Bon na wakacje dla etatowca? To nawet 7 mld zł z budżetu państwa

Biznes
Bon na wakacje dla etatowca? To nawet 7 mld zł z budżetu państwa
PAP/Tytus Żmijewski
Prom "Koronowo” na Zalewie Koronowskim w miejscowości Sokole-Kuźnica (woj. kujawsko-pomorskie)

- Bon turystyczny to projekt dotyczący wsparcia branży turystycznej krajowej. Będą mogli z niego skorzystać pracownicy zatrudnieni na umowach o pracę, którzy nie zarabiają więcej niż przeciętne wynagrodzenie - powiedziała money.pl wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Bonu nie będzie można przeznaczyć na podróże zagraniczne.

- Tak jak w wielu zakładach pracy pracownicy dostają w okolicach świąt bony od swoich pracodawców, tak my w podobnej strukturze chcemy, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom - mówiła wicepremier o programie "1000+" na wakacje. Zapewniła jednocześnie, że bon będzie w 90 proc. sfinansowany z budżetu państwa, 10 proc. będzie stanowić wkład własny pracodawcy. 

 

ZOBACZ: Plażowanie w czasach koronawirusa. Santorini ma na to sposób

 

Jednorazowa dotacja ma trafić do pracowników zarabiających mniej niż przeciętne wynagrodzenie, czyli 5200 zł w tym roku. - Szacujemy, że koszty na ten rok to 7 mld zł z budżetu państwa - powiedziała Emilewicz w rozmowie z money.pl. 

 

Jeśli na wakacje, to gdzie?

 

- Szukamy rozwiązań i obecnie rozważamy umożliwienie wyjazdów do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier. Ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych – powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

 

ZOBACZ: Ta wyspa może uratować wakacje. Ambasador Włoch o tym, dokąd jechać na urlop

 

Poinformował też, że przed wakacjami jego resort planuje ruszyć z kampanią zachęcającą Polaków do zwiedzania kraju. Rozważane jest też umożliwienie wyjazdów do Czech, Słowacji i Węgier.

 

Krajowa oferta wyjazdowa

 

Zapytany, czy jego zdaniem będzie dochodzić do masowych upadłości biur podróży, odpowiedział, że jest w tej kwestii optymistą.

 

- Uważam, że do tego nie dojdzie. Natomiast rynek w najbliższym czasie z całą pewnością ulegnie pewnym zmianom i przeobrażeniom. Prawdopodobnie w ofercie wielu touroperatorów pojawi się Polska, czyli tzw. oferta wyjazdowa krajowa. Takiemu rozwojowi rynku ma również pomóc planowany przez nas projekt programu "Bony turystyczne 1000 plus" – powiedział.

msl/ money.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie