"Nie są pomocą lekarza, niższym szczeblem". Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

Polska
"Nie są pomocą lekarza, niższym szczeblem". Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
PAP/EPA/Esteban Biba/ zdjęcie ilustracyjne
12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

"Są przy pacjencie cały czas. Zarówno wtedy, gdy ich widzisz, że pomagają mu w codziennych czynnościach, kiedy sam zaniemoże, jak i wtedy, gdy realizują zlecenia. To nie pomoc lekarza, niższy szczebel. To niezależny, niezastąpiony zawód, równie ważny w zespole terapeutycznym" - czytamy na Instagramie Pielęgniarstwo w Pigułce. 12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

Święto to ustanowiła Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. W tym roku wygląda nieco inaczej, niż zwykle. Pielęgniarki i pielęgniarze stoją na pierwszej linii walki z pandemią Covid-19. Wielu z pracujących obawia się wracać do domów, do rodzin.

 

ZOBACZ: Zmarła 52-letnia pielęgniarka z Torunia. Pracowała w szpitalu zakaźnym

 

"Wyobrażacie sobie świat bez pielęgniarek? (...) Nie mają pod opieką jednego pacjenta, a kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt. To jest Polska. A nawet jeśli w tym całym biegu, zatrzymają się na łyk zimnej kawy - to im się należy. To nadal ludzie. Nie roboty. Dopóki człowiek nie położy się w szpitalu jako pacjent i nie zobaczy, kto cały czas jest przy nim, będzie żył w zakłamanych wyobrażeniach na temat zawodu pielęgniarki" - napisała autorka bloga Pielęgniarstwo w Pigułce.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

To one przyjmują pacjentów do oddziału, przeprowadzają wywiad, pobierają krew do diagnostyki, zakładają wklucia by móc podawać leki, które przygotowują, wszelkie wstrzykniecia, kroplówki, opatrunki, ale i czynności pielęgnacyjne wykonują same pielęgniarki. Przygotowują do zabiegu operacyjnego fizycznie i psychicznie, asystują podczas operacji oraz otaczają opieką pacjenta, gdy wyjedzie po zabiegu z bloku, kontrolują parametry życiowe, każdą nieprawidłowość. Są przy pacjentach cały czas, zarówno wtedy gdy ich widzisz, że pomagają mu w codziennych czynnościach kiedy sam zaniemoże, jak i wtedy gdy ich nie widzisz np. gdy realizują zlecenia. Nie są pomocą lekarza, niższym szczeblem. To niezależny, niezastąpiony zawód, równie ważny w zespole terapeutycznym. Wyobrażacie sobie świat bez pielęgniarek? W dodatku nie mają pod opieką jednego pacjenta, a kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt. To jest Polska. A nawet jeśli w tym całym biegu, zatrzymają się na łyk zimnej kawy - to im się należy. To nadal ludzie. Nie roboty. Dopóki człowiek nie położy się w szpitalu jako pacjent i nie zobaczy, kto cały czas jest przy nim, będzie żył w zakłamanych wyobrażeniach na temat zawodu pielęgniarki. 🌷🌷🌷 Szanujmy Pielęgniarki/Pielęgniarzy, doceniajmy ich pracę, która nie jest łatwa. 🌷🌷🌷 Natomiast Wam Pielęgniarki, życzę dużo cierpliwości, wytrwałości, samozaparcia, dumy z tego co robicie, poczucia własnej wartości i wyzbycia się strachu mówienia głośno tego o czym naprawdę myślicie ! ____ U @morning.med znajdziecie dziś moją wypowiedź na temat stereotypów dotyczących studiów pielęgniarskich i zawodu pielęgniarki !

Post udostępniony przez @ pielegniarstwowpigulce

 

"Zdrowia i szacunku pacjentów"

 

Życzenia dla pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych pojawiły się m.in. na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Jego przewodnicząca Krystyna Ptok z tej okazji porozmawiała z pielęgniarskim małżeństwem zatrudnionym w szpitalu MSWiA w Warszawie.


 

"Myślimy i mówimy o państwu jak o naszych bohaterach"

 

Andrzej Duda wraz z małżonką również pamiętali o dzisiejszym święcie.


- Jesteśmy państwu bardzo wdzięczni, że stoją państwo w pierwszym szeregu walki o życie i zdrowie nas wszystkich. Myślimy i mówimy o państwu jak o naszych bohaterach, którym winniśmy szacunek i wsparcie - powiedzieli w przygotowanym na tę okazję filmie.

 

 

ZOBACZ: "Keep calm and save life" vs. "Ten statek zaczyna tonąć". Rzeczywistość na SOR-ach

 

Wdzięczność za ich codzienną pracę wyraził również minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

ac/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie