2 kwietnia przewodniczący Rady Nadzorczej CCC Dariusz Miłek zapowiadał, że w związku z pandemią koronawirusa firma będzie musiała wycofać się ze sponsorowania swojej drużyny kolarskiej.

 

Następnego dnia po tej deklaracji ekipa CCC poinformowała, że została zmuszona do zawieszenia większości kontraktów personelu pomocniczego, w tym dyrektorów sportowych, oraz znacznego obniżenia pensji zawodników. W ostatnich tygodniach toczyły się negocjacje w sprawie redukcji zarobków.

 

Pierwsza polska drużyna w Tour de France

 

W ubiegłym roku ekipa CCC była pierwszą w historii polską drużyną uczestniczącą w Tour de France. Jej gwiazdami są mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Belg Greg Van Avermaet, wicemistrz świata Włoch Matteo Trentin oraz Rosjanin Ilnur Zakarin. Dwaj ostatni mają kontrakty ważne do 2021 roku. W 28-osobowym składzie jest pięciu Polaków: Łukasz Wiśniowski, Szymon Sajnok, Kamil Gradek, Kamil Małecki i Michał Paluta.

 

ZOBACZ: Sukces polskiej grupy kolarskiej na pierwszym etapie Tour de France

 

Oprócz grupy elity firma CCC finansuje także inne projekty kolarskie: ekipę kontynentalną młodych zawodników oraz drużynę kobiet, której liderką jest utytułowana Holenderka Marianne Vos. Przyszłość kobiecej ekipy nie jest jasna.

 

Z powodu pandemii koronawirusa kolarze elity nie ścigają się od połowy marca. Do rywalizacji mają wrócić 1 sierpnia.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie