30 tys. dzieci w ponad 4 tys. przedszkoli. MEN przekazało statystyki

Polska
30 tys. dzieci w ponad 4 tys. przedszkoli. MEN przekazało statystyki
PAP/Łukasz Gągulski
W poniedziałek zostały otwarte krakowskie żłobki; aktualnie około 35 proc. rodziców korzystających z opieki w żłobkach deklaruje chęć posłania do nich dzieci po otwarciu placówek

W poniedziałek, w drugim tygodniu uruchomienia opieki w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, otwartych jest ponad 4,3 tys. placówek. Opiekę znalazło w nich prawie 30 tys. dzieci - poinformował resort edukacji.

Od środy 6 maja przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte. Decyzje w sprawie konkretnych placówek podejmują dyrekcja i organy prowadzące. Część samorządów zdecydowała o otwarciu placówek w późniejszych terminach.

 

W pierwszym dniu uruchomienia opieki w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych otwarto ponad 1 600 placówek, przeważnie w małych miejscowościach. Opiekę znalazło w nich prawie 11 tys. dzieci.

 

MEN "monitoruje sytuację"

 

- Zgodnie z zapowiedziami monitorujemy sytuację związaną z zapewnieniem opieki dzieciom w przedszkolach. Rozpoczęliśmy kolejny tydzień, w którym przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego mają możliwość uruchomienia opieki dla dzieci - powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

 

ZOBACZ: Jest wstępna data otwarcia żłobków i przedszkoli w Warszawie

 

- Z takiej możliwości skorzystały kolejne samorządy. Prawie 30 tys. dzieci mogło uzyskać opiekę w ponad 4 tys. placówek w całym kraju. Cieszy nas taka decyzja organów prowadzących, która jest dużym wsparciem dla rodziców. Dzieci pod opieką swoich nauczycieli mogą czuć się bezpieczne, a ich rodzice mają możliwość wrócić do pracy - zaznaczyła. Dodała, że następne samorządy przygotowują się do uruchomienia swoich placówek w kolejnych dniach.

 

"Odpowiedź na oczekiwania rodziców"

 

- Dla nas kluczową kwestią jest bezpieczeństwo dzieci, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz rodziców. Zadbaliśmy o to, aby samorządy i dyrektorzy przedszkoli otrzymali szczegółowe wytyczne przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Dzięki temu możliwe było odpowiednie przygotowanie placówek do opieki nad dziećmi - wskazała rzeczniczka MEN.

 

Zaznaczyła, że otwarcie przedszkoli jest odpowiedzią na oczekiwania rodziców. - Po raz kolejny dziękujemy wszystkim dyrektorom, samorządom i innym organom prowadzącym przedszkola, którzy na prośbę rodziców uruchomili placówki - powiedziała.

 

Według danych MEN w całym kraju jest ponad 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Chodzi do nich 1,41 mln dzieci.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie