Rosyjscy hakerzy wykradli e-maile kanclerz Merkel

Świat
Rosyjscy hakerzy wykradli e-maile kanclerz Merkel
PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL
Grupa hakerów rosyjskiego wywiadu wojskowego wykradła korespondencję Angeli Merkel

Grupa hakerów rosyjskiego wywiadu wojskowego, odpowiedzialnych za atak na sieć internetową niemieckiego Bundestagu, wykradła korespondencję e-mailową biura poselskiego kanclerz Angeli Merkel - poinformował w piątek "Der Spiegel".

Według tygodnika, służby badające sprawę włamania hakerów do sieci Bundestagu w 2015 roku były w stanie ustalić, że hakerzy wykorzystali atak, aby uzyskać dostęp do dwóch skrzynek e-mailowych biura poselskiego Merkel.

 

W rezultacie, byli w stanie wykraść korespondencję z lat 2012-2015. Według źródeł w służbach, na które powołuje się "Der Spiegel", niemożliwe jest ustalenie, ile z maili zostało skopiowanych na komputer włamywaczy.

 

List gończy za głównym podejrzanym

 

5 maja niemiecka policja wystawiła list gończy za głównym podejrzanym w sprawie Dmitrijem Badinem, domniemanym członkiem grupy hakerów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Badin jest również poszukiwany przez amerykańskie FBI w sprawie cyberataków na Światową Agencję Antydopingową (WADA).

 

Jak podał m.in. portal śledczy Bellingcat, włamywacze uzyskali dostęp do konta Merkel, a także innych parlamentarzystów, poprzez phishing, czyli wysłanie maila z linkiem do zainfekowanej wirusem strony internetowej.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie