Skarżą rząd za śmierć na koronawirusa. Hiszpanie złożyli pozew

Świat
Skarżą rząd za śmierć na koronawirusa. Hiszpanie złożyli pozew
PAP/EPA/JOSE MARIA CUADRADO / SPANISH PM PRESS OFFICE / HANDOUT
Rodziny zmarłych reprezentuje łącznie 11 adwokatów. Pozew został złożony w poniedziałek.

3268 mieszkańców Hiszpanii złożyło wspólny pozew do Sądu Najwyższego w Madrycie przeciwko rządowi Pedra Sancheza. Oskarżają w nim centrolewicowy gabinet o doprowadzenie do śmierci swoich bliskich na Covid-19 wskutek złego zarządzania kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.

Jak potwierdziła we wtorek w siedzibie SN madrycka agencja Europa Press, rodziny zmarłych reprezentuje łącznie 11 adwokatów. Pozew został złożony w poniedziałek.

 

W pozwie 3268 przedstawicieli 3274 pacjentów zmarłych podczas epidemii oskarżają rząd Sancheza o ciężkie zaniedbania, które doprowadziły do zgonów osób zainfekowanych koronawirusem.

 

ZOBACZ: Terapia przy zakażeniu koronawirusem. WHO mówi o ich skuteczności

 

Pozew dotyczy premiera Sancheza oraz 22 ministrów i wiceministrów w jego rządzie. Pozywający zaznaczyli, że nie wykluczają rozszerzenia grona oskarżonych o głównego epidemiologa kraju Fernando Simona, a także innych członków władz kierowanego przez niego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES). Instytucja ta podlega resortowi zdrowia.

 

Nowi zakażeni, kolejne zgony

 

Z opublikowanych we wtorek danych resortu zdrowia Hiszpanii wynika, że w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem zwiększyła się o 176 do 26 920, a zainfekowanych o 594 do 228 030.

 

ZOBACZ: "Zakupione maseczki nie spełniają norm. Zażądaliśmy wymiany"

 

We wtorek podczas konferencji w Madrycie Fernando Simon ujawnił, że grono pracowników służby zdrowia chorych na Covid-19 stanowi już 21-procentowy odsetek wśród wszystkich zakażonych koronawirusem. Dodał, że pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem liczba członków personelu medycznego, którzy zostali zainfekowani wzrosła z 48 320 do 48 860.

 

Zgon dwojga lekarzy

 

W poniedziałek wieczorem hiszpańska Izba Lekarska potwierdziła zgon dwojga lekarzy z aglomeracji Madrytu, którzy zmarli z powodu Covid-19. Władze tej organizacji, systematycznie krytykującej rząd za niedobory sprzętu medyczno-ochronnego w szpitalach, oszacowały, że wskutek infekcji SARS-CoV-2 zmarło już w Hiszpanii 48 lekarzy.

 

Rząd Sancheza od ponad miesiąca nie podaje liczby zmarłych wskutek zachorowania na Covid-19 członków personelu medycznego. Organizacje reprezentujące to środowisko oraz media oceniają, że łącznie w tej grupie zawodowej jest już ponad 60 ofiar śmiertelnych.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie